Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Coraz popularniejsze są obecnie wśród turystów tak nieoczywiste kierunki jak Azja, Afryka czy Ameryka Południowa i Środkowa. Jednak przygotowując się na wielką przygodę, pamiętaj, że jednym z najważniejszych elementów zabezpieczenia się na czas wyprawy są szczepienia do egzotycznych krajów. Dowiedz się więcej na ich temat. 

Szczepienia do egzotycznych krajów – od czego zacząć? 

Na pewno przygotowanie do egzotycznej wyprawy trzeba rozpocząć od uświadomienia sobie ich potrzeby, a więc zagrożeń związanych z pobytem w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie. Wiąże się to oczywiście z odpowiednio wczesną wizytą u lekarza. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą już na około 8 do 6 tygodni przed wyjazdem. Jednak nie każda placówka medyczna będzie do tego odpowiednia. Najlepiej wybrać taką, która ma w swojej ofercie szczepienia przed wyjazdem zagranicznym.

Dzięki temu możesz liczyć na fachowe wskazanie potrzebnych szczepień. Jednak aby to uzyskać, podczas rozmowy musisz podać, dokąd się wybierasz, w jakim terminie i jak zamierzasz spędzać tam czas. Przecież leżenie na plaży na pewno jest mniej niebezpieczne dla zdrowia turysty niż przedzieranie się przez dżunglę. Niezwykle istotne są także informacje o stanie zdrowia, czyli przebytych lub obecnych chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach i przebytych szczepieniach. 

Co może zagrażać ci podczas egzotycznej podróży?

No właśnie – dlaczego właściwie należy się zaszczepić przed wyprawą w inną strefę klimatyczną? Przede wszystkim szczepienia dla podróżujących dają szansę na zbudowanie przez te kilka tygodni przed wyjazdem naturalnej odporności na niektóre choroby. Jeśli tak jak chociażby febra są one nieobecne w naszym klimacie, to nie mamy szansy uodpornić się na nie w naturalny sposób. Tym bardziej, że po zaszczepieniu możemy być odporni na dane zagrożenie nawet przez wiele następnych lat.

Zagrożeniem może być nieprzegotowana woda, jedzenie niewiadomego pochodzenia, zetknięcie się ze zwierzętami i oczywiście owady, które przez zwykłe ukąszenie mogą przenieść bardzo groźne choroby. Do tego dochodzi upał, zmęczenie i osłabienie naturalnej obrony organizmu przed chorobami. Dlatego szczepienia są tak ważne. 

Szczepienia do egzotycznych krajów – obowiązek czy zalecenie?

Szczepienia ochronne przed wyjazdem zagranicznym dzielą się właśnie na obowiązkowe i zalecane przed podróżą. Bez tych pierwszych po prostu nie przekroczysz granicy danego państwa. Najczęściej wymagana jest od turystów szczepionka na febrę, czyli żółtą gorączkę. Bez niej nie wjedziesz do takich krajów jak: Benin, Burkina Faso, Ghana, Gujana Francuska, Kamerun, Kongo, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zair.

Szczepionka meningokokowa wymagana jest w: Arabii Saudyjskiej, Armenii, Libii i Gambii. Natomiast przed wjazdem do Gabonu potrzebujesz szczepienia przed błonicą, tężcem i polio. 

Jeśli nawet nie ma obowiązku, przed wyjazdem w egzotyczne rejony świata zaleca się szczepienie przed takimi chorobami jak: 

 • febra
 • dur brzuszny
 • cholera
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B
 • choroby meningokokowe
 • kleszczowe i japońskie zapalenie mózgu
 • tężec
 • błonica
 • krztusiec
 • poliomyelitis

Konsekwencje braku szczepień 

Ceny szczepionek zaczynają się od 80 zł i dochodzą nawet do 300 zł. Ktoś mógłby więc pomyśleć, że drogo i szkoda pieniędzy. Jednak to nie takie proste. Wszystkie szczepionki, które zostały podane turyście, zapisane są w tak zwanej żółtej książeczce czyli Międzynarodowej Książeczce Szczepień, którą należy zawsze okazać przy wjeździe do danego kraju.

Dlatego w razie braku wymaganych szczepień możesz się liczyć z następującymi konsekwencjami:

 • brak pozwolenia na wjazd do kraju
 • przymusowe zaszczepienie na twój koszt na miejscu
 • przymusowa kwarantanna na twój koszt.

Dbaj o siebie i wykup polisę turystyczną

Oczywiście jadąc do któregoś z egzotycznych warto pamiętać o bardzo ścisłym przestrzeganiu higieny, częstym myciu rąk, uważaniu na to, co jemy i pijemy. Warto mieć też przy sobie dobrze wyposażoną apteczkę. Jednak podstawą są szczepienia i zakup odpowiedniej polisy turystycznej. W takich miejscach jak Afryka czy Azja nie możemy liczyć na inne ubezpieczenie zdrowotne niż to z polisy podróżnej. Dlatego tak ważne jest, by się zabezpieczyć na czas wyjazdu przed koniecznością płacenia z własnej kieszeni za leczenie, transport lub akcję ratunkową. 

Im wyższa cena polisy, tym szersza ochrona, którą gwarantuje ubezpieczenie podróżne. Więcej o polisach podróżnych przeczytasz w naszym artykule „Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?” Dobra polisa powinna zawierać:   

 • OC w życiu prywatnym 
 • NNW na wypadek uszczerbku na zdrowiu
 • ubezpieczenie kosztów ratownictwa i transportu  
 • ubezpieczenie kosztów leczenia w zależności od rejonu od 30 000 do nawet 60 000 euro
 • oraz dodatki takie jak ubezpieczenie bagażu czy sprzętu turystycznego. 

PODSUMOWANIE:

 • Przed wyjazdem w egzotyczne rejony świata należy udać się do lekarza na konsultację w sprawie potrzebnych szczepionek.
 • Szczepienia są niezbędne, aby zabezpieczyć się przed wieloma chorobami, którymi można zarazić się w egzotycznych krajach.
 • Szczepienia za granicę dzielą się na obowiązkowe, bez których nie można wjechać do danego kraju i zalecane przed podróżą.
 • Przed wyjazdem do wielu krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej zaleca się szczepienie m. in. przeciwko febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby, tężcowi, błonicy i wielu innym chorobom.
 • Przed wyjazdem należy wykupić polisę turystyczną o szerokim zakresie ochrony.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

StaycationTurystyczne

Staycation

W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli…
🕐 przeczytasz w 15 minut
Co zrobić gdy paszport stracił ważność
Co zrobić gdy paszport stracił ważność? Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, gdy chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje, a okazuje się, że twój paszport stracił ważność? To bardzo frustrujące i stresujące, ale nie jest to koniec świata. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, co zrobić gdy paszport stra...
Czytaj dalej
skibob
Skibob Autor Anna Rychlewicz Turystyczne
Trochę rower, trochę narty, może nawet sanki. Konkretniej - połączenie roweru z nartami. Skibob to świetna alternatywa dla narciarstwa, która trafi w gusta wszystkich miłośników sportów zimowych. Jeśli chcesz połączyć swoją pasję do jazdy na rowerze i przekuć ją na aktywność sp...
Czytaj dalej