Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

W Polsce nie brakuje miłośników wyjazdów do naszych południowych sąsiadów. Jest blisko, nowocześnie, przyjaźnie, a atrakcji nie brakuje przez cały rok. Również jeśli chodzi o sezon zimowy i wyprawę na narty, Czechy oferują bardzo korzystne warunki pod każdym względem. Gdzie warto się wybrać i jakich kosztów należy się spodziewać jadąc na narty w Czechach? Oto najważniejsze informacje!

Warunki narciarskie w Czechach

Narty w Czechach wybiera rocznie około 6,5 mln turystów, z czego aż 35% stanowią zagraniczni turyści, w tym przede wszystkim Polacy. Dlaczego opłaca się wyjechać na narty do Czech? Składa się na to kilka przyczyn. Co prawda Czesi nie dysponują takimi warunkami, jak Słowacy, ale za to mogą się pochwalić tym, że idealnie potrafią wykorzystać swoje góry. Najwyższy szczyt czyli Śnieżka to 1602 m n.p.m., ale czeskie góry doskonale nadają się do uprawiania wszelkich dyscyplin zimowych i ogólnie turystyki i rekreacji.

Urozmaicone stoki w Czechach, długo zalegający śnieg, doskonała organizacja zaplecza turystycznego, nowoczesna infrastruktura – już to wszystko przemawia za tym, by wybrać się do sąsiadów na narty. Ale do tego dochodzą jeszcze bardzo korzystne ceny. 

Ile kosztuje wyjazd na narty do Czech?

Na korzyść wyprawy do Czech bardzo przemawia niewielka odległość ośrodków położonych po drugiej stronie Karkonoszy. Nawet wyjazd z odległych zakątków Polski własnym samochodem może kosztować znacznie poniżej 300 zł. Okazuje się, że dojazd porównywalny jest cenowo i pod względem dystansu do wyjazdu w polskie góry. Ceny noclegów oczywiście zależą od sezonu i w szczycie należy się spodziewać wyższych. Tydzień pobytu w hotelu to ok. 1500 zł, o połowę taniej jest w pensjonatach, a za prywatną kwaterę można zapłacić jedynie 250 zł.

Świetny rozwiązaniem na czas wyjazdu na narty jest wykupienie skipassów czyli karnetów, które uprawniają do korzystania ze stoków, transportu, zawierają też ceny wyciągów w Czechach. Są one o wiele tańsze niż karnety w Alpach, ale każdy kurort rządzi się swoimi prawami. Dużym ułatwieniem jest możliwość korzystania z pakietów rodzinnych i zniżki dla dzieci. Tygodniowy karnet dla rodziny 2+2 to koszt oscylujący w okolicy 2000 zł. A cały tygodniowy wyjazd pełen wrażeń w przypadku jednej osoby może się zamknąć w cenie 2500 zł.         

Narty w Czechach – gdzie się wybrać na biegówki? 

Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie gdzie na narty, Czechy oferują polskim turystom naprawdę dużo. Czeskie kurorty narciarskie to miejsca położone w dobrym klimacie, śnieg trzyma się tu długo, a same ośrodki są doskonale zorganizowane. Większość z nich jest niewielka, ale za to oferuje dobrą i tanią gastronomię, niedrogie skipassy, wygodne i liczne wyciągi. Do tego trasy są bardzo dobrze przygotowane, a wyszaleć mogą się u sąsiadów nie tylko miłośnicy zjeżdżania, ale także coraz liczniejsi biegacze narciarscy, którzy bardzo sobie chwalą przygotowanie tamtejszych tras.

W Czechach można wybierać spośród około 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3000 km. Są to różnorodne trasy od bardzo łatwych po mocno wymagające.  Pierwsze skojarzenie z biegówkami to Nove Mesto znane z pucharowych zawodów w biegach narciarskich czy Harrachov z 30 km magistralą narciarską. W Czechach wiele rejonów: Karkonosze, Góry Izerskie, Beskidy i Jesioniki, Szumawa i Rudawy oferują doskonałe trasy. 

Narty w Czechach – gdzie zjeżdżać? 

W Czechach funkcjonuje 191 stacji narciarskich i 765 wyciągów. Dominują niewielkie ośrodki, ale istnieją także takie, których trasy przekraczają 40 km. Nie brakuje świetnie skomunikowanych i przygotowanych pod wymagania turystów ośrodków narciarskie w Czechach.

To przede wszystkim:

 • Harrachov  – bardzo popularny wśród Polaków i położony niedaleko granicy
 • Berdichov – świetnie przygotowany pod turystykę rodzinną
 • Benecko – z podziałem na łatwe trasy i stok z czarną trasą
 • Mała Upa – jedna z najwyżej położonych miejscowości w Czechach, 8 tras
 • Pec pod Śnieżką – 6,5 km od granicy, 17 różnych tras 
 • Skiregion Valassko – 14 km tras w Beskidach
 • Ramzova – położona na wysokości 1300 m z trasą o długości 3,5 km.  

Jeśli nie wiesz, czy lepsze są narty czy snowboard – kliknij w link, podpowiadamy!

Pamiętaj o ubezpieczeniu na wyjazd

Bardzo ważnym elementem przygotowania do wyjazdu na narty jest zakupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Niestety karta EKUZ nam nie wystarczy, by zabezpieczyć się na czas pobytu w górach. W Czechach akcje ratownictwa w górach są płatne, więc trzeba to wziąć pod uwagę. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów należy wziąć pod uwagę, że polisa turystyczna na wyjazd na narty powinna zawierać:

 • koszty leczenia za granicą na sumę minimum 30 000 euro
 • koszty ratownictwa na sumę minimum 5 000 euro
 • NNW 
 • OC w życiu prywatnym
 • ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego

Osoby podróżujące swoim autem mogą także wykupić assistance. Z kolei osoby uprawiające sporty ekstremalne koniecznie powinny zadbać o to rozszerzenie polisy. W innym artykule radzimy również, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

PODSUMOWANIE:

 1. Czechy są kierunkiem chętnie wybieranym przez Polaków na czas sezonu zimowego. 
 2. Nasi południowi sąsiedzi oferują doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego.
 3. Wyjazd na narty do Czech to wysokie standardy za przystępną cenę.
 4. Najbardziej popularne czeskie kurorty to m.in. Harrachov, Mała Upa, Berdichov, Pec pos Śnieżką, Ramzowa.
 5. Na wyjazd należy wybrać ubezpieczenie turystyczne o szerokim zakresie ochrony, którego koszt to tylko kilka zł dziennie (ok. 4 – 7 zł – w zależności od zakresu). 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej