Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Oczywiście w dobie pandemii koronawirusa w Polsce zakazano regularnych lotów pasażerskich do 23 maja 2020 roku. Do tego czasu linie lotnicze muszą przygotować się do wznowienia regularnych rejsów zarówno na terenie kraju, Europy, jak i świata. Podróż samolotem a koronawirus – ten temat jeszcze długo będzie rzutował na nasze życie.

Podróżowanie samolotem w takich warunkach, jak w roku ubiegłym, na chwilę obecną niestety musimy zapomnieć. Linie lotnicze stoją obecnie przed ogromnym wyzwaniem, któremu muszą sprostać, aby pasażerowie bez strachu wsiadali do samolotów. 

23 maja 2020 roku – czy to data ostateczna? 

Obecnie jedną z wielu niewiadomych jest informacja, czy okres, przez który obowiązuje całkowity zakaz latania przez komercyjne linie lotnicze z pasażerami, nie zostanie przedłużony. Sytuacja w tej materii jest niezwykle dynamiczna, ponieważ istotnym elementem jest liczba zakażeń w kraju. Warto również pamiętać, że uruchomienie transferów pomiędzy krajami wiąże się intensywnym przemieszczaniem się wielu osób. W związku z tym należy brać również pod uwagę miejsca docelowe podróży i liczbę osób chorych na miejscu.

Może bowiem zdarzyć się tak, że wygaszona epidemia zyska z powrotem na sile ze względu na wzmożone poruszanie się osób zakażających z różnych zakątków świata. Z punktu widzenia operatorów lotniczych sytuacja taka stanowi ogromne wyzwanie i muszą oni wypracować takie rozwiązania, które pozwolą na zachowanie niezbędnego dystansu oraz na jak najmniejsze narażenie się na kontakty z osobami, które są potencjalnie zakażone. 

Co się zmieni i jak uchronić się przed koronawirusem w podróży?

To, co jest już pewne, to to, że większość osób, które podróżują samolotami, będzie musiała odprawić się sama. U tanich przewoźników lotniczych taka usługa wykonywana jest od wielu lat i zazwyczaj pasażerom nie przysparza obecnie prawie żadnych trudności. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na to, aby do minimum ograniczyć kontakt turystów i osób podróżujących zawodowo z obsługą naziemną oraz pozwala, aby uniknąć stania w kolejkach do odprawy. Również bagaże rejestrowane będzie można nadać samodzielnie w specjalnych punktach bez udziału pracowników firmy lotniczej. 

Możemy również spodziewać się, że na lotniskach będziemy mieli mierzoną temperaturę. Już dziś wiele zmodernizowanych lotnisk na terenie Azji posiada rozbudowaną sieć kamera termowizyjnych, które pozwalają na przesiewowe badania temperatury wszystkich osób znajdujących się w budynku. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniu pracownicy obsługi naziemnej nie muszą korzystać z termometrów ręcznych i nie są zobligowani do tego, aby stać blisko każdego z pasażerów w momencie pomiaru temperatury ciała. 

Podróż samolotem a koronawirus. Szybkie testy na lotniskach?

Obecnie niektóre linie lotnicze decydują się na wykorzystanie szybkich testów na obecność koronawirusa, które w ciągu kilku minut określają stan zdrowia turysty. Nadal jednak wielu specjalistów spiera się o to, czy testy kilkuminutowe prawidłowo oceniają stan zdrowia osoby badanej. Możemy się jednak spodziewać, że wraz z rozwojem badań testy te będą coraz bardziej dokładne a jej wyniki miarodajne. 

Już dziś Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, które zrzesza ponad 80% przewoźników całego ruchu pasażerskiego, zarekomendowało członkom rozwiązanie związane z zakrywaniem nosa oraz ust zarówno przez personel pokładowy, jak i przez wszystkich pasażerów samolotu.

Kolejną zmianą jest kwestia żywienia w samolotach. Podczas krótkich lotów, kilkugodzinnych, możemy się spodziewać, że nie otrzymamy żadnego posiłku. Natomiast w przypadku lotów, które są dłuższe, otrzymamy mniejsze posiłki. Operatorzy lotniczy będą zobowiązani do pakowania każdego elementu cateringu. Takie działania mają ograniczyć nadmierne poruszanie się osób na pokładzie samolotu. 

Obecnie największy spór pomiędzy rozwiązaniami proponowanymi przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych a liniami lotniczymi dotyczą pustego siedzenia pomiędzy pasażerami. Dla linii lotniczych takie rozwiązanie wiąże się z ogromnymi stratami, dlatego też proponują one przegrody oddzielające pasażerów. Obecnie nie zostało jeszcze wypracowane rozwiązanie tej kwestii. 

Jaka przyszłość czeka loty pasażerskie?

W związku z covid-19 wszystkie osoby, które podróżują, z pewnością będą musiały zmienić swoje nawyki. Wiele z nich na początku będzie wiązało się niedogodnościami, ale musimy pamiętać, że wszystkie obostrzenia mają na celu ochronę zdrowia osób podróżujących. 

Pamiętajmy także, by wybierając się w dalszą podróż, zawsze posiadać ze sobą polisę podróżną, która zapewni m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Wbrew pozorom, wydatki z tym związane mogą zrujnować nasz budżet.

PODSUMOWANIE:

  • Do 23 maja 2020 roku wstrzymany jest ruch lotniczy. Obecnie nie ma informacji, które wskazują na to, że zakaz ten będzie przedłużony.
  • Linie lotnicze oraz pracownicy rządowi pracują nad wypracowaniem wspólnego formatu działań, w którym turyści mogliby odbywać podróże bez zagrożenia dla swojego zdrowia.
  • Wśród proponowanych rozwiązań wymieniane są: maseczki na pokładzie samolotu, mierzenie temperatury na lotnisku, rezygnacja z cateringu lub puste środkowy fotel w samolocie.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej
Staycation
Staycation Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli wakacje spędzane w domu lub blisko miejsca zamieszkania, to alternatywa dla tradycyjnych wyjazdów, która zyskała szczególne uznanie wśród osób poszukujących...
Czytaj dalej