Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Ułamek sekundy może zmienić całe nasze życie. Nieszczęśliwy wypadek na drodze, w szkole, czy w pracy powoduje niekiedy konsekwencje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić finansowo. Właśnie na takie sytuacje ubezpieczyciele przygotowali ubezpieczenie NNW, które jest wsparciem w razie nieprzewidzianych sytuacji. Jak działa i co obejmuje ta polisa?   

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest ubezpieczenie NNW?

Dla wszystkich, którzy chcą zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami wypadku, istnieje ubezpieczenie NNW. Co to jest? Otóż ubezpieczenie NNW czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to rodzaj polisy  dodatkowej i dobrowolnej, którą wykupujemy z własnej inicjatywy.

Czytaj także: Czy warto mieć NNW

Ubezpieczenie to należy do polis osobowych i koncentruje się na ochronie zdrowia i życia osoby ubezpieczonej. Polisa ta wchodzi w skład pakietu jako dodatek do innych ubezpieczeń lub może być wykupiona samodzielnie. Występuje jako ubezpieczenie NNW grupowe na przykład NNW szkolne, studenckie czy sportowców, ale każda z tych polis może także zostać wykupiona jako ubezpieczenie NNW indywidualne.

Najbardziej wszystkim znane jest oczywiście NNW komunikacyjne, ale chętnie wybierane jest także NNW turystyczne czy mieszkaniowe.

Jak działa ubezpieczenie NNW?

Czy warto wykupić tę polisę? Oczywiście! Jest to zabezpieczenie nie tylko siebie, ale i najbliższych. Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia NNW wypłacane jest wówczas, gdy ubezpieczony zostanie poszkodowany w wypadku. A przecież z finansowymi konsekwencjami uszczerbku na zdrowiu, czyli kosztami leczenia, kalectwa czy spowodowanej tym utraty pracy niełatwo sobie poradzić.

Dlatego polisa NNW jest zabezpieczeniem na takie sytuacje. Odszkodowanie wypłacane jest osobie ubezpieczonej proporcjonalnie do odniesionego uszczerbku na zdrowiu. Z kolei najbliższa uprawniona osoba po śmierci ubezpieczonego otrzyma 100% świadczenia.

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Wypłacenie odszkodowania z tytułu odniesionego uszczerbku na zdrowiu to podstawa polisy, jaką jest ubezpieczenie NNW. Co obejmuje ona ponadto? Wszystko zależy od rodzaju polisy NNW oraz zakresu ochrony, na jaki się zdecydujemy. Jeśli chodzi o zakres polisy NNW, to każde tego typu ubezpieczenie obejmuje odszkodowanie w razie stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu i świadczenie po śmierci ubezpieczonego.

Ale dodatkowo ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków może obejmować ochronę związaną z pokryciem kosztów:

 • transportu medycznego
 • leczenia, a w tym hospitalizacji
 • zakupu leków
 • rehabilitacji
 • sprzętu ortopedycznego i materiałów pomocniczych
 • operacji plastycznych usuwających blizny pozostałe po wypadku.

Oczywiście w zależności od potrzeb możemy wykupić NNW, które działa wyłącznie na terenie naszego kraju.

Ale dla osób, które pracują za granicą lub dużo podróżują, dostępne jest NNW, które obejmuje także ochronę zdrowia i życia poza granicami Polski.

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW?

Jak widać, mamy do dyspozycji różne rodzaje NNW o różnym zakresie ochrony. To od indywidualnych preferencji klienta zależy, jakiego zakresu NNW potrzebuje. Ważne jest jedynie, by mieć świadomość warunków ubezpieczenia, które zawarte są w OWU polisy.

Ale nie tylko ochrona zależy od zakresu i warunków zawartych w ubezpieczeniu. Od tego zależy także cena składki NNW – rocznego ubezpieczenia, które wymaga opłacenia jednej składki na 12 miesięcy. Jak przedstawiają się ceny tej polisy? Otóż standardowe ubezpieczenie NNW indywidualne na przykład dla dziecka rozpoczyna się już od ok. 30 zł rocznie.

Bardzo niska cena, ale mówimy wówczas tylko o podstawowej ochronie. Jeśli więc chcemy poszerzyć ubezpieczenie dziecka o pobyt w szpitalu czy rehabilitację, trzeba zapłacić znacznie więcej – nawet ok. 400 zł za rok. Wysokość składki będzie zależeć od:

 • danej firmy ubezpieczeniowej, która przygotowuje kilka wariantów polisy dla swoich klientów
 • gwarantowanej sumy ubezpieczenia – od 1 tysiąca do nawet 200 tysięcy złotych
 • wyliczeń procentu uszczerbku na zdrowiu
 • zakresu ochrony.

Jeśli chodzi o NNW komunikacyjne, to najczęściej klienci kupują ubezpieczenie OC i NNW w pakiecie. Tutaj podobnie w wariancie podstawowym NNW, które chroni zarówno kierowcę jak i pasażerów, będzie kosztowało jedynie kilkadziesiąt złotych rocznie. Najkorzystniej jest sprawdzić, porównać oferty oraz zakupić ubezpieczenie NNW online.

Czy można dokupić ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jako osobną roczną polisę turystyczną czy mieszkaniową można wykupić w dogodnym momencie. W przypadku NWW komunikacyjnego z kolei kupujemy zazwyczaj polisę razem z pakietem OC lub OC, AC. Po wypadku komunikacyjnym otrzymamy odszkodowanie z OC jako poszkodowani, a NNW gwarantuje dodatkowe w przypadku uszczerbku na zdrowiu.

A co, jeśli to my jesteśmy sprawcami i ucierpieliśmy w wypadku? Wtedy właśnie NNW gwarantuje pomoc finansową. Powstaje więc pytanie, czy jeśli kupiliśmy OC bez NNW, to czy można dokupić je później?

Okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają dokupienie polisy NNW jakiś czas po zakupie OC. Ale uwaga! Wówczas polisa ta będzie ważna nie 12 miesięcy, ale tylko do końca obowiązywania ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie NNW a trwały uszczerbek zdrowotny

Odszkodowanie z NNW zależy od stwierdzonego trwałego uszczerbku na zdrowiu. A co to takiego? To zaburzenie czynności narządu lub układu skutkujące trwałą dysfunkcją, które przyczynia się do zmniejszenia sprawności i wydolności, a powstało na skutek wypadku. Procent uszczerbku na zdrowiu stwierdza specjalnie powołana komisja lekarska od 1% do 100%.

Ubezpieczyciele zazwyczaj wypłacają sumę ok. 1000 zł za stwierdzony 1% uszczerbku na zdrowiu. Ale pamiętajmy – każdy ubezpieczyciel ma swoją własną tabelę określającą procent uszczerbku dla danego uszkodzenia ciała. Na przykład złamanie kości podudzia w zależności od ubezpieczyciela jest uznawane za 5 do 25% trwałego inwalidztwa, a uszkodzenie mięśnia sercowego z objawami niewydolności krążenia od 15 do 90% trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Tabele i przeliczniki procentowe trwałego uszczerbku na zdrowiu znajdują się w OWU polisy oferowanej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

PODSUMOWANIE:

 • Ubezpieczenie NNW czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to dobrowolne ubezpieczenie, które obejmuje ochroną życie i zdrowie ubezpieczonego.
 • Polisa może być wykupiona jako ubezpieczenie grupowe lub indywidualne oraz samodzielnie lub w pakiecie z innymi ubezpieczeniami.
 • Polisa ta gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, a w wersji rozszerzonej także zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy transportu medycznego.
 • Cena polisy zależy od sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony i sposobu wyliczenia uszczerbku na zdrowiu przez danego ubezpieczyciela.
 • Przeliczniki procentowe trwałego uszczerbku na zdrowiu znajdują się w OWU polisy oferowanej przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej