Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Żadne ubezpieczenie nie uchroni nas przed wszystkimi zagrożeniami tego świata. Może jednak znacznie złagodzić ich skutki. Jednym z takich ubezpieczeń jest ubezpieczenie NNW. W jakich sytuacjach sprawdzi się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i czy warto mieć NNW? Sprawdźmy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, popularnie znane jako ubezpieczenie NNW, jest jedną z polis dobrowolnych, która ochroną obejmuje zdrowie i życie ubezpieczonego. Kiedy zadziała ubezpieczenie NNW komunikacyjne, jakie korzyści płyną z posiadania ubezpieczenia NNW i czy warto jest mieć? Sprawdźmy! 

Czytaj także: NNW co to jest

Co to jest ubezpieczenie NNW komunikacyjne? 

Ubezpieczenie NNW komunikacyjne to rodzaj dodatkowego ubezpieczenia, które obejmuje zdrowie i życie ubezpieczonego. Przeznaczone jest dla użytkowników pojazdów mechanicznych, a ochroną może obejmować nie tylko kierowcę, ale także jego pasażerów. W przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, odszkodowanie wypłacane jest samej osobie uposażonej, bądź też osobie uposażonej. Wysokość należnego odszkodowania ustalana jest w granicach sumy ubezpieczenia i uzależniona jest od stopnia i rodzaju uszczerbku na zdrowiu. 

Czy warto mieć NNW?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC chroni zarówno interesy poszkodowanego, jak i sprawcy wypadku. Z jednej strony, zapewnia pokrycie szkód, których doznały osoby trzecie, a samego sprawcę zwalnia z odpowiedzialności finansowej. Jeśli jednak on sam zostanie poszkodowany w wypadku, za który odpowiada, wówczas wszelkie koszty leczenia, rehabilitacji czy powrotu do zdrowia będą spoczywać właśnie na nim. Wówczas wyjścia ma dwa – albo czekać latami na wolne miejsce na rehabilitację w ramach publicznej służby zdrowia, albo pokryć jej koszty z własnej kieszeni. 

W takiej sytuacji przyda się właśnie ubezpieczenie NNW, które zadziała już po wypadku. W sytuacji, kiedy lekarz orzeknie uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczony może wnioskować do zakładu ubezpieczeń o wypłatę odszkodowania. Uzyskane w ten sposób świadczenie może przeznaczyć właśnie na powrót do zdrowia, zrekompensowanie sobie czasu niezdolności do pracy czy inny dowolny cel. 

Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Warunki umów ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków mogą się znacząco różnić między sobą. Zakres polisy ustalany jest indywidualnie przez ubezpieczycieli, z uwagi na co, może on różnić się w zależności od konkretnego zakładu. Co do zasady, przedmiotem ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwych wypadków, które przyczyniają się do trwałego uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci kierowcy lub pasażerów. Polisa obejmuje zwykle zdarzenia powstałe nie tylko podczas ruchu pojazdu, ale także w czasie załadowywania i rozładowywania pojazdu, wsiadania lub wysiadania z niego, postoju czy chociażby garażowania samochodu. 

Polisa NNW zwykle występuje jako samodzielna polisa, ale może stanowić także dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. To, co najważniejsze – ochroną obejmuje nie tylko samego kierowcę, ale także wszystkich pasażerów z nim podróżujących. 

Kiedy polisa NNW nie zadziała? 

Tak, jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, tak w przypadku polisy NNW, istnieje szereg zdarzeń, które będą wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Choć ich zakres jest ustalany indywidualnie przez każde z towarzystw, możemy wyszczególnić kilka sytuacji, w których ubezpieczenie z pewnością nie spełni swojej roli.

Jednym z takich przypadków jest szkoda, do której doszło pod wpływem alkoholu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jazda po alkoholu a ubezpieczenie„. Podobnie będzie w sytuacji, gdy zdarzenie, w wyniku którego ubezpieczony został poszkodowany, wynikało z próby popełnienia przestępstwa lub wtedy, gdy miało miejsce umyślne spowodowanie szkody. Aby jednak uniknąć niemiłego zaskoczenia, przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto zapoznać się z zapisami OWU i zweryfikować, za jakie zdarzenia zakład nie bierze odpowiedzialności. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej