Żadne ubezpieczenie nie uchroni nas przed wszystkimi zagrożeniami tego świata. Może jednak znacznie złagodzić ich skutki. Jednym z takich ubezpieczeń jest ubezpieczenie NNW. W jakich sytuacjach sprawdzi się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i czy warto mieć NNW? Sprawdźmy!
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, popularnie znane jako ubezpieczenie NNW, jest jedną z polis dobrowolnych, która ochroną obejmuje zdrowie i życie ubezpieczonego. Kiedy zadziała ubezpieczenie NNW komunikacyjne, jakie korzyści płyną z posiadania ubezpieczenia NNW i czy warto jest mieć? Sprawdźmy!
Czytaj także: NNW co to jest
Z tego artykułu dowiesz się...
Co to jest ubezpieczenie NNW komunikacyjne?
Ubezpieczenie NNW komunikacyjne to rodzaj dodatkowego ubezpieczenia, które obejmuje zdrowie i życie ubezpieczonego. Przeznaczone jest dla użytkowników pojazdów mechanicznych, a ochroną może obejmować nie tylko kierowcę, ale także jego pasażerów. W przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, odszkodowanie wypłacane jest samej osobie uposażonej, bądź też osobie uposażonej. Wysokość należnego odszkodowania ustalana jest w granicach sumy ubezpieczenia i uzależniona jest od stopnia i rodzaju uszczerbku na zdrowiu.
Czy warto mieć NNW?
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC chroni zarówno interesy poszkodowanego, jak i sprawcy wypadku. Z jednej strony, zapewnia pokrycie szkód, których doznały osoby trzecie, a samego sprawcę zwalnia z odpowiedzialności finansowej. Jeśli jednak on sam zostanie poszkodowany w wypadku, za który odpowiada, wówczas wszelkie koszty leczenia, rehabilitacji czy powrotu do zdrowia będą spoczywać właśnie na nim. Wówczas wyjścia ma dwa – albo czekać latami na wolne miejsce na rehabilitację w ramach publicznej służby zdrowia, albo pokryć jej koszty z własnej kieszeni.
W takiej sytuacji przyda się właśnie ubezpieczenie NNW, które zadziała już po wypadku. W sytuacji, kiedy lekarz orzeknie uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczony może wnioskować do zakładu ubezpieczeń o wypłatę odszkodowania. Uzyskane w ten sposób świadczenie może przeznaczyć właśnie na powrót do zdrowia, zrekompensowanie sobie czasu niezdolności do pracy czy inny dowolny cel.
Co obejmuje ubezpieczenie NNW?
Warunki umów ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków mogą się znacząco różnić między sobą. Zakres polisy ustalany jest indywidualnie przez ubezpieczycieli, z uwagi na co, może on różnić się w zależności od konkretnego zakładu. Co do zasady, przedmiotem ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwych wypadków, które przyczyniają się do trwałego uszczerbku na zdrowiu czy nawet śmierci kierowcy lub pasażerów. Polisa obejmuje zwykle zdarzenia powstałe nie tylko podczas ruchu pojazdu, ale także w czasie załadowywania i rozładowywania pojazdu, wsiadania lub wysiadania z niego, postoju czy chociażby garażowania samochodu.
Polisa NNW zwykle występuje jako samodzielna polisa, ale może stanowić także dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. To, co najważniejsze – ochroną obejmuje nie tylko samego kierowcę, ale także wszystkich pasażerów z nim podróżujących.
Kiedy polisa NNW nie zadziała?
Tak, jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, tak w przypadku polisy NNW, istnieje szereg zdarzeń, które będą wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Choć ich zakres jest ustalany indywidualnie przez każde z towarzystw, możemy wyszczególnić kilka sytuacji, w których ubezpieczenie z pewnością nie spełni swojej roli.
Jednym z takich przypadków jest szkoda, do której doszło pod wpływem alkoholu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jazda po alkoholu a ubezpieczenie„. Podobnie będzie w sytuacji, gdy zdarzenie, w wyniku którego ubezpieczony został poszkodowany, wynikało z próby popełnienia przestępstwa lub wtedy, gdy miało miejsce umyślne spowodowanie szkody. Aby jednak uniknąć niemiłego zaskoczenia, przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto zapoznać się z zapisami OWU i zweryfikować, za jakie zdarzenia zakład nie bierze odpowiedzialności.
Przeczytaj więcej na temat: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy
Strefy bezpieczeństwa dla dzieci koło szkół
Strefy bezpieczeństwa dla dzieci koło szkół
Szkoła bezpieczeństwa
Szkoła bezpieczeństwa
Dzieci a hejt w sieci
Dzieci a hejt w sieci
Ubezpieczenie OC studenta
Ubezpieczenie OC studenta
Kierowcy, pamiętajcie o ubezpieczeniu NNW!
Kierowcy, pamiętajcie o ubezpieczeniu NNW!
Zmiażdżenia, zwichnięcia i złamania – do tych wypadków dochodzi najczęściej w Polskich szkołach
Zmiażdżenia, zwichnięcia i złamania – do tych wypadków dochodzi najczęściej w Polskich szkołach