Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Samochód jest twoim oczkiem w głowie? Wandale, grad czy powódź w jednej chwili mogą sprawić, że ukochany pojazd zostanie mocno zniszczony. Może się też zdarzyć, że uszkodzisz swój samochód w czasie cofania. A z parkingu pod chmurką mogą go skraść złodzieje. Poczucia krzywdy oczywiście nikt ci nie zrekompensuje, ale straty finansowe na szczęście tak. Właśnie na takie okoliczności zostało stworzone ubezpieczenie AC czyli autocasco. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC, czyli inaczej autocasco. Co to za polisa? Otóż jest to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, które jest wybierane przez właścicieli w celu ochrony ich pojazdów przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Czytaj także: Minicasco smartcasco

Takie nieprzewidziane zdarzenia to oczywiście zniszczenie auta w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, samodzielne uszkodzenie w czasie jazdy lub parkowania, uszkodzenie przez osoby trzecie, czy wreszcie utrata auta na skutek kradzieży.

W przypadku ubezpieczenia AC zakres ochrony jest związany z wysokością składki, a ubezpieczyciele mają w swojej ofercie różne warianty autocasco dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

W zależności od wykupionej opcji ubezpieczenie autocasco gwarantuje odszkodowanie w formie gotówkowej na naprawę samochodu (wariant kosztorysowy) lub możliwość bezgotówkowej likwidacji szkody w odpowiednim warsztacie (wariant serwisowy).

Co pokrywa ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC, jak już wiadomo, ma za zadanie chronić pojazd od zdarzeń losowych. Zakres, w jakim samochód będzie objęty ochroną ubezpieczeniową, zależy od tego, jaki wariant ubezpieczenia AC wybierzesz. A ubezpieczenia samochodowe AC mogą obejmować różne okoliczności niekorzystne dla samochodu i jego właściciela, takie jak:

  • uszkodzenie pojazdu w czasie spowodowania wypadku lub kolizji z innym pojazdem lub przedmiotem
  • szkoda parkingowa
  • uszkodzenie pojazdu przez osobę trzecią
  • potrącenie zwierzęcia
  • pożar lub wybuch
  • działanie zjawisk atmosferycznych takich jak grad, powódź, burza
  • kradzież samochodu
  • usiłowanie kradzieży i zniszczenie wyposażenia.

W zależności od wariantu ubezpieczenia, polisa AC może obejmować ochroną tylko samochód z jego wyposażeniem standardowym. Jednak jeśli wyposażenie dodatkowe zostanie zgłoszone w polisie, AC pokrywa także szkody w tym zakresie.

Czego nie pokrywa ubezpieczenie AC?

Chociaż omawiana polisa może obejmować naprawdę wiele zdarzeń losowych, to jednak nie wszystkie szkody obejmuje ubezpieczenie AC. Co to znaczy? To znaczy, że w niektórych sytuacjach autocasco nie zagwarantuje ochrony twojemu pojazdowi. Dzieje się tak, gdy do uszkodzenia samochodu dochodzi z ewidentnej winy jego użytkownika.

Ubezpieczyciel nie ponosi wówczas odpowiedzialności za zdarzenie. O takich właśnie sytuacjach mowa jest w włączeniach polisy, które znajdują się do wglądu w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Polisa AC nie pokrywa zdarzeń, w których dochodzi do:

  • szkody z powodu rażącego niedbalstwa użytkownika lub spowodowanej umyślnie
  • szkody, do której doszło pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
  • szkody pojazdu bez ważnych badań technicznych lub rejestracji
  • uszkodzenia po niewłaściwej naprawie, na skutek eksploatacji lub w wyniku wad fabrycznych pojazdu
  • kradzieży niezabezpieczonego odpowiednio samochodu lub jego elementów – na przykład otwartego lub z pozostawionymi kluczykami.

Czy można dokupić ubezpieczenie AC?

Właściciele, którzy chcą zapewnić bezpieczeństwo swojemu pojazdowi, decydują się na zakup AC w pakiecie z OC. To najprostsze rozwiązanie. Wielu kierowców ze źle rozumianej oszczędności wykupuje tylko OC. A co, jeśli stwierdzisz, że po wykupieniu OC twoje auto potrzebuje dodatkowej ochrony, bo zmieniasz miejsce parkowania z bezpiecznego garażu na osiedlowy parking?

Czy dokupienie AC do OC jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Co ciekawe, można to zrobić w dowolnym momencie zarówno na cały rok, jak i wyłącznie na czas trwania OC. I wcale nie trzeba kupować polisy AC u tego samego ubezpieczyciela, co OC, choć w ten sposób wyjdzie taniej.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu AC?

Na bezpieczeństwie swojego samochodu absolutnie nie powinno się oszczędzać. Poprzestanie wyłącznie na polisie obowiązkowej OC może się okazać pozorną oszczędnością, bo w razie uszkodzenia pojazdu, wszystkie straty pokryjesz ze swojej kieszeni. W przypadku AC, tak jak w przypadku innych polis dobrowolnych, cena ubezpieczenia zależy od zakresu ochrony. Im więcej zdarzeń obejmuje polisa, tym wyższa będzie składka roczna.

Trzeba mieć też świadomość, że opcja chroniąca od wszystkich ryzyk będzie znacznie droższa niż opcja podstawowa polisy. A co jeszcze wpływa na cenę AC? Przede wszystkim:

  • wariant ubezpieczenia (np. udział własny w szkodzie, sposób likwidacji szkody, amortyzacja części)
  • zakres terytorialny
  • suma ubezpieczenia.

Każdy z tych elementów, które wybierzesz, ma znaczenie w finalnym działaniu polisy oraz wysokości składki, jaką zapłacisz za AC. Dlatego koniecznie musisz zapoznać się z OWU wybranego przez siebie autocasco. 

Pakiet ubezpieczenia OC + AC

Jak już zostało wspomniane, można dokupić AC do OC w każdej chwili. Jednak osobno wykupione AC oprócz ewidentnej zalety, jaką jest bezpieczeństwo pojazdu, niesie ze sobą duży minus – wychodzi o wiele drożej niż w pakiecie. Dlatego pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych jest najlepszym rozwiązaniem.

A ile kosztuje taki pakiet OC + AC dla standardowego kierowcy? Obecnie cena pakietu OC AC mieści się w przedziale 1000 – 2000 zł. Przed zakupem ubezpieczenia porównaj oferty różnych firm ubezpieczeniowych w Internecie i wybierz opcję najbardziej korzystną dla siebie.

PODSUMOWANIE:

  • AC czyli autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni pojazd przed finansowymi skutkami uszkodzenia lub kradzieży.
  • Zakres ochrony AC zależy od wykupionego wariantu ubezpieczenia i może obejmować takie zdarzenia losowe jak kradzież, uszkodzenie w wypadku lub kolizji, szkoda parkingowa, zniszczenie podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
  • AC nie pokrywa szkód, które powstały naumyślnie lub z rażącego zaniedbania użytkownika pojazdu.
  • W każdej chwili można dokupić AC do OC, a cena autocasco zależy od zakresu ochrony i wybranego wariantu ubezpieczenia.
  • Najkorzystniej wychodzi pakiet OC + AC, za który średnio kierowcy płacą 1000-2000 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej