Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 19.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Masz samochód albo motocykl? Jeśli nie chcesz być na bakier z prawem, musisz wykupić dla swojego pojazdu ubezpieczenie OC. Co to za polisa? To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczyciele oferują różne typy OC, np. OC w życiu prywatnym, z tytułu wykonywania zawodu, ale najbardziej popularne jest OC komunikacyjne i to na nim się skupimy. Oto przed czym chroni polisa OC i jakie zasady obowiązują właściciela pojazdu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest ubezpieczenie OC?

Co to jest OC? To inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jako właściciel musisz je wykupić dla każdego pojazdu mechanicznego, a za brak ważnej polisy zapłacisz wysoką karę. Standardowa polisa OC zawierana jest na 12 miesięcy. Dostępne jest na rynku także OC krótkoterminowe przeznaczone jedynie dla określonych grup klientów, np. właścicieli komisów, czy osób sprowadzających auto z zagranicy.

Ubezpieczenie OC regulowane jest ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Od czego chroni ubezpieczenie OC?

Jak już zostało wspomniane, OC reguluje ustawa. To jedyne takie ubezpieczenie komunikacyjne, w którym warunków nie ustala ubezpieczyciel. Ustawa nakazuje obowiązek zakupu polisy, ustala roczny termin jej obowiązywania, sumę gwarancyjną ubezpieczenia, ale także pewne zasady.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu

Jedną z ważniejszych jest jej zakres. Ubezpieczenie OC może różnić się ceną, ale zakres ochrony w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie taki sam. Jeśli wykupisz ubezpieczenie OC, co obejmuje ono dokładnie?

Otóż polisa gwarantuje ochronę osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym i to zarówno w zakresie szkody materialnej jak i osobowej. Co to znaczy? Że jeśli ktoś uderzy w twój samochód w czasie kolizji lub zostaniesz poszkodowany w wypadku, otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy. Jeśli z kolei jesteś sprawcą, OC chroni cię przed finansowymi skutkami szkód poczynionych osobie trzeciej – mówiąc prościej – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z twojego OC.

To bardzo dobra wiadomość, bo mało kogo stać na zapłacenie za uszkodzenie drogiego samochodu, a na pewno nikogo na zapłacenie odszkodowania za utratę zdrowia, zdolności do pracy, czy życia.     

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zakres OC jest bardzo szeroki. Ale i tutaj istnieją pewne ograniczenia. Wiemy już, jakie szkody pokrywa OC. A kiedy ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za zdarzenie i nie wypłaci odszkodowania? Otóż na pewno w przypadku:

  • uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia wyrządzonego przez osobę kierującą właścicielowi pojazdu
  • szkody wyrządzonej jednym pojazdem drugiemu, jeśli oba należą do jednego właściciela
  • utraty biżuterii, pieniędzy, dokumentów i innych wartościowych rzeczy
  • skażenia środowiska.

A co w sytuacji, gdy kierowca wyrządził szkodę pod wpływem alkoholu, jechał bez badania technicznego lub uciekł z miejsca zdarzenia? Czy wtedy zadziała ubezpieczenie OC? Okazuje się, że tak.

Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym rekompensatę, ale natychmiast zwróci się do sprawcy o zwrot pieniędzy. Nosi to nazwę regresu ubezpieczeniowego.

Czym się różni ubezpieczenie OC od AC?

Właściciele pojazdów często kupują ubezpieczenia komunikacyjne w pakiecie. Przyjrzymy się zatem podstawowym różnicom między polisami z pakietu OC + AC. Oto one:

  • OC jest polisą obowiązkową, a AC dobrowolną
  • OC chroni przed finansowymi skutkami szkody wyrządzonej osobie trzeciej, a AC chroni twój pojazd przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych
  • zakres OC jest zawsze taki sam, regulowany ustawą, a zakres AC zależy od konkretnego ubezpieczyciela.

Czy można mieć ubezpieczenie OC i AC w różnych firmach?

Nie zawsze właściciel pojazdu decyduje się na zakupienie polisy AC w pakiecie z OC. Ale to nie problem, bo w razie potrzeby zawsze można dokupić autocasco, by bezpiecznie parkować samochód lub nie bać się gradu. Czy musisz wykupić polisę AC u tego samego ubezpieczyciela, z którym masz zawartą umowę OC?

Absolutnie nie, choć oczywiście tak byłoby najkorzystniej. Jeśli jednak chcesz wykupić AC gdzie indziej, nie ma problemu. Musisz się tylko spodziewać, że będzie drożej.

Gdzie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Ważność polisy OC warto sprawdzić w różnych sytuacjach. Na pewno wówczas, gdy chcesz kupić samochód. Możesz to sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl, wpisując numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Inna, bardziej stresująca okoliczność zachodzi wówczas, gdy zostaniesz poszkodowany w kolizji. Aby otrzymać odszkodowanie, sprawca musi mieć ważną polisę. Jak to sprawdzić? Wejdź na stronę ufg.pl, tam wybierz „Jestem poszkodowany”, a następnie „Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku”. Podaj numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, datę zdarzenia i kraj, w którym miało ono miejsce.

Zakup samochodu a kwestia ubezpieczenia OC

Już wiadomo, że odpowiedzialność cywilna samochodu skupia się na tym, by w razie potrzeby zrekompensować poszkodowanemu szkody, których doznał w kolizji lub wypadku. Dlatego każdy pojazd musi mieć polisę OC i to właśnie do pojazdu, a nie do właściciela przypisana jest ta polisa.

Dlatego jeśli kupujesz samochód, sprawdź na stronie UFG, czy wymarzone auto ma ważną polisę OC. W czasie podpisywania umowy razem z innymi dokumentami musisz otrzymać od zbywcy także aktualne OC.

Potem masz dwa wyjścia – albo korzystasz z OC poprzedniego właściciela do końca jego ważności, albo składasz wypowiedzenie i podpisujesz własną umowę. Uwaga! OC poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie.

Z kolei, jeśli kupujesz nowy samochód, pamiętaj, by wykupić dla niego polisę OC w dniu rejestracji pojazdu.

Umowa ubezpieczenia OC

Umowa OC to dokument, który zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania, ale odpowiedzialny za jej zawarcie jest właściciel pojazdu. Można ją zawrzeć stacjonarnie w agencji ubezpieczeniowej, ale obecnie coraz więcej klientów decyduje się na zawarcie umowy online. Umowa ubezpieczenia OC obowiązuje przez rok. Zgodnie z ustawą, jeśli na dzień przed zakończeniem obowiązywania umowy OC nie złożysz jej wypowiedzenia, przedłuży się ona automatycznie na następny rok.    

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, a za jego brak płaci się wysoką karę.
  • OC regulowane jest ustawą, a zakres ochrony obejmuje wypłatę odszkodowań osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych.
  • OC nie obejmuje kilku przypadków, na przykład uszkodzenia samochodu tego samego właściciela, czy utraty cennych przedmiotów.
  • W odróżnieniu od OC, AC jest dobrowolne, chroni samochód właściciela, jego zakres zależy od ubezpieczyciela i można je wykupić u innego ubezpieczyciela niż OC.
  • Ważność polisy OC można sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl lub ufg.pl.
  • Umowa OC obowiązuje przez rok i ma możliwość automatycznego przedłużenia się na kolejny okres.

 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej