Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Przebite koło? Uszkodzona opona? Pokrzywione felgi? To sytuacje, którym każdy kierowca prędzej czy później będzie musiał stawić czoła. Wybawieniem z opresji może jednak okazać się ubezpieczenie opon. Jak działa ubezpieczenie kół w samochodzie i z jakim wydatkiem się wiąże?

Uszkodzenia kół to bez wątpienia jedna z największych zmór kierowców. O ile wymiana koła, w przypadku większości zmotoryzowanych, nie będzie sprawiała większej trudności, o tyle sama konieczność przeprowadzenia tej czynności na środku drogi będzie z pewnością niekomfortowa, a niekiedy nawet niemożliwa. W takiej sytuacji ubezpieczenie opon może okazać się zbawienne. 

Ubezpieczenie opon: ile to kosztuje? 

Ubezpieczenie opon to nic innego jak dobrowolne ubezpieczenie typu assistance, z tym że obejmuje tylko i wyłącznie koła w samochodzie. Najczęściej oferowane jest przez ubezpieczycieli jako dodatek do ubezpieczenia OC lub AC. Coraz częściej jednak możesz spotkać na rynku dedykowany produkt, niezależnie od polisy assistance, czyli ubezpieczenie opon samochodowych.

O ile taka inwestycja, w wielu sytuacjach na drodze może okazać się dla nas zbawienna, o tyle nie powinna ona znacząco nadszarpnąć Twojego budżetu. Standardowy koszt polisy obejmującej ochroną kół waha się w granicach kilku – kilkunastu złotych za rok. 

Ubezpieczenie kół w samochodzie: co obejmuje?

Wybierając optymalne ubezpieczenie dla auta, zastanawiasz się jakie dodatki mogą okazać się przydatne? Jednym z nich będzie bez wątpienia ubezpieczenie kół. Ale co tak naprawdę gwarantuje ta polisa? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że polisa ta ogranicza się do doraźnej pomocy na drodze, a nie obejmuje na przykład kradzieży ogumienia z posesji. Co więcej, posiadanie takiego ubezpieczenia nie zwalnia Cię z obowiązku posiadania zapasowego koła w samochodzie.

W podstawowym pakiecie polisy znajdziesz naprawę oraz wymianę opon, a jeśli doraźna pomoc na drodze okaże się niemożliwa – także holowanie do wulkanizatora. Nie każde towarzystwo natomiast gwarantuje pokrycie kosztów wymiany koła u specjalisty – w takiej sytuacji będziesz musiał zapłacić rachunek z własnej kieszeni. Podobnie będzie wówczas, gdy konieczny okaże się zakup opony czy dętki – taki koszt, każdy kierowca będzie musiał pokryć we własnym zakresie. 

Uszkodzenie koła: co każdy kierowca wiedzieć powinien?

Ubezpieczenie opon wydaje się mało znaczącym dodatkiem, do którego nie przykładasz tak dużej uwagi jak na przykład do kształtowania zakresu polisy AC? Tymczasem popełniasz spory błąd! Warto wiedzieć, jakie ograniczenia nakłada dane towarzystwo i co dokładnie wybrana przez Ciebie polisa obejmuje. Zapoznaj się z zapisami w OWU. Zwróć uwagę na ograniczenia terytorialne – w większości przypadków zakres ochrony ograniczony będzie jedynie do terytorium Polski.

Pamiętaj, że jeśli konieczne okaże się skorzystanie z ubezpieczenia, w pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta. Jeśli naprawę zorganizujesz na własną rękę, z pominięciem towarzystwa, nie będziesz mógł ubiegać się o zwrot kosztów u ubezpieczyciela. Z odmową spotkasz się bardzo często w sytuacji, kiedy nie będziesz miał na stanie koła zapasowego albo zestawu naprawczego. Takie ubezpieczenie nie obejmuje zakresem także uszkodzeń powstałych w wyniku dewastacji czy rażącego niedbalstwa. Niektóre towarzystwa wyłączają także z odpowiedzialności wszelkie uszkodzenia, do których doszło na nieutwardzonych drogach.

Ubezpieczenie opon: z polisą AC czy jako dedykowany produkt?

Jak już wspomnieliśmy, z ubezpieczeniem opon możemy spotkać się zarówno w formie rozszerzenia do standardowej polisy Autocasco, ale także jako odrębny, dedykowany produkt. Zdarza się, że posiadając AC, nie rozważasz dokupienia dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia opon. Miej jednak na uwadze, że polisa Autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania za uszkodzone czy skradzione opony, ale nie oferuje wsparcia na przykład po złapaniu przysłowiowego kapcia. Co więcej, pamiętaj, że ochrona opon kupowana jako oddzielny produkt, nie wpłynie na ilość Twoich zniżek w AC.

Ochrona kół: kiedy warto wybrać ubezpieczenie opon?

Pomoc na drodze może przydać się każdemu. Będzie szczególnie przydatna tym, którzy często przemierzają długie dystanse, daleko od domu. Ubezpieczenie opon może jednak wydawać się zbędnym wydatkiem dla tych kierowców, którzy kilkoma sprawnymi ruchami są w stanie samodzielnie poradzić sobie z uszkodzoną oponą. Jeśli jednak chcesz uniknąć gimnastyki i brudzenia się podczas podróży, warto zainwestować parę złotych na rok, aby ze spokojną głową móc pokonywać kolejne kilometry. Jeśli z kolei poruszasz się głównie w obrębie swojego miasta i na co dzień pokonujesz jedynie dystans do najbliższego supermarketu, taka polisa może rzeczywiście okazać się zbędna. 

PODSUMOWANIE:

  • Standardowy zakres ubezpieczenia opon obejmuje pomoc i wymianę koła na miejscu zdarzenia lub holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu. 
  • Ubezpieczenie kół w samochodzie możesz dokupić jako dodatek do polisy AC lub OC. 
  • Roczna składka za ubezpieczenie opon zaczyna się już od kilkunastu złotych. 
  • Wybierając konkretne ubezpieczenie zapoznaj się z zapisami w OWU – zwróć uwagę na ograniczenia terytorialne, wyłączenia odpowiedzialności i zakres polisy.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej