Tak! Twoja galanteria może mieć roślinne pochodzenie! Czy to wymysł i jedynie mrzonka, a może materiał bez wad?
Z tego artykułu dowiesz się...
Czym jest Pinatex?
Carmen Hijosa stworzyła materiał wykonany z liści ananasa. To nietypowe rozwiązanie zaskoczyło branżą producentów galanterii. Pinatex to ekologiczna, biodegradowalna alternatywa dla tradycyjnie wykorzystywanej w przemyśle odzieżowym skóry. Jest ona wykonana z włókien z liści ananasa, PLA i żywicy na bazie ropy naftowej.
Ananas zazwyczaj budzi w nas wyłącznie kulinarne skojarzenia. Rzadko kto wie, że może zostać również wykorzystany w ramach ekologicznej alternatywy, czyli tak zwanej “wegańskiej skóry”. Carmen Hijosa zajmowała się produktami wytworzonymi ze skóry i pracując w latach 90-tych na Filipinach, jako konsultant do spraw eksportu, mogła zobaczyć, jakiego rodzaju konsekwencje dla środowiska naturalnego niesie za sobą tworzenie wyrobów skórzanych na skalę masową. Jednocześnie Carmen Hijosa zdawała sobie sprawę z tego, że tak zwana eko skóra, powstająca z PVC, również nie powinna być docelowym rozwiązaniem.
Zaczęła więc szukać rozwiązania, które bardziej sprzyja środowisku naturalnemu. W ramach doktoratu w Royal College of Arts w Londynie Carmen Hijosa przyglądała się możliwym rozwiązaniom wykorzystującym włókna liście ananasa. W niedługim czasie udało jej się stworzyć materiał z włókien liści. Materiał ten nie jest tkany i swoim wyglądem przypomina wyroby tradycyjne – skórzana. W roku 2013 Carmen Hijosa rozpoczęła działalność komercyjną w swojej firmie Ananas Anam LTD. i zajęła się sprzedażą ekologicznego rozwiązania.
Produkcja Pinatexu
Do produkcji Pinatexu wykorzystywane są odpady, które pozostają na plantacji ananasów. W związku z tym do produkcji tego rodzaju materiału nie trzeba zwiększać aktualnej produkcji owocu, a jedynie wykorzystywać to, co w ramach uprawy pozostaje u plantatorów. Dodatkowo jest to kolejna możliwość zarobku dla rolników. Z liści ananasa odseparowane zostają włókna, a pozostała biomasa może zostać wykorzystana jako nawóz. Bardzo często odpadki na farmach ananasów są palone i niewykorzystywane w żaden sposób. Sama produkcja włókien ananasa rozpoczyna się dość tradycyjnie od obierania liści.
Takie obrane liście moczone są w wodzie z mocznikiem, gdzie ulegają naturalnemu rozwarstwieniu. Same włókna, w postaci długich, białych nitek, są suszone na słońcu i to właśnie po tym ostatnim procesie włókna są czyszczone i powstaje z nich “wegańska skóra”. Warto tu również zaznaczyć, że pinatex nie jest materiałem tkanym. Aby z włókien powstała skóra należy ją połączyć z polilaktydem, który wytwarzany jest z kukurydzy. Dopiero ta mieszanka pozwala stworzyć materiał wysoce zbliżony do tradycyjnych wyrobów skórzanych. Dla utrzymania dłuższej żywotności, jak również zabarwienia, tak powstały materiał jest koloryzowany i pokrywany żywicą powstałą przy przetwórstwie ropy naftowej. Taki rodzaj zabezpieczenia utrwala materiał i pozwala uodpornić na wilgoć.
Skąd pozyskiwane są materiały?
Największymi producentami na świecie ananasów są odpowiednio Filipiny, Tajlandia oraz Chiny. Coraz więcej plantacji znajduje się również w krajach afrykańskich. Jeżeli przyjrzymy się eksportowi, to w ramach eksportu ananasów dominuje Kostaryka oraz Filipiny. Pniatex jest więc niemal produktem ubocznym powstałym na farmach, ale jakże wartościowym dla rynku odzieżowego. Do stworzenia jednego metra tkaniny potrzeba około 480 liści, a przeciętny ananas to około 30 do 40 liści (głównej łodygi). Ananasy zbierane są co 14 miesięcy.
Gdzie wykorzystywany jest Pinatex?
Pinatex nie bez kozery nazywany jest skórą z ananasa, gdyż wysoce przypomina z wyglądu skóra zwierzęcą. Z tego też tytułu zazwyczaj wykorzystywany jest do produkcji galanterii w tym torebek i pasków, coraz częściej powstają z tego materiału również buty oraz inne elementy odzieży. Skóra z ananasa może również być wykorzystywana do tworzenia tapicerki samochodowej, tapicerki meblowej oraz elementów wykończeniowych mebli.
Zastosowanie w tego rodzaju zakresie związane jest z tym, że Pinatex jest wyjątkowo trwały, a jego cena jest niezwykle atrakcyjna. Niestety jak każdy materiał i ten ma swoje wady. Do najczęściej wymienianych należy niższa odporność na ciepło. Pinatex potrafi się suszyć i w niewielkim stopniu przepuszcza powietrze. Jest również podatny na intensywne działanie promieni słonecznych – może więc płowieć.
Pinatex jest naprawdę ekologiczny?
Firma stworzona przez Carmen Hijosa podaje, że oszczędności na produkcji dwutlenku węgla to nawet 264 tony. Tyle właśnie dwutlenku węgla powstałoby, gdyby pozostałe na plantacji odpady zostały spalone. Samo wykorzystywanie elementów dotychczas nieużytecznych pozwala zużywać niewielkie ilości wody do stworzenia materiału wykorzystywanego w przemyśle odzieżowym.
Producenci znanych marek coraz częściej interesują się produkcjami ekologicznymi, w których produktem ubocznym jest biomasa stanowiąca organiczny nawóz dla kolejnego cyklu życia ananasów na plantacji. Coraz więcej osób zwraca uwagę na postawy proekologiczne firm.
Zobaczcie sami historię Pinatexu!
Beesafe eko stylu – rozwiązania paperless
Beesafe stawia również na ekologiczne rozwiązanie paperless. Dzięki wygodnemu portalowi klienta wszystkich czynności, w tym zakupu i zmian w polisie, można dokonać całkowicie online, a samo potwierdzenie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przetrzymywać w formie elektronicznej. Ograniczając niepotrzebne wydruki, przyczyniamy się do ochrony naszej planety.
Produkują tlen i są łatwe w utrzymaniu. Dlaczego wciąż jest ich tak mało w miastach? Poznaj korzyści!
Z czym wiąże się eco transport? Czy decydując się na zakup samochodu wystarczy wybranie elektryka?
Jakie są sposoby na zmniejszenie CO2, który wytwarzamy na co dzień? Znamy kilka prostych sposobów!
Polisa digital z dostawą do domu
Pierwszy rok Beesafe z perspektywy HR
2 informacje do wyceny OC/AC? Jak działa innowacyjny kalkulator Beesafe?