Co robić, gdy zdarzy nam się stłuczka autem zastępczym? Czy uszkodzenie samochodu zastępczego oznacza, że musimy za nią zapłacić? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Auto zastępcze to fajny wynalazek. Z usługi możesz skorzystać w ramach OC sprawcy zdarzenia, w ramach swojego assistance, a nawet gdy likwidujesz szkodę z AC (najczęściej w wariancie rozszerzonym tego ubezpieczenia). Co się jednak dzieje, gdy zdarzy ci się szkoda w aucie zastępczym? Wiele zależy od tego, kto jest sprawcą zdarzenia i co jest w regulaminie usługi.
Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu
Z tego artykułu dowiesz się...
Szkoda w aucie zastępczym a regulamin wypożyczenia
Gdy dostajesz auto zastępcze, otrzymujesz też umowę wypożyczenia wraz regulaminem. Większość tekstu dotyczy warunków przyjęcia i oddania samochodu po okresie wynajmu. Równie ważna jest jednak też część o tym, kto i w jakich sytuacjach odpowiada za uszkodzenie samochodu zastępczego. Zwróć uwagę na to, co się dzieje, gdy szkoda w aucie zastępczym jest z twojej winy, czy są udziały własne w polisie AC i kiedy koszty pokrywasz w całości z własnej kieszeni.
Pamiętaj, zawsze możesz dokładnie ustalić z właścicielem warunki odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenie auta zastępczego. Może to się wiązać z dopłatą do usługi.
Stłuczka samochodem zastępczym – kto ponosi odpowiedzialność?
W większości przypadków pojazdy zastępcze zabezpieczone są na okoliczność wypadku lub kolizji. Sprawa jest klarowna, gdy uszkodzenie auta zastępczego w zdarzeniu drogowym jest z czyjejś winy i znasz sprawcę. Odpowiedzialność jest po jego stronie i szkoda w aucie zastępczym likwidowana jest z jego OC. Musisz jedynie zadbać o dowód sprawstwa, czyli sporządzasz oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub wzywasz policję.
Sytuacja może się skomplikować, gdy stłuczka samochodem zastępczym jest z twojej winy. Oczywiście, z odszkodowaniem z OC dla poszkodowanego nie będzie problemu. Pytanie o uszkodzenie samochodu zastępczego i jego koszty. Najczęściej wypożyczane auta mają pełny pakiet ubezpieczeń, w tym AC, często jednak w udziałami własnymi. Wypożyczalnie ich koszt w przypadku likwidacji szkody przenoszą na wypożyczającego niezależnie, czy wina była umyślna czy też nie.
Szkoda w aucie zastępczym z twojej winy
Generalnie, wypożyczalnie stosują udział własny w kupowanych przez siebie polisach casco, by zmniejszyć koszty ubezpieczenia. Maksymalna wartość udziałów powinna znajdować się w umowie lub regulaminie, czyli musi być ci znana z góry. Gdy uszkodzenie samochodu zastępczego jest z twojej winy, zostaniesz obciążony kosztami udziałów własnych.
Udziały własne w casco firma wypożyczająca może też zastosować także w przypadku, gdy szkoda w aucie zastępczym jest efektem czynników niezależnych lub sprawca jest nieznany. Przykładowo, gdy ktoś porysuje ci lakier czy wyłamie lusterko. Czy gdy samochód zostanie skradziony lub zniszczony np. z powodu działania żywiołów.
Uszkodzenie samochodu zastępczego – co robić?
Są sytuacje, gdy uszkodzenie samochodu zastępczego może cię kosztować 100 proc. wartości szkody. Stanie się tak, gdy nie dopełnisz procedur związanych ze zgłoszeniem sytuacji, kiedy zdarzyła się ci stłuczka samochodem zastępczym lub inne uszkodzenie auta zastępczego. Sposób postępowania w zależności znajdziesz w regulaminie. Najczęściej wypożyczalnie oczekują:
- wezwania policji na miejsce zdarzenia (i może to dotyczyć nawet rysy na blasze czy wyłamanego lusterka),
- sporządzenia oświadczenia o zdarzeniu drogowym, gdy doszło do wypadku lub stłuczki, szczególnie z cudzej winy,
- zgłoszenia im szkody w odpowiednim terminie i wypożyczalnie są mniej elastyczne od ubezpieczycieli; uszkodzenie auta zastępczego w wielu firmach musi być zgłoszone szybko – nawet do godziny od zdarzenia czy zauważenia problemu.
Pamiętaj, każda firma może mieć swoje własne wymagania, gdy zdarzy się uszkodzenie samochodu zastępczego, dlatego zawsze czytaj dokumenty, które akceptujesz.
Szkoda w aucie zastępczym – kiedy jeszcze zapłacisz za całość?
Niedopełnienie obowiązków związanych ze zgłoszeniem, gdy zdarzy się uszkodzenie auta zastępczego, to tylko jeden z powodów pełnego pokrycia kosztów za szkodę. Są jeszcze 3 sytuacje, przy których w pełni zapłacisz za uszkodzenie auta zastępczego:
- popełnienie przestępstwa, w wyniku którego doszło do szkody (np. jazda pod wpływem),
- używanie samochodu niegodnie z jego przeznaczeniem lub umową, gdy doszło do uszkodzenia,
- udostępnienie auta kierowcy, który nie jest stroną umowy wypożyczenia, a ten spowoduje szkodę.
PODSUMOWANIE:
- Stłuczka w samochodzie zastępczym spowodowana z czyjejś winy jest rozliczana z OC sprawcy.
- Szkoda w aucie zastępczym spowodowana z twojej winy lub nieznanego sprawcy najpewniej zostanie zlikwidowana z AC wypożyczalni. Możesz być obciążony kosztami udziałów własnych.
- Są sytuacje, gdy za uszkodzenie auta zastępczego zapłacisz w całości. To, kiedy tak się stanie, reguluje umowa i regulamin wynajmu, który akceptujesz przed przyjęciem samochodu zastępczego.
Przeczytaj więcej na temat: samochód zastępczy
Samochód zastępczy z AC
Samochód zastępczy z AC
Kiedy przysługuje auto zastępcze?
Kiedy przysługuje auto zastępcze?
Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.
Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.
Samochód zastępczy z OC sprawcy.
Samochód zastępczy z OC sprawcy.