Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Miałeś wypadek lub stłuczkę? Sprawdzamy, jak otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. O czym musisz pamiętać, jakich terminów przestrzegać? Co przysługuje z OC sprawcy szkody? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do setek kolizji drogowych. Większość z nich to niegroźne zdarzenia, w których mamy do czynienia wyłącznie z uszkodzeniami pojazdów. Takie szkody mogą być jednak kosztowne, uniemożliwiać korzystanie z samochodu czy narażać nas na powstanie poważniejszych usterek technicznych. Jeśli ucierpiałeś w takim zdarzeniu i musisz zlikwidować szkodę z OC sprawcy, koniecznie skorzystaj z naszych rad i sprawdź, jak zrobić to sprawnie i szybko. 

Kiedy należy się odszkodowanie z OC sprawcy? 

Odszkodowanie z polisy OC sprawcy należy się każdorazowo wtedy, kiedy w wyniku działania innego kierowcy, dojdzie do zdarzenia drogowego – nie tylko w warunkach ruchu drogowego, ale także na parkingu czy podjeździe. 

Ważne jest, aby w sytuacji stwierdzenia, że nastąpiła szkoda z OC sprawcy, ustalić odpowiedzialność drugiego kierowcy. W tym celu najlepiej jest spisać oświadczenie sprawcy szkody, w którym zostaną zaznaczone wszystkie okoliczności zdarzenia oraz dane osoby, która ją spowodowała. 

Jeśli mamy problem z uzyskaniem takiego oświadczenia i między uczestnikami kolizji nie ma zgody co do sprawstwa takiego zdarzenia, najlepiej będzie wezwać policję, która określi odpowiedzialność stron. 

Co jeśli sprawca pozostaje nieznany? O tym przeczytasz w naszym artykule: Nieznany sprawca a wypłata odszkodowania OC

Odszkodowanie z polisy OC sprawcy – dokumenty

Jeśli kwestia ustalenia odpowiedzialności jest już za nami, należy zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy z wnioskiem o wypłatę odszkodowania. 

UWAGA!
Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanego i sprawcy przystąpiło do systemu BLS, czyli Bezpośredniej Likwidacji Szkód, taką szkodę można zgłosić u swojego ubezpieczyciela, który dopełni rozliczeń z ubezpieczycielem sprawcy.

Do wniosku należy dołączyć: 

  • oświadczenie sprawcy szkody 
  • dane uczestników kolizji
  • opis sytuacyjny 
  • zdjęcia, dokumentację fotograficzną, jeśli ją posiadamy

Szkodę można zgłosić telefonicznie (na infolinii), w oddziale, na właściwy adres e-mail. 

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy? 

Odszkodowanie z OC sprawcy powinno zrekompensować wszelkie szkody, które zaistniały na skutek zdarzenia. Są to nie tylko szkody związane z uszkodzeniem pojazdu. Możemy także liczyć na odszkodowania osobowe z OC sprawcy, a więc te powiązane z naszym stanem zdrowia, stanem zdrowia pasażerów czy uszkodzeniem mienia znajdującego się w pojeździe.

Jeśli na skutek zdarzenia doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, trafiliśmy do szpitala, możemy starać się nie tylko o odszkodowanie pokrywające koszt naprawy auta, ale także koszt rehabilitacji, czy zniszczonego telefonu, który mieliśmy w aucie w czasie zdarzenia. 

Z OC sprawcy, przysługuje nam także samochód zastępczy. Ta kwestia budzi wiele kontrowersji, ale warto pamiętać, że jeśli nie możemy na skutek zdarzenia korzystać ze swojego pojazdu, to powinniśmy na cały okres naprawy otrzymać auto zastępcze. Możliwość korzystania z komunikacji miejskiej nie może być argumentem za odmową rekompensaty kosztu samochodu zastępczego. 

Odszkodowanie z OC sprawcy – terminy

Na zgłoszenie szkody z OC sprawcy mamy sporo czasu – standardowo nawet 3 lata. Ze zgłoszeniem nie warto jednak czekać tak długo. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel ma standardowo 30 dni na wypłatę odszkodowania, jeśli jednak nie zostaną spełnione jakieś warunki formalne, nie dostarczymy wszystkich dokumentów, termin ten może zostać przedłużony. 

Za niskie odszkodowanie z OC sprawcy – reklamacja – co zrobić? 

Jeśli ubezpieczyciel przyznał Ci odszkodowanie z OC sprawcy, ale jest ono Twoim zdaniem za niskie lub nie uwzględnia pewnych istotnych elementów, możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Warto pamiętać o tej opcji i w razie problemów zwrócić się o wsparcie np. do Rzecznika Finansowego, który może pomóc w skonstruowaniu reklamacji.

Jeśli Twoja reklamacja zostanie dobrze uzasadniona, masz duże szanse na uzyskanie zmiany stanowiska ubezpieczyciela. 

PODSUMOWANIE:

  • Odszkodowanie z OC sprawcy może otrzymać każda osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. 
  • W przypadku zaistnienia szkody należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, a jeśli nie możemy samodzielnie ustalić kto jest winien, należy wezwać policję. 
  • Odszkodowanie z OC to nie tylko zwrot kosztów naprawy pojazdu, ale także odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu czy inne zniszczone mienie. 
  • Jeśli odszkodowanie z OC sprawcy, które proponuje ubezpieczyciel jest za niskie, przysługuje nam odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej