Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
1.1/5 - (30 votes)

Jeśli masz firmę, wiesz, jak dużym wydatkiem jest coroczne opłacanie ubezpieczeń komunikacyjnych samochodów służbowych. Dlatego zdecydowanie warto wybrać ofertę, która okaże się najkorzystniejsza. Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli flot firmowych wychodzą ubezpieczyciele, kierując pod ich adresem ubezpieczenie flotowe. Na co możesz liczyć, wykupując taką polisę? Poznaj szczegóły z tym związane.

Ubezpieczenie flotowe – co to za polisa? 

To oczywiste, że każdy samochód firmowy musi mieć opłacone ubezpieczenie OC, a często niezbędne okazują się także inne polisy komunikacyjne. Co jednak, gdy w firmie znajduje się kilka albo kilkanaście aut? Czy dla każdego trzeba opłacać ubezpieczenie osobno i pamiętać o terminach? Absolutnie nie. Właśnie do właścicieli flot firmowych skierowana jest bardzo korzystna oferta czyli ubezpieczenie flotowe.

To nic innego jak jedna zbiorcza umowa ubezpieczenia komunikacyjnego, która obejmuje wszystkie pojazdy firmowe naraz. Czy to oznacza, że jeśli w firmie znajdują się zarówno samochody osobowe jak i ciężarowe, to można je ubezpieczyć razem bez względu na ich charakter? Zdecydowanie tak. Jak widać taka polisa to doskonałe rozwiązanie w przypadku floty firmowej. 

Ubezpieczenie flotowe – zakres

Czy ubezpieczenie flotowe dedykowane jest jakimś szczególnym rodzajom flot pojazdów? Na pewno nie. Co prawda najczęściej z dobrodziejstwa tego rozwiązania korzystają właściciele firm spedycyjnych i transportowych, ale oczywiście jest ona dostępna dla każdej firmy, która posiada swoje samochody. Okazuje się, że polisa może obejmować od 1 do 20 aut służbowych. Chroni ona wszystkie pojazdy wraz z ich wyposażeniem. Może się składać wyłącznie z OC, ale można także wybierać w wielu dodatkach dostępnych w pakiecie takich jak:

 • Autocasco
 • Ubezpieczenie NNW czyli następstw nieszczęśliwych wypadków
 • Assistance
 • Zielona Karta dla pojazdów jeżdżących za granicę do państw, które jej wymagają
 • Ochrona prawna 
 • Ubezpieczenie opon i szyb.

Co wpływa na wysokość składki?

Jeśli jako przedsiębiorca zdecydujesz się na ubezpieczenie flotowe, musisz mieć świadomość, że na jego wysokość wpływa kilka czynników. Na pewno jest to opcja o niebo korzystniejsza od polis kupowanych pojedynczo dla każdego auta. Jednak cena może się oczywiście różnić w zależności od:

 • ilości pojazdów służbowych – zazwyczaj im większa flota, tym korzystniejsze warunki ubezpieczenia
 • zakresu ubezpieczenia – wyłącznie OC, czy pakiet polis komunikacyjnych 
 • wartości ubezpieczanych pojazdów 
 • polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Zalety ubezpieczenia flotowego

Mając kilka pojazdów służbowych, możesz szybko przekonać się o korzyściach, które płyną z tego, że wybierzesz dla nich ubezpieczenie flotowe. Przede wszystkim możesz ubezpieczyć wszystkie pojazdy w jednej umowie. To szczególnie wygodne, jeśli w firmie znajdują się pojazdy różnego przeznaczenia – osobówki, ciężarówki, ciągniki czy koparki.

Po drugie dzięki temu zyskujesz spore oszczędności na cenie całościowej polisy, a zyskane w ten sposób pieniądze możesz zainwestować w rozwój firmy. Bezcenny okazuje się także czas, który zyskujesz, jeśli załatwisz ubezpieczenie dla wszystkich aut jednorazowo, a nie poświęcasz go ubezpieczaniu każdego pojazdu z osobna. I wreszcie niebagatelną kwestią jest oczywiście możliwość dopasowania polisy do indywidualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. 

Jak wybrać ubezpieczenie flotowe? 

Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb właściciela floty samochodów służbowych. Na rynku dostępny jest szereg ofert, z których można skorzystać, ale zanim podpiszesz umowę, koniecznie zapoznaj się z OWU. To właśnie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdują się informacje na temat zakresu polisy i wszystkich warunków z tym związanych. W zależności od oczekiwań, możesz wybrać jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł „Ubezpieczenie auta firmowego„.

Jednak w wielu przypadkach konieczne okazują się przecież także inne polisy komunikacyjne. AC nie tylko chroni finansowo pojazdy przed uszkodzeniem, ale także jest po prostu wymogiem w razie samochodu spłacanego w kredycie lub leasingowanego. Assistance zaś gwarantuje niezbędną pomoc techniczną dla aut firmowych. Bez względu na wybrany zakres ubezpieczenie flotowe jest bardzo korzystną opcją dla posiadaczy aut służbowych.

PODSUMOWANIE:

 • Ubezpieczenie flotowe to jedna zbiorcza polisa, która obejmuje wszystkie samochody znajdujące się w danej firmie. 
 • Można nią objąć wszystkie rodzaje pojazdów flotowych.
 • Ubezpieczyciele kierują swoją ofertę do wszystkich firm, które posiadają od 1-20 pojazdów firmowych.
 • Zakres ubezpieczenia flotowego może obejmować tylko OC lub OC + pakiet wybranych ubezpieczeń komunikacyjnych, a w tym AC, NNW, Assistance.
 • Cena ubezpieczenia flotowego zależy m.in. od ilości ubezpieczanych pojazdów, ich wartości czy zakresu polisy.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

 • Adam Zrelyk pisze:

  ciekawy materiał, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców;)

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej