Jazda na przednim siedzeniu czy bez fotelika to nie lada atrakcja dla dziecka. Niestety, nie jest to rozwiązanie bezpieczne. Jakie przepisy obowiązują w zakresie przewożenia dzieci? Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? O tym piszemy w naszym poradniku.
Bezpieczne przewożenie dzieci samochodem to priorytet każdego rodzica… i ustawodawcy. Przepisy nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym najmłodsi pasażerowie, którzy mają mniej niż 150 cm wzrostu bez względu na wiek powinni podróżować w fotelikach. Kodeks dokładnie określa też, kiedy dziecko może jeździć bezpiecznie z przodu i bez ryzyka, że kierowca dostanie za to mandat.
Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?
Jazda z dzieckiem na przednim siedzeniu dla malucha może być niezłą frajdą, a dla rodzica dość wygodnym sposobem na podróż. Kiedy dziecko może jeździć z przodu, cały czas jest na oku dorosłego. Tylko kiedy tak można zrobić? Być może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale prawo nie zabrania przewożenia dzieci na przednim siedzeniu samochodu. Ale pod pewnymi warunkami.
Obowiązkowy jest fotelik. Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, z przodu może podróżować tylko w atestowanym foteliku lub innym dopuszczalnym urządzeniu podtrzymującym. Fotelik samochodowy może być zamontowany przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Dziecko w foteliku z przodu a poduszka powietrzna – jeśli wybierzemy opcję tyłem, bezwzględnie należy odłączyć poduszkę powietrzną. Skąd taka zasada? Chodzi o bezpieczeństwo. W momencie zderzenia siła wybuchu poduszki bezpieczeństwa może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie kręgosłupa, głowy i narządów wewnętrznych dziecka. W skrajnej sytuacji wybuch poduszki może zgnieść fotelik.
Uwaga: Od ilu lat można jeździć z przodu? Wiek nie ma znaczenia dla tego, od kiedy dziecko może siedzieć z przodu samochodu. Niemniej eksperci są zgodni, że najbezpieczniejszą opcją jest przewożenie małych pasażerów na tylnym siedzeniu.
Jaki fotelik na przednie siedzenie?
Pierwszą zasadą przy wyborze fotelika, czy to do przodu czy do tyłu samochodu, są certyfikaty: ECE R44-03 lub ECE R44-04. Drugą sprawą jest dobranie fotelika do wzrostu i wagi dziecka. Warto też sprawdzić sposób montowania. Do wyboru są dwie opcje: mocowanie za pomocą pasów lub systemu isofix. Pamiętajmy, że starsze, wyprodukowane przed 2005 rokiem modele aut nie mają systemu isofix.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze fotelika na przednie siedzenie? Na typ tych urządzeń – czy montowane są przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Ze względów bezpieczeństwa producenci zalecają montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy. Takie modele lepiej chronią przed urazami głowy i górnej części kręgosłupa. O co dokładnie chodzi?
Ciało dziecka w samochodzie w miejscu utrzymują przede wszystkim pasy, chroniąc je podczas zderzenia. Niezabezpieczona jest jednak głowa małego pasażera. W przypadku zderzenia czołowego na głowie i kręgach szyjnych dziecka skupi się siła uderzenia. Dlatego pozycja tyłem do kierunku jazdy zapewnia większą ochronę i bezpieczeństwo malucha, bo plecy fotelika będą naturalną podporą dla górnej części ciała małego pasażera.
Ważne: dopóki to możliwe także na tylnej kanapie samochodu powinniśmy przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy. Foteliki z grupy „0” (dla dzieci o wadze do 10 kg) powinny być montowane tylko tyłem do kierunku jazdy.
Gdzie najbezpieczniej przewozić dziecko w samochodzie?
Nawet kiedy dziecko może jeździć z przodu samochodu eksperci są zgodni, że znacznie bezpieczniejsza dla niego będzie tylna kanapa, a dokładnie jej środek. W takiej pozycji można zamontować fotelik wtedy, gdy samochód ma trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i system isofix. Gdy auto nie ma takiego wyposażenia, opcją będzie miejsce na tylnej kanapie za siedzeniem pasażera.
Dlaczego nie zaleca się miejsca za kierowcą? Znowu chodzi o bezpieczeństwo – statystycznie częściej dochodzi do uderzeń w lewy bok samochodu. Na środku i z prawej strony kanapy jako kierowca można mieć też lepszy kontakt wzrokowy z maluchem, co dla części rodziców jest istotne.
Kiedy można zrezygnować z fotelika? Od kiedy dziecko może jeździć bez podstawki?
Jak już wspominaliśmy, nie ma ustawowych limitów wieku, do którego należy wozić dziecko w foteliku. Granicę wyznacza wzrost pociechy, a konkretnie 150 cm. Są jednak wyjątki od tej reguły.
- Jeśli na tylnej kanapie jedzie trójka dzieci, a w samochodzie można zamontować tylko dwa foteliki, jedno z dzieci (siedzące pośrodku) może podróżować bez urządzenia przytrzymującego.
- Jeśli dziecko ma minimum 135 cm i waży więcej niż dopuszcza specyfikacja fotelika, wtedy też można zrezygnować z fotelika.
- Jeśli opiekun dziecka ma zaświadczenie lekarskie, że młody pasażer nie może jeździć w foteliku ze względów zdrowotnych, także wtedy urządzenie podtrzymujące nie będzie wymagane podczas kontroli drogowej.
- Bez fotelika dziecko może też jeździć określonymi pojazdami: taksówkami, autobusami, autokarami, pojazdami policji, straży granicznej i tymi, które należą do transportu sanitarnego (np. karetki).
Jeśli dziecko jedzie bez fotelika, musi być przypięte pasami bezpieczeństwa. Wyjątkiem są autobusy i autokary, które nie mają pasów.
Pamiętaj: podstawka do przewożenia dzieci, mimo że tańsza i wygodniejsza od fotelika, nie jest dobrym zamiennikiem. Nie zabezpiecza ona górnej części ciała pasażera oraz jego boków. Jest też niestabilna (przesuwa się po kanapie)
Jakie kary za nieprawidłowe przewożenie dzieci?
Kary za nieprawidłowe przewożenie dzieci mogą być dotkliwe. Jeśli dziecko nie siedzi w foteliku lub jest on nieprawidłowo zamontowany, zapłacimy 150 zł mandatu. Za takie wykroczenie możemy też dostać 6 punktów karnych. Z podobną karą trzeba się liczyć, kiedy dziecko może jechać z przodu, ale nie wyłączyliśmy poduszki bezpieczeństwa w opcji fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy.
PODSUMOWANIE:
- Zasady przewozu najmłodszych pasażerów, w tym reguły, kiedy dziecko może jeździć z przodu, zapisane są w Kodeksie drogowym.
- Najmłodsi pasażerowi muszą jeździć w fotelikach, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu.
- Z przodu także można przewozić dzieci w fotelikach, które zamontowane są przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
- W przypadku jazdy dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, należy wyłączyć poduszki bezpieczeństwa dla siedzenia pasażera.
- Za nieprawidłowe przewożenie dzieci samochodem grozi mandat w wysoki 150 złotych.
- Potrzebujesz fotelika z ubezpieczeniem? Kliknij w link i przeczytaj więcej na ten temat!
Przeczytaj więcej na temat: dziecko w samochodzie
Ubezpieczenie dziecka w podróży.
Ubezpieczenie dziecka w podróży.
Wtargnięcie dziecka na drogę.
Wtargnięcie dziecka na drogę.
Fotelik z ubezpieczeniem.
Fotelik z ubezpieczeniem.
Wożenie dziecka z przodu.
Wożenie dziecka z przodu.
Przewożenie dzieci w samochodzie.
Przewożenie dzieci w samochodzie.