Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie to priorytet dla każdego rodzica. Wiesz, że dziecko w foteliku to absolutna konieczność, ale nie do końca zdajesz sobie sprawę z różnych uregulowań prawnych czy tego, w jaki sposób przewozić swoją pociechę. Gdzie i jak zamontować fotelik? Jaki fotelik samochodowy wybrać? Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? 

Podczas podróży samochodem dziecko powinno być chronione w szczególny sposób. Zanim zabierzemy je na pokład, warto dowiedzieć się jak powinno wyglądać przewożenie dzieci w samochodzie. Odpowiednio dobrany fotelik i jego prawidłowy montaż to absolutna podstawa. Choć wszystko wydaje się na pozór łatwe, lepiej sprawdzić, czy do tej pory przygotowywałeś swojego malca w odpowiedni sposób. 

Przewożenie dzieci w samochodzie – podstawowe wymagania 

Przewożenie dzieci w samochodzie powinno wzbudzić w nas najgłębsze pokłady ostrożności tak, by zapewnić im jak najlepszą ochronę. Zrezygnuj więc z brawury za kierownicą, nie spisz się i jak zwykle – miej oczy dookoła głowy. Myślisz, że dziecko w foteliku jest gwarantem najwyższego bezpieczeństwa? Niby tak. Pod warunkiem, że fotelik dla dziecka jest odpowiednio dobrany, zamontowany i przewożony.

Czytaj także: Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Musi znajdować się w każdym pojeździe, którym podróżować będzie Twoja pociecha. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, ale o nich powiemy sobie trochę później. Najmłodsze dzieci zaleca się przewozić tyłem do kierunku jazdy. Ten sposób, coraz częściej polecany jest także w przypadku starszych dzieci. W foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, dziecko jest mniej narażone na różnego rodzaju urazy, a w szczególności na urazy kręgosłupa szyjnego. 

Rodzice, którzy zdecydują się na przewożenie dzieci w samochodzie z przodu, muszą pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera. Siła, z jaką aktywuje się poduszka, w przypadku malucha, mogłaby mieć tragiczne skutki.

Dziecko w foteliku: przewóz dzieci według prawa

Jeszcze kilka lat temu obowiązywała zasada, która mówiła, że dziecko do 12. roku życia musi podróżować w foteliku. Po nowelizacji ustawy nastało jednak nowe. Teraz pytanie brzmiałoby: od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika? Według ostatnich przepisów, dziecko w samochodzie musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Nie ma zatem znaczenia wiek małego pasażera – nie ważne czy ma on 10, 14 czy 17 lat. 

Dziecko bez fotelika: kiedy możliwy jest przewóz dzieci bez fotelika?

Te same przepisy wskazują, że jeśli niemożliwe jest dopasowanie odpowiedniego fotelika dla malca poniżej 150 cm, a powyżej 135 cm – dopuszczalne jest jego przewożenie na tylnym siedzeniu przypiętego jedynie pasami bezpieczeństwa.

Dla rodziców chociażby trójki dzieci kłopotliwe może okazać się jednoczesne przewożenie dzieci w samochodzie osobowym. W takiej sytuacji, polskie prawo dopuszcza przewożenie jednego dziecka przypiętego jedynie pasami bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu pomiędzy dwoma fotelikami. Warunkiem jest jednak wiek dziecka – musi mieć ono powyżej 3. lat. 

W świetle prawa, dziecko bez fotelika może być przewożone, jeśli: 

  • przewozisz dziecko taksówką,
  • przewozisz dziecko specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego,
  • przewozisz dziecko pojazdem służb: policji, straży miejskiej, etc.,
  • posiadasz zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do przewożenia dziecka w foteliku.

Jaki fotelik samochodowy wybrać i o czym pamiętać? 

Fotelik samochodowy dla dziecka jest niemałym wydatkiem. Nie warto jednak na nim oszczędzać, ponieważ to od niego zależy poniekąd zdrowie i życia Twojego dziecka. Popularne, bo tańsze, są foteliki z drugiej ręki. Ale czy na pewno przewożenie dzieci w samochodzie przy pomocy takiego urządzenia to dobre rozwiązanie? Wyeksploatowany fotelik nie będzie odpowiednio chronił Twojego dziecka. To dlatego eksperci zalecają wymianę fotelika na nowym nawet po najdrobniejszej kolizji.

Wybór odpowiedniego fotelika jest zatem kluczowy. Przepisy mówią, że ten powinien być dopasowany do masy i wzrostu dziecka oraz zgodny z wymaganiami technicznymi określonymi w przepisach UE dotyczących urządzeń podtrzymujących dzieci w pojeździe. Ponadto wszystkie te urządzenia powinny być instalowane zgodnie z zaleceniami producenta. 

Montaż fotelika: jak zrobić to prawidłowo? 

Wybierając fotelik odpowiadający Twojemu maluchowi, dostosowany do jego wzrostu i wagi, pamiętaj także, że fotelik musi być idealnie dopasowany do profilu siedziska – musi być przy tym stabilny. Ważne są także pasy bezpieczeństwa – najbezpieczniejsze są pasy 5-punktowe, z dodatkowym pasem biodrowym. Powinny być one wytrzymałe, ale przy tym miękkie i wygodne. Musisz mieć swobodę w ich regulacji tak, by idealnie dopasować je do ułożenia dziecka. Choć najpopularniejszym sposobem montażu jest zabezpieczenie fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa, lepiej wybrać fotelik z systemem ISOFIX, który pozwala na jeszcze lepsze zespolenie go z pojazdem. Są to foteliki ze specjalnymi uchwytami, które obecnie są standardem w każdym nowym samochodzie. 

PODSUMOWANIE: 

  • Dziecko musi być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu.
  • Jeśli niemożliwe jest dopasowanie odpowiedniego fotelika dla malca poniżej 150 cm, a powyżej 135 cm – dopuszczalne jest jego przewożenie na tylnym siedzeniu przypiętego jedynie pasami bezpieczeństwa.
  • Decydując się na przewożenie dzieci w samochodzie pamiętajmy, że fotelik powinien być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka.
  • Bardzo ważny jest odpowiedni sposób mocowania – do wyboru mamy dwa: mocowanie za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu ISOFIX, który dodatkowo stabilizuje siedzisko.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej