Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 21.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Wyświetlacz head up display, czyli wyświetlacze przezierne, to technologia, która pozwala na kontrolowanie prędkości pojazdu oraz innych istotnych informacji o stanie pojazdu, bez błądzenia wzrokiem poniżej poziomu drogi. Teraz te wszystkie ważne dane mogą być prezentowane na szybie. Poznaj funkcje wyświetlacza head-up display w samochodach i dowiedz się, jak działa. Zapraszamy do lektury!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak działa head up display?

Wyświetlacz head-up display

Dzięki technologii head-up display (inna nazwa to wyświetlacz HUD) kierowca może sprawdzić wszystkie istotne informacje na szybie, nawet nie spuszczając wzroku z drogi. Zapewnia to większe bezpieczeństwo na drodze i pozwala uniknąć ryzyka rozproszenia kierowcy w tej jednej chwili, kiedy musi zerknąć np. na aktualną prędkość.

Czytaj także: Dopuszczalne prędkości na drogach

Nawet nieuwaga na raptem parę sekund może doprowadzić do znaczącej zmiany na drodze. Warto przy tym podkreślić, że na autostradzie sekunda to aż około 40 metrów pokonanej przez samochód drogi, a droga całkowitego zatrzymania się pojazdu przy dużej prędkości to średnio 140 metrów.

Ten moment nieuwagi może opóźnić reakcję, doprowadzić do wypadku lub innych niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Działanie tego urządzenia jest całkiem proste. Jest to wyświetlacz, który emituje światło odbijające się w przedniej szybie, co pozwala wyraźnie zobaczyć ważne informacje, nie zasłaniając sobie jednocześnie widoku na drogę. Może być to również specjalne szkło umieszczane na kokpicie pojazdu.

W wielu wyświetlaczach HUD jest również stosowana opcja dostosowywania jasności, co pomaga zapobiec zbyt ostremu lub zbyt słabemu obrazowi widocznemu podczas jazdy.

Co to jest wyświetlacz head-up display?

Wyświetlacz head-up display

Ogólnie rzecz biorąc, head-up display jest nazwą dla każdej formy wyświetlania podstawowych i kluczowych informacji potrzebnych kierowcy podczas jazdy na przedniej szybie, tak aby mieć do nich wygodny dostęp. Najczęściej są one ustawione, aby były na linii wzroku kierowcy. Dzięki temu nie musi on odwracać wzroku od drogi.

Funkcja, która najbardziej kojarzy się z wyświetlaczem head-up display to oczywiście wskazywanie tego, z jaką prędkością porusza się pojazd po drodze.

Wyświetlacz head-up display od wielu lat był znany pilotom samolotów. Już w latach 50. XX wieku były one stałym wyposażeniem myśliwców, a od 1975 pojawiły się w samolotach cywilnych, co jednocześnie pozwoliło na wieloletnie rozwijanie tej technologii. Dopiero w latach 80. wyświetlacze head-up display zaczynały pojawiać się w amerykańskich samochodach.

Jeszcze wtedy nieczęsto widywało się to rozwiązanie na drogach i było mało popularne, głównie ze względu na trudną dostępność – wyświetlacze raczej spotykało się w sportowych luksusowych autach. Dopiero w ciągu ostatnich lat o wiele bardziej rozwinęła się ta technologia.

Co ciekawe, nie trzeba kupować specjalnego wyświetlacza w samochodzie, aby móc skorzystać z takiej funkcji.

W urządzeniach mobilnych jest wiele, a z każdym dniem coraz więcej, aplikacji, które działają tak samo jak wyświetlacz head-up display. Nie są one jednak tak dokładne i precyzyjne jak zaawansowane wyświetlacze HUD, jednak mogą stanowić optymalnie zbliżoną do faktycznych informacji podpowiedź podczas jazdy.

Aplikacje, które spełniają funkcję wyświetlacza head-up display to m.in. DigiHUD, Speedlimit HUD, Speed Trakcer, Vision HUD, Speed Gauge, Navier HUD oraz wiele innych.

Aplikacje te głównie skupiają się na pokazywaniu aktualnej prędkości, pokonany przez pojazd dystans czy wskazówki nawigacyjne. Są to pomocne, bardzo podstawowe informacje, które znacznie ułatwiają jazdę bez wydawania większych pieniędzy na zaawansowany wyświetlacz.

To rozwiązanie jednak może mieć wady, ponieważ przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, czy mamy możliwość bezpiecznego zamocowania telefonu na desce rozdzielczej. W niektórych modelach deska rozdzielcza jest często zaokrąglona, co utrudnia ułożenie telefonu w taki sposób, aby nie zsunął się i nie spadł, np. podczas pokonywania zakrętów. To z kolei może doprowadzić do uszkodzenia telefonu, a tym samym odwrócenia uwagi kierowcy od jazdy.

Jakie informacje pokazuje head-up display?

Head-up display w praktyce pokazuje wszystkie istotne informacje, które może znaleźć na tradycyjnym panelu samochodowym. Niektóre wyświetlacze HUD mają możliwość wyświetlania aktualnych ograniczeń na drodze, co pozwala na dostosowanie się do nich w razie niezauważenia informującego o tym znaku drogowego.

Mogą to być również dodatkowe informacje na temat obrotów silnika, temperatury oraz wskaźnika ładowania akumulatora. Jeszcze bardziej zaawansowane modele mogą pokazywać informacje z systemu GPS i wskazywać kierunek trasy wyznaczony wcześniej na mapie.

Przy wyborze wyświetlacza warto skupić się jednak na informacjach, które naprawdę są nam potrzebne.

Mając wszystkie dodatkowe funkcje, możemy sobie po prostu „zaśmiecić” szybę i zaprzeczyć pierwotnej funkcji wyświetlacza head-up display, którym jest zapewnienie bezpieczniejszej jazdy poprzez szybszy i łatwiejszy dostęp do kluczowych informacji. Można wręcz powiedzieć, że producenci wyświetlaczy head-up display przesadzają i w niektórych modelach pojawia się wręcz zbyt dużo informacji, co z kolei może przełożyć się na bezpieczeństwo.

Kiedy pojawi się na szybie zbyt wiele rozpraszaczy, np. takich jak możliwość ustawiania muzyki, może to negatywnie wpłynąć na jakość jazdy, a tym samym znaczne obniżenie koncentracji kierowcy.

Które modele aut posiadają wyświetlacz HUD?

Wyświetlacz head-up display

Pierwszy wyświetlacz typu head up display pojawił się w samochodach Chevrolet Corvette. Obecnie coraz więcej marek samochodowych przejmuje to rozwiązanie, np. w samochodach BMW już od 2004 roku wyświetlacze zaczynały się pojawiać na szerszą skalę. Obecnie nawet w tańszych samochodach można sobie pozwolić na dostęp do tej usługi.

Nie trzeba specjalnie kupować pojazdu, żeby mieć taki wyświetlacz w swoim. Obecnie można dokupić osobny wyświetlacz Head-up display i go zamontować.

Wyświetlacze z szybką, na której pokazywane są informacje przez ukryty projektor można znaleźć w modelach takich samochodów jak Citroen C5 Aircross, Mazda 3 czy Ford Focus. Ta metoda oszczędza konieczność produkcji własnych wyświetlaczy przez producentów, które po prostu montują w pojazdach wyświetlacze innych producentów.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej