Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 21.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (2 votes)

Często zdarza się, że musimy przewieźć samochodem ciężki, duży ładunek. Czy to podczas remontu, większych zakupów, czy przeprowadzki do nowego miejsca. Wtedy może okazać się, że przewożone przedmioty nie mieszczą się w bagażniku. Ile może wystawać ładunek poza jego obręb? Jak powinien być oznakowany wystający ładunek? Jaka kara grozi za wystający ładunek niezgodnie z przepisami? Podpowiadamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

Ile może wystawać ładunek

Dokładne informacje prawne na temat przewożenia ładunków wystających poza bagażnik są uregulowane. Określono je w artykule 61 Ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Właśnie stamtąd można pozyskać dokładne dane dotyczące tego, ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu. A także jak go właściwie oznaczać czy jakie są możliwe kary za niedostosowanie się do tych regulacji.

Ile może wystawać ładunek? Ładunek z tyłu samochodu może wystawać, ale przewożone przedmioty nie mogą być szersze niż 2,55 m oraz wraz z pojazdem wyższe niż 4 m. Jeżeli chodzi o to, ile może wystawać ładunek przewożony na bagażniku dachowym naszego samochodu, to przedmiot ten nie może przekraczać 2 m od tylnego obrysu auta, a także 0,5 m od jego przedniej krawędzi. A co, jeśli przewożony ładunek znajduje się wewnątrz samochodu? Wówczas wystający przedmiot nie może przekraczać 2 m od obrysu samochodu z tyłu.

W przypadku bagażnika dachowego parametry są nieco inne. Choć zależne od wielkości pojazdu, na którym przewożony jest ładunek. W tym wypadku ładunek nie może przekraczać 2 metrów obrysu samochodu, 1,5 metra od siedzenia kierowcy, ani 0,5 metra od przedniego obrysu pojazdu.

Ile może wystawać ładunek z busa?

Zastanawiasz się, ile może wystawać ładunek z busa? Ze względu na większe rozmiary pojazdów dostawczych oraz busów, ograniczenia są odpowiednio mniejsze.

Nawet jeśli samochody dostawcze są dostosowane do przewożenia większych ładunków, zdarza się, że bagaż nadal może wystawać poza obrys pojazdu. Jeżeli pojazd ma szerokość większą niż 2,55 metra, ładunek może mieć do 3 metrów szerokości i powinien być równomiernie rozłożony i wystawać maksymalnie do 23 centymetrów. Po to, aby zapobiec utrudnieniu w sterowności pojazdu.

Jeżeli bus przewozi drewno, nie może ono wykraczać poza obrys samochodu na więcej niż 5 metrów. Jeśli chodzi o długość przewożonego ładunku busem, to nie może przekraczać ona dwóch metrów. Licząc od tylnego obrysu pojazdu.

Ile może wystawać ładunek z przyczepy lekkiej?

Ile może wystawać ładunek

Przyczepy wykorzystuje się do przewożenia ładunków, których nie da się zmieścić w samochodzie. Ograniczenia co do rozmiarów bagażu są jednak takie same jak w pojeździe.

Najważniejszą kwestią w przypadku przyczepy jest odpowiednie zabezpieczenie względem wagi ładunku.

Hak, który łączy przyczepę z samochodem, powinien utrzymać daną wagę ładunku, który jest przewożony w przyczepie. Więc ile może wystawać ładunek z przyczepy lekkiej? Jeśli chodzi o długość, to będą to również dwa metry. Na szerokość maksymalnie do 23 centymetrów po każdym boku do końca przyczepy lekkiej.

Czytaj także:
Ubezpieczenie przyczepy samochodowej
Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Mandat za wystający ładunek – przepisy

W przypadku braku oznakowania lub przekroczenia limitów związanych z gabarytem i wystawaniem przewożonego ładunku, łatwo można narazić się na mandat. To, że ładunek znacząco wystaje poza ustalone regulacje często widać na pierwszy rzut oka. Mandat za złamanie tego przepisu może wynosić od 100 do 300 złotych.

Brak oznaczenia przewożonego ładunku również grozi karą. W tym wypadku ta wysokość wynosi 300 zł. Jeżeli ładunek zasłania tablice rejestracyjne, zapłacimy karę 100 zł. Brak zabezpieczenia bagażu to kolejne od 20 do 500 zł. Brak urządzeń sygnalizujących przy złych warunkach pogodowych następne 200 zł. Jeżeli ładunek jest cięższy, niż to przewiduje ustawa, zapłacimy karę od 500 zł do nawet 10 tys. zł.

Dlatego należy przestrzegać regulacji. Za przewożony zbyt duży, zbyt ciężki oraz nieoznakowany ładunek można zapłacić bardzo wysoki mandat, w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Przy złym oznakowaniu lub zabezpieczeniu nie tylko grozi kara, lecz także większe niebezpieczeństwo na drodze. W przypadku wykrycia przez organ kontrolujący rażących niedbałości sprawa może zostać skierowana do sądu.

Jak oznakować wystający ładunek z samochodu?

Oznakowanie wystającego ładunku nie jest konieczne w każdej sytuacji, wszystko zależy od tego, jak bardzo bagaż wystaje poza pojazd. Jeżeli jest to mniej niż 0,5 metra z tyłu pojazdu, oznakowanie jest wyłącznie opcjonalne. Ładunek wystający powyżej 0,5 metra musi być oznaczony czerwoną chorągiewką. Ładunek wystający z przodu pojazdu powinien być oznaczany pomarańczową chorągiewką.

Można również wykorzystać oznakowanie naprzemiennie dwoma białymi oraz dwoma czerwonymi pasami. Jeżeli warunki pogodowe sprawiają, że widoczność ładunku jest ograniczona, należy również wystawić z przodu białe światło, które zasygnalizuje innym uczestnikom ruchu, że w pojeździe przewożony jest wystający ładunek. Jeżeli bagaż znajduje się z tyłu, światło musi być czerwone.

Oznakowanie w samochodach dostawczych oraz busach jest nieco inne. Bagaż wystający poza obrys samochodu dostawczego powinien być oznaczony pomarańczową chorągiewką o rozmiarach 50 x 50 cm po obu stronach wystającego ładunku (z boku).

Kwestia świateł przy ograniczonej widoczności jest taka sama jak w przypadku pozostałych pojazdów – białe światło z przodu, natomiast czerwone z tyłu. Przewożone drewno powinno być oznaczone pomarańczową chorągiewką lub tarczą, a nie światłem.

Jak zabezpieczyć ładunek?

Ile może wystawać ładunek

Przy przewożeniu ładunku wystającego poza bagażnikiem pojazdu należy pamiętać o kilku kwestiach bezpieczeństwa. Przede wszystkim ładunek nie powinien zasłaniać widoczności kierowcy na tył. Prowadzący pojazdem z wystającym ładunkiem powinien również mieć na uwadze pozostałych kierowców na drodze i zachowywać między nimi odpowiednią odległość. Wystający na tyle samochodu ładunek nie może również zasłaniać tablicy rejestracyjnej.

Należy również pamiętać o bezpieczeństwie podczas prowadzenia pojazdu obciążonego ładunkiem. Niezabezpieczony odpowiednio ładunek to nie tylko zagrożenie dla innych na drodze, jeżeli ten spadnie, lecz także dla samego kierowcy.

Zbyt ciężki bagaż dachowy może się załamać i przygnieść dach, a tym samym osoby przebywające wewnątrz pojazdu. Za szybka jazda, szczególnie na zakrętach, może doprowadzić nie tylko to zgubienia ładunku, lecz także do przewrócenia pojazdu lub utraty jego sterowności. Przed przewiezieniem ciężkiego ładunku, warto sprawdzić w swoim dowodzie rejestracyjnym całkowitą masę pojazdu, czyli DMC, która najczęściej, w przypadku pojazdów dostawczych wynosi 3,5 tony, choć zdarza się, że mniej. Przewożony ładunek nie powinien przekraczać tej wagi.

Ładunek można przewozić na kilka sposobów. Może wystawać częściowo poza uchyloną klapę bagażnika lub być przewożony na dachu samochodu. Aby odpowiednio zamocować ładunek należy wykorzystać do tego pasy transportowe.

Są one produkowane z odpowiednich materiałów, które cechuje wytrzymałość oraz odporność na wszelkie przetarcia. Ponadto powinny one być homologowane, a plakietki doszyte na pas z oznaczeniami nienaruszone.

Dzięki zabezpieczeniu wystającego ładunku pasem można mieć pewność, że nie wypadnie on w trakcie jazdy, ani nie będzie wpływać w żaden sposób na sterowność pojazdu. W przypadku mocowania dachowego lub w przyczepie można również skorzystać z haków. W przyczepie, oprócz haków, korzysta się również ze specjalnych siatek do bagażu, które powinny mieć odpowiedni rozmiar, aby solidnie zabezpieczyć ładunek.

Oprócz tego można również wykorzystać specjalne maty lub dywany antypoślizgowe, które zwiększą tarcie między podłożem a ładunkiem. Belki mogą być także dobrym zabezpieczeniem, ponieważ ograniczają poruszanie się ładunku w pojeździe. Jeżeli przewozimy ładunek o sypkiej konsystencji, najlepiej przewozić go w specjalnych skrzyniach ładunkowych z zasłonami. Jest to szczególnie istotne, ponieważ sypki ładunek nie może wysypać się na drogę ze względu na ryzyko dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jeżeli nadal masz wątpliwości co do tego, w jaki sposób przewieźć ładunek lub nadal nie wiesz, ile może wystawać ładunek, zawsze możesz skorzystać z usług firmy transportowej. Przy zamawianiu mebli z salonu, nowej lodówki, opału czy innych produktów, często istnieje możliwość dostawy do domu.

Czytaj także:
OC Warszawa

Takie rozwiązanie, nawet jeśli jest często płatną usługą, może oszczędzić ryzyka otrzymania mandatu za nawet nieumyślne niedostosowanie się do przepisów. Poza tym firmy transportowe dysponują pojazdami dostosowanymi do tego typu zadań, dlatego nie tylko zrobią to fachowo i zgodnie z przepisami, lecz także bezpiecznie dla przewożonego ładunku. Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać!

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej