Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Karta pojazdu to dokument, który posiada każde auto zarejestrowane w naszym kraju po 1 lipca 1999 roku.  Jest ona niezbędna w momencie rejestrowania auta lub jego sprzedaży. Czy zgubiona karta pojazdu oznacza kłopoty?

Czym jest karta pojazdu?  

W tym dokumencie zawarte są podstawowe i kluczowe informacje dotyczące samochodu osobowego. W karcie pojazdu znajdują się dane dotyczące marki, modelu, roku produkcji, daty rejestracji, a także numeru rejestracyjnego. Możemy w niej znaleźć również dane osobowe właściciela auta, to jest: imię i nazwisko oraz numer PESEL. Znajdziemy tam również dotychczasowe numery rejestracyjne oraz wszelkie informacje dotyczące parametrów technicznych. 

Jeśli zgubiłeś dowód rejestracyjny, koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, co zrobić w takiej sytuacji: „Zgubiony dowód rejestracyjny a wydanie wtórnika„.

Zgubiona karta pojazdu? Zachowaj spokój

Większość wydziałów komunikacji posiada na swoich stronach internetowych odpowiedni druk do wypełnienia w sytuacji zgubionej karty pojazdu. Powodów, dla których zgłaszamy się po duplikat karty pojazdu może być kilka. Wtórnik karty pojazdu może zostać wydany, gdy zgubiłeś dokument lub uległ on zniszczeniu.

W takim wypadku urzędnik wydziału komunikacji może prosić Ciebie o dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości oraz potwierdzenia opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Zgodnie z przepisami należy w urzędzie uiścić opłatę za wydanie duplikatu zgubionej karty pojazdu, a na nowy dokument powinniśmy czekać nie dłużej niż 30 dni. Jeżeli wypełnimy tam stosowny druk dotyczący utraty lub zniszczenia karty pojazdu, musimy pamiętać, że w tym wypadku oświadczamy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Pamiętajmy, że ma znaczenie, do którego urzędu się udamy. Po wtórnik zgubionej karty pojazdu powinniśmy pójść do wydziału komunikacji właściwego dla rejestracji naszego samochodu. 

Duplikat zgubionej karty pojazdu

Jeżeli właściciel samochodu zgubił lub zniszczył kartę pojazdu zanim ten został zarejestrowany, urząd zazwyczaj wydaje duplikat opierając się o informacji od sprzedawcy. Jeżeli zaś dokument zagubił się lub został zniszczony później, podstawą jest oświadczenie właściciela i zaświadczenie z urzędu, gdzie wcześniej zarejestrowano pojazd.

W tym zakresie urzędnicy są bardzo wyczuleni i niezwykle skrupulatnie przestrzegają przepisów prawa, ponieważ zgubiona karta pojazdu lub jej brak często sugeruje, że auto było kradzione lub jego status jest niejasny. Dlatego też tak istotne jest skrupulatne pilnowanie dokumentacji samochodu. Procedura wydaje się nie być skomplikowana, ale jest stresująca i zajmuje dużo czasu. Pamiętaj jednak, zgubiona karta pojazdu przez właściciela to nie koniec świata!

Zgubiona karta pojazdu a brak czasu – co może pełnomocnik?

Jeżeli nie masz możliwości zgłosić się osobiście do wydziału komunikacji w celu wyrobienia duplikatu karty pojazdu, możesz ustalić pełnomocnika, który w Twoim imieniu złoży wszystkie stosowne dokumenty. Wystarczy, że na kartce podasz wszystkie niezbędne dane osoby udzielającej pełnomocnictwa oraz pełnomocnika, jak również informacje dotyczące pojazdu i wskażesz, do jakich czynności  upoważniasz daną osobę.

Jeżeli należy ona do tak zwanej pierwszej linii pokrewieństwa, trzeba to również wskazać w piśmie, ponieważ pozwoli to na uniknięcia obowiązkowej opłaty za pełnomocnictwo.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej