Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 23.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (3 votes)

W tym roku zima nie zaskoczyła drogowców. Większość polskich dróg, pomimo kalendarzowej zimy, pozostawała sucha i bez śniegu. Między innymi z tego powodu, mimo przelotnych opadów i chłodnej aury, wiele osób, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, poruszało się skuterami. Decydując się na taki zakup pamiętaj, że ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie skutera

Zmiany klimatyczne powodują coraz większą popularność jednośladów na terenie naszego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku kierowców samochodów, właściciel skutera również musi zapłacić za ubezpieczenie komunikacyjne. Mówiąc wprost: OC na skuter jest obowiązkowe, podobnie jak ubezpieczenie motocykla ( https://beesafe.pl/porady/ubezpieczenie-motocykla/)

Ubezpieczenie OC. Motorower też musi mieć polisę

OC motoroweru musi zostać kupione na cały rok kalendarzowy. Nie tylko dlatego, że tak jak wspomnieliśmy powyżej, można z motoroweru korzystać cały rok, ale również dlatego, że wymagają tego przepisy polskiego prawa. Nie można skutera ubezpieczyć tylko na okres wiosenno-letni. Już dziś zaplanuj w budżecie kwotę na polisa OC skutera.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Decydując się na zakup skutera zastanawiamy się także nad tym, ile kosztuje OC. Myślimy nad tym, czy stać nas na odpowiednią polisę OC, czy ważny jest model skutera itp.  Na szczęście ubezpieczenie skutera nie jest drogie! Wygórowana cena OC to już przeszłość. Polisa OC skutera o pojemności silnika 50 cm3 możemy objąć ochroną polisy za mniej więcej 100 zł rocznie.

Wysokość składki miesięcznej ubezpieczenia wynosi więc około 8 zł!

Jak widzimy, właściciele skutera o pojemności 50 cm3 mogą cieszyć się z niezwykle taniego ubezpieczenia. W porównaniu z samochodami, i to nie tylko tymi o dużej pojemności silnika, składka na ubezpieczenie OC za tego rodzaju jednoślady jest bardzo niska. Posiadasz skuter 125 cm3, nie martw się? U nas polisa skutera o pojemności silnika 125 cm3 jest tylko niewiele droższe niż skutera 50 cm3. Właścicielowi pojazdu daje jednak pewność tego, że nie będzie zobowiązany do naprawy samochodu czy roweru lub innego jednośladu ofiary w przypadku kolizji.

Dlatego bez względu na to, czy wybrałeś skuter 50 cm3 czy ten o wyższej pojemności, nie martw się tym, ile kosztuje OC, u nas znajdziesz konkurencyjne ceny OC.

Brak ubezpieczenia OC skutera,motoroweru lub motocykla – konsekwencje

Ubezpieczenie skutera

Każdy z nas był świadkiem lub uczestnikiem kolizji w ruchu drogowym. Jeśli to my ją spowodowaliśmy, musimy pamiętać o tym, że wykupione i ważne ubezpieczenie  komunikacyjne może oszczędzić nasz czas, ale i uratować domowy budżet. W chwili gdy kierowca wykaże brak OC czy innego pojazdu, za wszystkie powstałe szkody będzie musiał zapłacić sam.

Kwoty za wypadek drogowy mogą być bardzo wysokie, ponieważ mówimy nie tylko o rekompensacie za zniszczony pojazd, ale również o szkodach na osobach, które ucierpiały podczas kolizji w ruchu drogowym. Niejednokrotnie sprawcy wypadku rekompensują rehabilitację osoby poszkodowanej, płacą za cierpienie ofiary, jak również wypłacają dożywotnią rentę. Mogą być to zatem ogromne zobowiązania na długie lata.

Ubezpieczenie skutera to grosze w porównaniu do potencjalnych zobowiązań!

Zdarza się, że kierowca, który nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, na spłatę zobowiązań będzie musiał zaciągnąć niemały kredyt, a czasem jego najbliższa rodzina będzie zobowiązana do zapłaty. Mąż i żona pozostający w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, będą musieli spłacić długi małżonka, który nie zadbał o wykupienie ważnego ubezpieczenia OC skutera czy innego pojazdu.

Proste zdarzenie drogowe może zatem spędzić nie tylko właściciela pojazdu, ale również całą jego rodzinę w niemałe tarapaty finansowe.

Dlatego, jeśli posiadasz jednoślad zawsze pamiętaj o posiadaniu ważnej polisy OC. Nie zapomnij, że wykaz poprzednich, jak i aktualnych ubezpieczeń komunikacyjnych jest dostępny w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, wystarczy zalogować się na stronę urzędu. Tam możesz bezpłatnie monitorować stan swojego OC dla skutera, którym się poruszasz.

Regres ubezpieczeniowy dla posiadaczy jednośladów

Nie sposób też w takiej sytuacji, gdy wykaże się nasz brak ubezpieczenia skutera, uniknąć tak zwanego regresu ( https://beesafe.pl/porady/regres-ubezpieczeniowy/) ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Urząd ten co prawda wypłaci osobie poszkodowanej rekompensatę za zdarzenia drogowe tak, by nie czekała na przyznane środki finansowe lub niezbędne wsparcie, ale zgłosi się do sprawcy wypadku, u którego wykazano brak OC skutera, z żądaniem zwrotu wszystkich poniesionych wydatków. Dodatkowo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży też niemałą grzywnę za brak takiego OC.

Dlaczego tak się dzieje? Obowiązek wykupienia odpowiednich ubezpieczeń komunikacyjnych (ubezpieczenie na skuter czy dla  motocykla) ciąży na wszystkich właścicielach jednośladów.  Chroni ono potencjalne ofiary przed brakiem możliwości finansowych sprawcy wypadku. Realnie, dzięki temu rozwiązaniu każda osoba poszkodowana będzie miała zabezpieczone środki na leczenie. Brak OC to także wiele stresu dla obu stron kolizji.

Kiedy zakupić OC dla skutera?

Ubezpieczenie skutera

Wszystkie jednoślady powinny być ubezpieczone już od momentu zakupu. Nie ważne czy mają silnik o pojemności 50 cm3, czy może 125 cm3. Każdy taki pojazd musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie. To po stronie właściciela lub właścicieli motoroweru leży zakupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla swojego jednośladu. To oni muszą zająć się tą sprawą!

Czym różni się polisa na jednoślad od ubezpieczenia samochodu?

W przypadku tych pojazdów obowiązują dokładnie te same zasady, co w przypadku samochodów.

Dlatego ubezpieczenie skutera w ramach OC jest obowiązkowe i nie można dopuścić do choćby jednego dnia przerwy w obowiązywaniu polisy. Brak ubezpieczenia  może solidnie nadwyrężyć twój portfel.

Ile kary zapłacisz za brak OC skutera?

Jeśli twoja historia ubezpieczenia wykaże brak OC, możesz liczyć się z odpowiednimi konsekwencjami pieniężnymi. Do trzech dni każdy właściciel jednośladu, który zapomniał o ważnych ubezpieczeniach obowiązkowych, zapłaci jedynie 170 zł, ale już od czwartego dnia do 14 będzie zmuszony uiścić kwotę 435 zł. Kierowca, który jeździ skuterem bez ważnego OC powyżej dwóch tygodni, zapłaci aż 870 zł! Jak widzimy, kary znacznie przewyższają roczny koszt OC.

Warto więc przeznaczyć kilka złotych miesięcznie na ubezpieczenie motocykla czy innego jednośladu. Nie trać więcej czasu i już dziś wykup ubezpieczenie skutera online w Beesafe. Z nami sprawdzi, ile kosztuje ubezpieczenie OC twojego pojazdu 125 cm3 lub o dowolnej pojemności.

Pamiętaj!

Ubezpieczenie OC po zakupie używanego motoroweru nie przedłuży się w sposób automatyczny. Często właściciele jednośladów zapominają o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia właśnie z tego tytułu.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej