24/03/2020 17 grudnia, 2021 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

W tym roku zima nie zaskoczyła drogowców. Większość polskich dróg, pomimo kalendarzowej zimy, pozostawała sucha i bez śniegu. Między innymi z tego powodu, mimo przelotnych opadów i chłodnej aury, wiele osób, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, poruszało się skuterami. Decydując się na taki zakup pamiętaj, że ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zmiany klimatyczne powodują coraz większą popularność jednośladów na terenie naszego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku kierowców samochodów, właściciel skutera również musi zapłacić za ubezpieczenie komunikacyjne. Mówiąc wprost: OC na skuter jest obowiązkowe, podobnie jak ubezpieczenie motocykla.

Ubezpieczenie OC. Motorower też musi mieć polisę

Ubezpieczenie motoroweru musi zostać kupione na cały rok kalendarzowy. Nie tylko dlatego, że tak jak wspomnieliśmy powyżej, można z motoroweru korzystać cały rok, ale również dlatego, że wymagają tego przepisy polskiego prawa. Nie można skutera ubezpieczyć tylko na okres wiosenno-letni. 

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera?

Na szczęście ubezpieczenie skutera nie jest drogie! Ubezpieczenie skutera 50 cm3 możemy objąć ochroną polisy za mniej więcej 100 zł rocznie. W porównaniu z samochodami, składka ubezpieczenia za tego rodzaju jednoślady jest bardzo niska. Z kolei ubezpieczenie skutera 125 cm3 jest tylko niewiele droższe. Właścicielowi pojazdu daje jednak pewność tego, że nie będzie zobowiązany do naprawy samochodu czy roweru lub innego jednośladu ofiary w przypadku kolizji. 

Brak OC motoroweru lub skutera – konsekwencje 

W chwili gdy kierowca nie ma OC, za wszystkie powstałe szkody będzie musiał zapłacić sam. Kwoty za wypadek drogowy mogą być bardzo wysokie, ponieważ mówimy nie tylko o rekompensacie za zniszczony pojazd, ale również o szkodach na osobach. Niejednokrotnie sprawcy wypadku rekompensują rehabilitację, płacą za cierpienie ofiary, jak również wypłacają dożywotnią rentę. Mogą być to zatem ogromne zobowiązania na długie lata.

Zdarza się, że kierowca, który nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, na spłatę zobowiązań będzie musiał zaciągnąć niemały kredyt, a czasem jego najbliższa rodzina będzie zobowiązana do zapłaty. Mąż i żona pozostający w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, będą musieli spłacić długi małżonka. Proste zdarzenie drogowe może zatem spędzić nie tylko właściciela pojazdu, ale również całą jego rodzinę w niemałe tarapaty finansowe. 

Regres ubezpieczeniowy dla posiadaczy jednośladów

Nie sposób też w takiej sytuacji uniknąć tak zwanego regresu ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Urząd ten co prawda wypłaci osobie poszkodowanej rekompensatę za zdarzenia drogowe tak, by nie czekała na przyznane środki finansowe lub niezbędne wsparcie, ale zgłosi się do sprawcy wypadku z żądaniem zwrotu wszystkich poniesionych wydatków. Dodatkowo nałoży też niemałą grzywnę za brak OC. 

Dlaczego tak się dzieje? OC w przypadku wszystkich pojazdów poruszających się po polskich drogach jest obowiązkowe. Chroni ono potencjalne ofiary przed brakiem możliwości finansowych sprawcy wypadku. Realnie, dzięki temu rozwiązaniu każda osoba poszkodowana będzie miała zabezpieczone środki na leczenie.

Kiedy zakupić OC dla skutera?

Wszystkie jednoślady powinny być ubezpieczone już od momentu zakupu. To po stronie właściciela lub właścicieli motoroweru leży zakupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla swojego jednośladu. W przypadku tych pojazdów obowiązują dokładnie te same zasady, co w przypadku samochodów. Dlatego ubezpieczenie skutera w ramach OC jest obowiązkowe i nie można dopuścić do choćby jednego dnia przerwy w obowiązywaniu polisy. W przeciwnym wypadku…

Ile kary zapłacisz za brak ubezpieczenia OC skutera?

Do trzech dni każdy właściciel jednośladu zapłaci jedynie 170 zł, ale już od czwartego dnia do 14 będzie zmuszony uiścić kwotę 435 zł. Kierowca, który jeździ skuterem bez ważnego OC powyżej dwóch tygodni zapłaci aż 870 zł!

Pamiętaj!
Ubezpieczenie OC po zakupie używanego motoroweru nie przedłuży się w sposób automatyczny. Często właściciele jednośladów zapominają o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia właśnie z tego tytułu.

Weronika Cichocka

Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.