Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Odmowa wypłaty odszkodowania to sytuacja, z którą możemy się spotkać w procesie likwidacji szkody. W jakich przypadkach możemy otrzymać taką odmowę? Co zrobić, kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z OC sprawcy? Jakie mogą być przesłanki odmowy odszkodowania w przypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych? 

Ubezpieczyciel odmawia Ci wypłaty odszkodowania? Wbrew pozorom, nie jest to sytuacja aż tak częsta. Odmowa wypłaty odszkodowania z OC sprawcy zdarza się o wiele rzadziej niż np. zaniżenie kosztu takiego odszkodowania czy nieujęcie w kosztorysie niektórych istotnych elementów. Co możemy zrobić, kiedy spotka nas odmowa odszkodowania? 

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z OC? 

Tak naprawdę jest niewiele wypadków, w których możemy się spotkać z odmową wypłaty odszkodowania z OC sprawcy. Do takiej sytuacji może dojść, gdy szkoda faktycznie nie zaistniała, nie mamy ustalonego sprawcy szkody, szkoda została spowodowana przez nas, a więc nie możemy skorzystać z odszkodowania jako osoba poszkodowana lub nie ma związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy wypadkiem, a szkodą.

Ubezpieczyciel może także odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli określony rodzaj szkody nie jest zawarty w ogólnych warunkach ubezpieczenia. 

Tu warto podkreślić, że OC jest ubezpieczeniem o bardzo szerokim charakterze. Standardowo, towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają za szkody:

  • w bagażu i ładunkach, które były przewożone za opłatą (chyba że auto jest zarejestrowane jako takie) 
  • w gotówce, biżuterii czy papierach wartościowych
  • polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska naturalnego

Ubezpieczyciel może także dochodzić od kierowcy regresu, czyli zwrotu odszkodowania np. w sytuacji, gdy szkodę wyrządzono umyślnie lub pod wpływem alkoholu. Taki fakt należy jednak udowodnić. 

Odmowa wypłaty odszkodowania z OC sprawcy – co zrobić? 

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, zawsze warto pomyśleć o odwołaniu, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy mocne argumenty. Dość częstą jest sytuacja, w której ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie np. za uszkodzony pojazd, ale odmawia wypłaty odszkodowania z OC np. za uszkodzony w wypadku telefon komórkowy, zniszczone ubranie czy uszczerbek na zdrowiu

W takiej sytuacji, zawsze możemy napisać odwołanie. W teorii mamy na to aż 3 lata, w praktyce jednak nie warto z tym zwlekać aż tak długo. Jeśli nie mamy niezbędnej wiedzy i umiejętności, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do ekspertów pracujących na infolinii Rzecznika Finansowego. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma na odpowiedź 30 dni. Jeśli decyzja o przyznaniu odszkodowania nadal będzie odmowna, Rzecznik może pomóc w przeprowadzeniu postępowania polubownego z ubezpieczycielem lub w skierowaniu sprawy na drogę sądową. 

Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z AC

W przypadku AC sytuacja, kiedy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania może być znacznie częstsza niż odmowa wypłaty odszkodowania z OC sprawcy. Aby ustrzec się przed odmową wypłaty odszkodowania z AC, należy dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia przed jego zawarciem.

Najczęściej z odmową spotkamy się, gdy: 

  • ubezpieczenie AC zawiera franszyzę integralną, a koszt likwidacji szkody jest niższy niż kwota franszyzy
  • ubezpieczenie nie zawiera w OWU możliwości likwidacji danej szkody lub jest ona wyłączona z odpowiedzialności 
  • szkoda została wyrządzona przez nas na skutek rażącego niedbalstwa, pod wpływem alkoholu czy środków odurzających
  • nie spełniliśmy określonych warunków związanych z ubezpieczeniem, nie powiadomiliśmy ubezpieczyciela w terminie określonym w OWU, nie dopełniliśmy formalności. 

AC w przeciwieństwie do OC, może mieć bardzo różny zakres. W wersji mini, ubezpieczyciel może odpowiadać np. wyłącznie w sytuacji kradzieży pojazdu, pełne AC może zawierać pewne wyłączenia. Aby uniknąć rozczarowania, warto więc przed podpisaniem umowy dokładnie przyjrzeć się jaki rodzaj produktu kupujemy.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]
Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej