Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Od momentu, gdy zniknął obowiązek wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, kierowca może się szybko nie zorientować, że zgubił dokument. Czy zgubiony dowód rejestracyjny to jakiś wielki problem? Gdzie możesz się bez niego poruszać? Co zrobić w tej sytuacji? Poznaj szczegóły z tym związane. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest dowód rejestracyjny?

Dowód rejestracyjny to jeden z podstawowych dokumentów każdego kierowcy. Składa się z sześciu stron zawierających dane właściciela samochodu, a także najważniejsze informacje o pojeździe. Należą do nich: marka i model samochodu, pojemność silnika oraz numer VIN. Poza tym znajduje się w nim informacja na temat aktualnego badania technicznego samochodu, który stwierdza jego pełną sprawność oraz potwierdza dopuszczenie do ruchu. Mimo zmiany przepisów nadal trzeba ten dokument wyrabiać w wydziale komunikacji, a w trakcie załatwiania formalności do 30 dni jeździć na dowodzie tymczasowym, czyli tzw. miękkim dowodzie. 

Kiedy potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Od 1 października 2018 roku zmieniły się przepisy dotyczące posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Od tego czasu dokument ten potrzebny jest nam tylko w niektórych sytuacjach. Na co dzień możemy spokojnie jeździć bez dowodu, ponieważ wszystkie potrzebne i zawarte w nim informacje znajdują się w systemie CEPiK.

Jednak istnieją okoliczności, kiedy dowód rejestracyjny nadal jest nam niezbędny. Oznacza to, że zgubiony dowód rejestracyjny może stanowić problem, np. podczas:

  • badania technicznego – co roku właściciel samochodu musi się udać do stacji kontroli pojazdów, aby uzyskać zaświadczenie o aktualnym przeglądzie. Wtedy właśnie diagnosta żąda dowodu w wersji papierowej
  • wyjazdu za granicę – w Polsce wszystko znajduje się w systemie, ale służby innych krajów nie mają do niego dostępu. Dlatego trzeba pokazać w razie kontroli zarówno dowód jak i ważną polisę OC
  • zakupu OC 
  • sprzedaży samochodu – dokument ten trzeba przekazać nabywcy. 

Zgubiony dowód rejestracyjny za granicą

Podczas poruszania się po polskich drogach nie musimy wozić dowodu rejestracyjnego ze sobą. Ale w przypadku podróży zagranicznych nadal jest to niezbędne. Zatrzymanie bez dokumentów w formie papierowej może zwiastować niemałe kłopoty łącznie z zatrzymaniem do wyjaśnienia. Co więc robić, jeśli nie zapomnieliśmy, ale zgubiliśmy dokumenty w czasie pobytu za granicą? Wtedy od razu trzeba udać się do najbliższego komisariatu policji. Tam otrzymamy dokument, który potwierdzi zgłoszenie straty dowodu rejestracyjnego. Z nim powinniśmy udać się do ambasady i dopiero z zastępczym dokumentem możemy kontynuować podróż.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co wtedy? 

Co wtedy, gdy nasz dokument zaginie albo zostanie skradziony? Czy zagubienie dowodu rejestracyjnego to jakaś tragedia? Na pewno nie. Kiedy się zorientujemy, że tak się stało, niezwłocznie należy udać się do wydziału komunikacji właściwego starostwa. Tam trzeba złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Jakie formalności trzeba w tym celu załatwić?

Oto wskazówki, co trzeba zrobić krok po kroku:

  • najpierw trzeba złożyć oświadczenie stwierdzające pod rygorem odpowiedzialności karnej, że dowód faktycznie został utracony
  • należy okazać w wydziale komunikacji wyciąg z rejestru, który świadczy o pozytywnym przejściu badania technicznego 
  • do dokumentów należy dołączyć dokument tożsamości, kartę pojazdu, jeśli była wydana i tablice rejestracyjne.  

Czas oczekiwania na wtórnik może potrwać do 30 dni, podczas których właściciel pojazdu korzysta z pozwolenia czasowego. Opłata za jego wydanie wynosi 54,50 zł. Do tego dochodzi  opłata komunikacyjna za wydanie pozwolenia czasowego wraz z opłatą ewidencyjną czyli 19 zł.

Sprzedaż samochodu a zgubienie dowodu rejestracyjnego  

Jak wiadomo dowód rejestracyjny potrzebny jest, gdy sprzedajemy samochód. A co w sytuacji, gdy trafimy na okazję życia, a sprzedający twierdzi, że zgubił dokumenty. Taka podejrzana superokazja może pułapką i oszustwem. Po zakupie auta bez dokumentów możemy mieć wielkie problemy z odzyskaniem dokumentów. Z takiej transakcji lepiej od razu się wycofać, aby uniknąć problemów.  

Zgubiony dowód rejestracyjny a OC

Podczas zawierania umowy ubezpieczenia OC dowód rejestracyjny samochodu jest podstawowym dokumentem. To przecież w nim zawarte są informacje, od których zależy wysokość składki. Zależy to przecież od marki i modelu pojazdu, roku produkcji, pojemności i mocy silnika. Dowód rejestracyjny poświadcza też dopuszczenie pojazdu do ruchu, bo to przecież w nim znajdują się pieczątki przeglądu technicznego. Dlatego tak ważne jest wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego, który zastąpi utracony dokument. 

PODSUMOWANIE:

  • Od 1 października 2018 roku prawo zezwala na poruszanie się po polskich drogach bez dowodu rejestracyjnego, ponieważ wszelkie niezbędne informacje znajdują się w systemie CEPiK.
  • Mimo to, zgubiony dowód rejestracyjny może stanowić duży problem.
  • Dowód rejestracyjny potrzebny jest podczas przeglądu technicznego, wyjazdu za granicę, zakupu OC czy sprzedaży auta. 
  • Po utracie dowodu rejestracyjnego trzeba wyrobić w wydziale komunikacji wtórnik dokumentu.   

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej