Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 03.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Zgubione prawo jazdy to spory kłopot, nawet jeżeli w danej chwili nie jest Ci ono potrzebne. Nieuczciwy znalazca może wykorzystać je w niewłaściwym celu, a Ty – w razie konieczności – nie będziesz mógł okazać dokumentu funkcjonariuszom. Oczywiście nie tracisz w takiej sytuacji uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, ale powinieneś bezzwłocznie rozpocząć działania. Co zrobić w przypadku zgubienia prawa jazdy? Sprawdźmy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co zrobić w przypadku zgubienia prawa jazdy?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zaznaczmy jedną bardzo istotną rzecz. Otóż brak przy sobie fizycznego prawa jazdy nie sprawia, że musisz natychmiast przesiąść się na tramwaj czy autobus. Od 5 grudnia 2020 roku – w wyniku zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury wraz z Ministerstwem Cyfryzacji – kierowca nie musi posiadać przy sobie prawa jazdy.

Wystarczy, że okaże funkcjonariuszowi dowód osobisty, a ten sprawdzi jego uprawnienia w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Czytaj także: Zgubiony dowód rejestracyjny

Nie oznacza to jednak, że zgubione prawo jazdy nie jest problemem. Może okazać się niezbędne np. wtedy, gdy uczestniczysz w zdarzeniu drogowym, udajesz się na przegląd auta albo wyjeżdżasz za granicę.

Co więcej, prawo jazdy, jako dokument tożsamości, może być wykorzystane w nieodpowiedni sposób przez nieuczciwego znalazcę – np. do zaciągnięcia pożyczki na Twoje nazwisko. Co zrobić, aby uniknąć tego problemu?

Jeżeli stwierdziłeś: „zgubiłem prawo jazdy!”, nie musisz zgłaszać tego faktu na policję, ale chcąc uniknąć problemów, powinieneś skontaktować się ze swoim bankiem. Dzięki temu możliwe będzie zastrzeżenie prawa jazdy, w wyniku czego nieuczciwy znalazca nie wykorzysta go do niewłaściwych celów. Następnie warto złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Jak wygląda wyrobienie nowego prawa jazdy (tzw. wtórnika)? Pierwszym krokiem jest wypełnienie wniosku i przekazanie go do wydziału komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Wzór dokumentu otrzymasz w urzędzie albo na stronie Gov.pl. Składa się on z kilku części, a Ciebie szczególnie powinny interesować:

  • A, w której wpisujesz swoje dane, w tym imię, nazwisko, PESEL, miejsce urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mail;
  • B, w której powinny znaleźć się informacje o prawie jazdy, w tym kategoria, numer, data wydania i nazwa wydającego je organu;
  • E, w której informujesz, dlaczego wnioskujesz o duplikat prawa jazdy i podajesz wszystkie załączniki;
  • F, w której określasz, w jaki sposób odbierzesz wtórnik (osobiście albo poprzez wysyłkę pocztą);
  • G, w której składasz oświadczenie i podpis, a także wklejasz fotografię (o wymiarach 3,5×4,5 cm).

Do wniosku, poza fotografią, należy dołączyć dowód osobisty (do wglądu) oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za wyrobienie duplikatu prawa jazdy (100,50 zł).

Na wtórnik będziesz czekać do 30 dni.

Czy trzeba zgłosić zgubienie prawa jazdy?

Zgubionego prawa jazdy nie trzeba zgłaszać na policję, chyba że miało to miejsce poza granicami naszego kraju, np. podczas wakacji. W takiej sytuacji warto udać się na miejscowy posterunek i poinformować o zdarzeniu funkcjonariuszy.

Warto także zgłosić w ambasadzie zgubione prawo jazdy. Zaświadczenie, które otrzymasz, pozwoli Ci kontynuować podróż i bezpiecznie wrócić do Polski.

Jak zastrzec prawo jazdy?

Zastrzeżenie prawa jazdy jest możliwe w oddziale Twojego banku. Dzięki temu trafi ono do bazy dokumentów zastrzeżonych, co uchroni Cię przed niepożądanym działaniem nieuczciwego znalazcy, jak np. zaciągnięcie pożyczki na Twoje nazwisko.

Uwaga! Część banków przyjmuje takie zgłoszenia telefonicznie, a nawet umożliwia zastrzeżenie prawa jazdy online.

Gdzie złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku zgubienia prawa jazdy należy złożyć wniosek o wydanie wtórnika w wydziale komunikacji adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania. Znajduje się on w starostwie powiatowym, urzędzie miasta albo dzielnicy.

Wniosek możesz również złożyć przez internet. Jest to możliwe na stronie ePUAP i wymaga jedynie posiadania profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Po kliknięciu w link wystarczy:

  • wybrać odpowiedni urząd, w którym chcesz załatwić sprawę;
  • zalogować się na swoje konto w profilu zaufanym;
  • wypełnić formularz oraz dołączyć niezbędne dokumenty;
  • złożyć podpis i wysłać dokumenty.

Na stronie znajdziesz też informacje o tym, ile będziesz czekać na wydanie dokumentu oraz czy jest on gotowy do odbioru.

Niestety, jeżeli zamierzasz wybrać się na inny kontynent, np. do Stanów Zjednoczonych, Tajlandii czy Egiptu, powinieneś zaopatrzyć się w prawo jazdy międzynarodowe. Co to takiego?

Musisz pamiętać, że nie wszystkie urzędy obsługują tego typu sprawy, dlatego w niektórych przypadkach niezbędna może okazać się wizyta w wydziale komunikacji.

Chcesz uniknąć przykrych sytuacji i mieć pewność, że nie zgubisz prawa jazdy? Nie zabieraj go w każdą podróż – korzystając z aplikacji mObywatel, masz możliwość pobrania wirtualnej wersji dokumentu. Zawiera on wszystkie niezbędne informacje, a także elementy potwierdzające autentyczność i sprawdzi się np. podczas różnego rodzaju zdarzeń drogowych.

PODSUMOWANIE:

  • Brak fizycznego dokumentu prawa jazdy nie zabrania kierowania pojazdem mechanicznym po drogach publicznych
  • Prawo jazdy, jako dokument tożsamości, możesz zostać użyte do popełnienia przestępstw
  • Wyrobienie wtórnika prawa jazdy możliwe jest w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej