Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 03.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Ubezpieczamy się, bo chcemy się chronić przed różnego typu ryzykiem na drodze, w domu, w pracy. Ale czy mamy świadomość, które polisy musimy wykupić, a na które możemy się zdecydować dodatkowo? Najczęściej kojarzymy jako ubezpieczenia obowiązkowe OC komunikacyjne. Ale to nie jedyna obowiązkowa polisa w Polsce. Które ubezpieczenia są obowiązkowe? Przyjrzymy się temu w dalszej części artykułu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jakie ubezpieczenia są obowiązkowe?

Zacznijmy od tego, jakie w ogóle ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce obowiązują. Otóż warto zaznaczyć, że są to obowiązkowe ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia majątkowe. Obowiązkowe polisy OC chronią osoby poszkodowane, a majątkowe ich dobytek. Oto ubezpieczenia obowiązkowe – przykłady:

 • Komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – tę polisę OC muszą mieć wykupioną posiadacze każdego pojazdu mechanicznego w Polsce. Za brak aktualnej polisy grozi kara w wysokości do nawet 9 tysięcy zł. Komunikacyjne ubezpieczenie OC chroni sprawcę zdarzenia drogowego od finansowych skutków wyrządzonej szkody.Czytaj także: Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

  To ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność i wypłaca osobie poszkodowanej rekompensatę za uszkodzone auto i doznane obrażenia. Zgodnie z ustawą zapewnione zostały w tej polisie odpowiednie sumy gwarancyjne w wysokości 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie oraz 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu.

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego – potocznie zwane OC rolników. Polisa ta gwarantuje ochronę osobom, które poniosą szkodę podczas pracy w gospodarstwie rolnym. Ubezpieczenie obejmuje wszystkie osoby, które doznały obrażeń podczas wykonywania jakiejkolwiek pracy w gospodarstwie, na przykład przy żniwach, zbiorach owoców czy warzyw.I chodzi tu nie tylko o zatrudnionych pracowników, ale także członków rodziny, dzieci, czy osoby, które pomagały w pracy. Ubezpieczenie to obejmuje także pogryzienie przez psa, czy obrażenia doznane w wyniku ataku zwierząt hodowlanych.
 • Ubezpieczenie budynków wchodzących gospodarstwa rolnego – polisa ta zapewnia odszkodowanie w razie zniszczenia czy uszkodzenia zabudowań na skutek zdarzeń losowych takich jak działanie żywiołów. Konkretnie chodzi o ubezpieczenie budynków od ognia, czyli pożaru, wybuchu, działania wody czyli na przykład powodzi, czy wreszcie wiatru czyli skutków wichury, huraganu, trąby powietrznej.Oprócz tego wchodzą w grę także rzadkie ryzyka takie jak osunięcie ziemi, lawina, czy upadek samolotu.
 • Ubezpieczenie obowiązkowe wynikające z odrębnych przepisów – chodzi przede wszystkim o polisy OC obowiązujące w przypadku wykonywania niektórych zawodów. Brak ważnej polisy może doprowadzić nawet do odebrania uprawnień.Takie OC obowiązuje na przykład w pracy: inżyniera budowlanego, adwokata, pielęgniarki, lekarza, weterynarza, farmaceuty, architekta, księgowego, agenta ubezpieczeniowego i wielu innych.

Kiedy ubezpieczenie są obowiązkowe?

Obowiązkowe ubezpieczenie i konieczność jego wykupienia pojawia się w różnych sytuacjach i przy okazji wykonywania różnych zawodów. A to dlatego, że w wielu przypadkach mienie, życie i zdrowie innych ludzi jest szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Dzieje się tak zwłaszcza na drodze, w rolnictwie, czy w pracy, w której istnieje większe ryzyko wyrządzenia komuś szkody, na przykład w wyniku wypadku na budowie.

Dlatego funkcjonują obowiązkowe polisy odpowiedzialności cywilnej oraz obowiązkowe polisy chroniące mienie osób trzecich.

Trzy z polis obowiązkowych czyli OC komunikacyjne, OC rolników i ubezpieczenie budynków rolnych zawarte i opisane zostały w odpowiedniej ustawie. Chodzi tu mianowicie o Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku.

Oprócz tego funkcjonuje szereg odrębnych przepisów, które regulują konkretne polisy obowiązkowe.

Dlaczego ubezpieczenia są obowiązkowe?

Polisy dzielą się na ubezpieczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe. Dlaczego? Aby to w prosty sposób wyjaśnić, wystarczy wskazać, kto ma być przez daną polisę chroniony. Okazuje się, że każda polisa obowiązkowa ma na celu chronić ofiary zdarzeń. Osoby poszkodowane w czasie wypadków na drodze, czy w pracy mają pełne prawo, by otrzymać odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia.

Podobnie osoby, których mienie zostało zniszczone przez sprawcę, mogą liczyć na rekompensatę. Odszkodowanie to zapewnione jest przez ustawodawcę. A za brak wykupionej polisy obowiązkowej grożą surowe kary finansowe i konsekwencje.

Natomiast polisy dobrowolne chronią osobę, która wykupuje ubezpieczenie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Czyli jeżeli ktoś jest zainteresowany ochroną zdrowia, samochodu, czy mieszkania po prostu wykupuje konkretną polisę.

Dobrowolne ubezpieczenia – na co można się zdecydować?

Znamy już rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych oraz potrzebę ich wykupienia. Przyjrzymy się wobec tego, jakie dobrowolne ubezpieczenia warto wykupić.

Zacznijmy od siebie, czyli spraw najważniejszych – życia i zdrowia. Co prawda większość z nas objęta jest ubezpieczeniem zdrowotnych w ramach NFZ, ale z wielu powodów warto rozszerzyć ochronę o dobrowolne polisy:

 • ubezpieczenie na życie, które zapewni środki rodzinie po śmierci ubezpieczonego
 • zdrowotną, która zagwarantuje lepszy i szybszy dostęp do specjalistów oraz odszkodowanie w razie choroby
 • NNW – zapewni odszkodowanie w razie wypadku w pracy lub w życiu
 • OC w życiu prywatnym – jeśli zrobimy komuś niechcący krzywdę, z tej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, to część kierowców poprzestaje na obowiązkowym OC. Jednak zdecydowanie warto zadbać nie tylko o bezpieczeństwo innych, ale też własne. Dlatego warto w pakiecie z OC wybrać także:

 • autocasco – polisa ta gwarantuje pokrycie kosztów naprawy szkód spowodowanych przez gwałtowne warunki atmosferyczne, stłuczki oraz wynikające z kradzieży pojazdu
 • assistance – gwarantuje pomoc techniczną i informacyjną w razie awarii lub wypadku
 • NNW – zapewnia odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu

Oprócz troski o samochód warto także zadbać o swoją nieruchomość i wykupić ubezpieczenie mieszkania od przypadków losowych oraz kradzieży i włamania.

PODSUMOWANIE:

 • Ubezpieczenia dzielą się na dobrowolne, które chronią ubezpieczonego oraz obowiązkowe, które chronią osoby trzecie, które zostaną poszkodowane.
 • W Polsce obowiązują trzy ubezpieczenia obowiązkowe regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach – OC komunikacyjne, OC rolników oraz ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.
 • Odrębne przepisy regulują polisy OC dla różnych zawodów takich jak lekarz, adwokat czy architekt.
 • Za brak polisy obowiązkowej można zapłacić karę lub stracić uprawnienia do wykonywania zawodu.
 • Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego warto wykupić dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, komunikacyjne i chroniące nieruchomość.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej