Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 21.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4/5 - (5 votes)

Zielony listek był już znany kierowcom od wielu lat i jest często kluczowym symbolem, informującym kierowców o obecności początkującego kierowcy na drodze. Kiedyś był obowiązkowy, a teraz sami możemy zdecydować, czy chcemy go umieścić na szybie swojego samochodu. Co warto wiedzieć o tej symbolicznej naklejce na samochodzie? Podpowiadamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Gdzie kupić zielony listek?

Zielony listek klonu na białym tle jest naklejany na tylną szybę pojazdu tych kierowców, którzy są świeżo po zdaniu prawa jazdy i nadal nie czują się pewnie na drodze. Jest to sygnał dla innych, bardziej doświadczonych kierowców, że przed nimi jedzie osoba początkująca, świeżo po ukończeniu szkolenia. Pozwala to na większą wyrozumiałość ze strony pozostałych kierowców, jak również wzmożoną ostrożność.

Początkujący kierowcy w końcu mogą mieć problem z szybkim ruszeniem pojazdu na światłach, zachowaniem bezpiecznej odległości lub wyczuciu momentu w czasie jazdy, kiedy powinni skręcić na ruchliwej drodze.

Dzięki obecności takiej naklejki na tylnej szybie samochodu pozostali kierowcy mogą być bardziej wyrozumiali i cierpliwi w trakcie jazdy.

Zielony liść klonu można zakupić w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych, w niektórych dyskontach i supermarketach oraz zamawiając go przez internet. Zielone listki można nakleić na samochodzie. Dostępne są także wersje z magnezem oraz przyssawkami. Przy zakupie naklejki lub przyssawki warto zwrócić uwagę na rodzaj montowania, aby mieć pewność, że w pewnym momencie nie odklei się ani nie zsunie z szyby pojazdu. Jeśli początkujący kierowca wypożycza auto lub jeździ pojazdem rodzica, lepiej zaopatrzyć się w naklejkę zielonego listka, który da się w każdym momencie ściągnąć, czyli magnes lub przyssawkę.

Zwłaszcza przy zakupach internetowych należy zwracać uwagę, czy wymiary zielonego liścia klonu są zgodne z przepisami. Kupując online, warto upewniać się, że w opisie produktu jest zapis o tym, że wzór oraz wymiary są zgodne z wymaganiami ustawodawcy.

Naklejka zielony listek a przepisy 2023

Zielony listek

Choć na razie zielony listek nie jest wymagany prawnie, są obecnie rozważane zmiany przepisów, które będę obligować świeżo upieczonych kierowców do posiadania takiej naklejki na pojeździe. Nie są to jednak jedyne zmiany przepisowe dotyczące początkujących kierowców, które mogą wkrótce wejść w życie.

Planuje się również zmienić restrykcje dotyczące prędkości. Początkujący kierowca będzie mógł jeździć jedynie 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na trasach szybkiego ruchu i autostradach. Takie osoby przez okres 8 miesięcy od momentu uzyskania prawa jazdy nie będą mogły podejmować się żadnych prac, które wymagają poruszania się pojazdem.

Przy zmianach i wprowadzaniu nowych regulacji dla kierowców rozważa się również dodanie kursów doszkalających dla kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy, zarówno w sferze praktycznej, jak i teoretycznej.

Poza tym istnieje możliwość, że zostaną wprowadzone ograniczenia związane z prowadzeniem pojazdu w nocy oraz podróży z dodatkowymi pasażerami, szczególnie w podobnym wieku. Nie są to jednak w pełni szczegółowe przepisy lub regulacje ustawy, a jedynie wstępne plany i założenia rządzących.

Gdzie nakleić zielony listek?

Przepisy dokładnie określają, w którym miejscu na samochodzie listek powinien być przyklejony. Powinien znajdować się on na tylnej, w górnej lewej części oraz przedniej szybie pojazdu. Bardzo istotną kwestią będą również jego wymiary, ponieważ średnica okrągłej naklejki powinna wynosić 11 cm, natomiast sam liść musi mieć wymiary 10 x 10 cm i znajdować się na białym tle.

Symbol ten można naklejać na samochodzie zarówno na zewnętrznej szybie, jak i jej wewnętrznej części.

Czy zielony listek jest obowiązkowy?

W latach 1974-1975 w Polsce zielony listek był obowiązkowy dla młodych kierowców. Jednak obecnie nie jest on wymagany na samochodzie. Jeszcze parę lat temu zapowiadano, że symbol ten ma powrócić na szyby pojazdu (zarówno w 2013 roku, jak i 2018) początkujących kierowców, jednak w obu tych przypadkach rozwiązanie to nie zostało wprowadzone w życie. Może się to jednak w najbliższym czasie zmienić, ponieważ pojawiają się rozważania na temat zmiany przepisów ruchu drogowego dla początkujących kierowców.

Prawdopodobnie naklejkę z zielonym liściem trzeba będzie naklejać i jeździć z nim przez 8 miesięcy od chwili, kiedy uzyskało się prawo jazdy. Jeżeli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, mandat za nieposiadanie naklejki z zielonym liściem klonu może kosztować kierowcę 500 zł.

Nawet jeżeli posiadanie takiej naklejki nie jest na razie obowiązkowe, warto rozważyć jego przyklejenie, w sytuacji gdy świeżo upieczony kierowca dopiero zaczął jeździć po drogach niedługo po zdaniu egzaminu praktycznego i uzyskaniu prawa jazdy. Obecnie natężenie ruchu jest o wiele większe niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy naklejki były faktycznie obowiązkowe. Oprócz samochodów, których liczba znacząco od tego czasu wzrosła, pojawiło się więcej rowerzystów oraz innych pojazdów mechanicznych i elektrycznych.

Na widok zielonego liścia klonu pozostali kierowcy oraz uczestnicy ruchu będą mogli zwiększyć czujność i np. zachować większą odległość od samochodu poprzedzającego. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze i ominięcie potencjalnych wypadków lub stresujących sytuacji dla świeżo upieczonego kierowcy.

Co oznacza zielony listek?

Zielony liść klonu jest symbolem, który ma sygnalizować pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, że samochód prowadzi osoba niedoświadczona i początkująca, która dopiero co zdała egzamin na prawo jazdy oraz niedawno zdobyła uprawnienia. Jest to na razie opcjonalna możliwość, na którą najczęściej decydują się osoby, które nadal nie czują się pewnie za kierownicą.

Dzięki temu pozostali kierowcy mogą być ostrożniejsi na drodze i bardziej wyrozumiali. W sytuacji, w której początkujący kierowca ma problem z odpaleniem silnika przed światłami, niekoniecznie zostanie otrąbiony przez innych kierowców, co mogłoby tylko bardziej ich zestresować i wprowadzić większe zamieszanie oraz trudności na drodze.

Symbol liścia klonu nie jest przypadkowy. Klon w niektórych kręgach kulturowych jest symbolem opieki, wytrzymałości, a także przetrwania, co dość trafnie opisuje to, z czym początkujący kierowca musi się mierzyć.

Nie tylko w Europie istnieją oznaczenia wyróżniające grupę początkujących kierowców. W Japonii istnieją naklejki Shoshinsha lub Wakaba. Jest to zielono-żółty znaczek obramowany białym paskiem w kształcie litery „V”. W Japonii jest to obowiązek, którego początkujący kierowcy muszą przestrzegać przez rok od momentu uzyskania prawa jazdy.

We wcześniejszych latach, szczególnie siedemdziesiątych, kiedy listek był obowiązkowym wyposażeniem pojazdów, którymi podróżowali świeżo upieczeni kierowcy, potrafił być również symbolem stygmatyzacji. Potrafiono naśmiewać się z początkujących kierowców, a zdarzali się również złośliwi i mniej cierpliwi do świeżo uprawnionych do jazdy, którzy nie traktowali listka jako sygnału, a powód do śmiechu. Jednak zwracanie uwagi na obecność takiej naklejki na drodze jest bardzo ważne, ponieważ nie tylko nieodpowiedzialność lub niedoświadczenie młodych kierowców mogą być przyczyną wypadku, lecz także pogardliwe traktowanie ich przez innych uczestników ruchu.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej