Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Zakres polisy OC w każdym towarzystwie jest dokładnie taki sam, ponieważ jest to zagwarantowane przepisami polskiego prawa. Nie oznacza to jednak, że metoda naliczania opłat jest również taka sama. Wszystko zależy od upustów. Ale jak sprawdzić zniżki na OC? Podpowiadamy!

Zakłady ubezpieczeniowe na podstawie historii szkód kierowców w Polsce ustalają samodzielnie sposób naliczania zniżek w przypadku OC. Bardzo często możemy spotkać się z opinią, że wszyscy ubezpieczyciele stosują naliczanie zniżek OC o 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy swoim klientom. Nic bardziej mylnego! 

Zniżki OC. Tabela ubezpieczyciela

Każda z firm tworzy własne zestawienie, tak zwaną tabelę bonus – malus, gdzie definiuje, jakiego rodzaju kierowcy i z jakich tytułów będą nagradzani rabatami, a którzy z nich otrzymają tak zwane zwyżki za spowodowanie kolizji lub wypadku. 

To oczywiste, że żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie publikuje nigdzie tego rodzaju informacji. W ten sposób firmy mogłyby utracić swoją konkurencyjną pozycję na rynku.

Jedyną wiarygodną metodą weryfikacji wysokości składki za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest sprawdzenie tego poprzez specjalne kalkulatory lub porównywarki OC. Na tej podstawie możemy założyć, jakiego rodzaju rozwiązania stosuje konkretna firma. 

Jak sprawdzić zniżki na OC?

Sprawdź zniżki OC w umowie! Podpisując umowę na 12 miesięcy ochrony naszego pojazdu ubezpieczeniem OC, warto zwrócić uwagę na fragment dotyczący zniżek oraz tak zwanych zwyżek.

Pamiętaj, że jeśli miałeś przerwę w ubezpieczeniu OC, wówczas możesz stracić wypracowane wcześniej zniżki. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Przerwa w ubezpieczeniu a zniżki OC„.

Jak się dowiedzieć ile mam zniżek OC?

Właściciel pojazdu może sprawdzić, jakiego rodzaju bonifikatę przyznał mu ubezpieczyciel w aktualnym roku polisowym w umowie polisy OC. Jeżeli kierowca przez cały okres bieżącego ubezpieczenia jeździł bezpiecznie, nie spowodował żadnej stłuczki lub kolizji, nie mówiąc już o wypadku, to pozostając w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym może zakładać, że jego rabat nie będzie mniejszy niż dotychczasowy.

Czy to jednak oznacza, że jest to najtańsze rozwiązanie? Otóż niekoniecznie. Może się bowiem okazać, że inny ubezpieczyciel za kilka lat bezszkodowej jazdy może przyznać większe zniżki, a co za tym idzie, kierowca może zapłacić mniej. 

Niektóre firmy stosują możliwość tak zwanego „wykupu”, czyli ochrony zniżek. Za odpowiednią opłatą właściciel pojazdu może zabezpieczyć się przed utratą rabatu. Pamiętajmy jednak, że takie zabezpieczenia działają tylko i wyłącznie w firmie, w której obecnie masz wykupioną polisę. Należy też mieć na uwadze, że tego typu rozwiązania stosują głównie największe firmy ubezpieczeniowe.

Kierowca, który od lat jeździ bezszkodowo może osiągnąć maksymalny pułap rabatowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie decyduje, ile wynosi maksymalna zniżka na ubezpieczenie OC. W większości ubezpieczyciele oferują swoim klientom bonifikaty od 60% do 65%, a niektóre przewidują możliwość uzyskania nawet 70% upustu.

Metoda na niższe OC

Na tego rodzaju nagrody ze strony zakładów ubezpieczeniowych mogą jednak liczyć ci, którzy wykazują się wieloletnią bezszkodową jazdą. Młodzi, niedoświadczeni uczestnicy ruchu drogowego zapłacą o wiele więcej. Z tego też powodu w Polsce bardzo popularnym modelem obniżenia wysokości składki za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest tak zwana współwłasność. Co to oznacza? 

Właścicielem samochodu jest wtedy nie tylko młody adept nauki jazdy, ale również doświadczony kierowca. Towarzystwo ubezpieczeniowe widząc w dokumentach doświadczonego właściciela pojazdu, decydują się często na zaoferowanie znacznie niższej stawki za polisę OC. Niestety ta sytuacja ma też swoje minusy. W chwili gdy spowodujemy takim autem wypadek, wszyscy posiadacze pojazdu tracą dotychczasowe zniżki. 

Zniżki OC. Jak sprawdzić, co zaproponuje ubezpieczyciel w przyszłym roku?

Sprawdzenie zniżek OC na kolejny rok nie jest możliwe. Wszak wciąż możesz spowodować wypadek. Zweryfikujmy zatem ofertę na rynku ubezpieczeń. Nie ma lepszej metody. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, może okazać się, że dzięki tej metodzie znajdziesz dużo tańszą polisę niż ta, którą masz obecnie.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej