Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Wielu z nas otrzymuje od swojego pracodawcy tzw. auta służbowe. Pracownicy korzystają z tego rodzaju przywileju bardzo chętnie. Jednak czy zniżki OC za jazdę służbowym samochodem naliczają się w momencie, gdy będziemy chcieli ubezpieczyć swoje własne, prywatne auto? Wyjaśniamy! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym są zniżki przyznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest jedynym rodzajem polisy, którą powinien posiadać każdy właściciel pojazdu. W związku z tym zarówno auta firmowe, tj. należące do spółek czy działalności gospodarczych, jak i auta prywatne, muszą posiadać OC. Tego rodzaju polisa kupowana jest w zakładzie ubezpieczeń wybranym przez posiadacza samochodu. 

Wszyscy ubezpieczyciele mają obowiązek ochrony polisą OC aut dokładnie w taki sam sposób. Elementem, który różni towarzystwa ubezpieczające, jest sposób, w który wyceniają one wysokość rocznej składki ubezpieczenia. Dzięki temu rozwiązaniu wysokość opłaty wnoszonej za 12 miesięcy może się różnić. Każde z firm ma również możliwość dowolnego przyznawania zniżek na ubezpieczenie swoim klientom. Największe rabaty przy wycenie ubezpieczenia otrzymają te osoby, które poprzednim roku polisowym nie spowodowały żadnej stłuczki oraz nie uczestniczyły w kolizjach i wypadkach. Wysokość zniżek maksymalnie może dojść do 60% lub 70% wysokości składki, w zależności od wystawcy umowy. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zwracają baczną uwagę oczywiście na auto, jego stan techniczny, miejsce użytkowania pojazdu, ale kluczowym elementem zazwyczaj zdaje się być zarówno doświadczenie prowadzącego pojazd, jak i sposób prowadzenia auta. Dlatego też wielu kierowców decyduje się na tak zwane ubezpieczenie zniżek. Termin ten oznacza, że właściciel pojazdu za dodatkową opłatą wykupuje gwarancję zachowania wypracowanych rabatów w kolejnym roku polisowym, nawet jeżeli będzie uczestnikiem kolizji czy wypadku. Bardzo istotnym elementem tego rodzaju usługi oferowanej przez zakłady ubezpieczeń jest to, że działa ona wyłącznie w wybranym towarzystwie i nie będzie respektowane u innego ubezpieczyciela. 

Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem – główny kierowca

Poruszanie się służbowym samochodem po drogach to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ kierowca nie musi zastanawiać się nad ubezpieczeniem auta, wymianą opon, tankowaniem czy innymi opłatami związanymi z eksploatacją pojazdu. Do tego rodzaju czynności serwisowych zobowiązany jest właściciel, czyli firma, która udostępnia swojemu pracownikowi samochód. 

Wątpliwości wielu kierowców budzi jednak pytanie o zniżki OC za jazdę służbowym samochodem. Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem należą się naturalnie posiadaczowi, czyli formalnie w firmie, której ubezpieczony jest pojazd. Czy jest to zatem sytuacja bez wyjścia? Niezupełnie. Właściciel pojazdu, czyli na przykład spółka, ubezpieczając auto ma obowiązek wskazania kierowcy, który będzie poruszał się samochodem. W związku z tym towarzystwo ubezpieczeniowe tak naprawdę otrzymuje informację kto prowadzi ubezpieczony przez nich pojazd.

W związku z powyższym, jeżeli decydujemy się po długim okresie bez prywatnego auta na udowadnianie bezszkodowej służbowym samochodem, warto poprosić pracodawcę o zaświadczenie, które wskazywałoby to, że jeździliśmy jego pojazdem jako główny kierowca. Jeżeli dodatkowo znamy również wystawcę polisy, możemy przedłożyć ten rodzaj zaświadczeń kolejnemu ubezpieczycielowi w celu udowodnienia lat bezszkodowej jazdy poruszania się po drogach. Tego rodzaju dokument ze strony pracodawcy możemy otrzymać również po kilku latach i nie jest to dokument czasowy. 

Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem – kolizja

Teoretycznie w sytuacji gdy poruszamy się firmowym autem zniżki przypisane są właścicielowi pojazdu, czyli firmy. Czy to oznacza, że kierowca samochodu jest w jakim sensie bezkarny z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego? Niestety nie. każda firma podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego musi wskazać ubezpieczycielowi tak zwanego głównego kierowcę. Następnie to zakład ubezpieczeń przekazuje wszystkie informacje zawarte w umowie OC Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

W związku z powyższym w systemie informatycznym urzędu kierowca będzie wskazany jako ten, który spowodował wypadek lub kolizję na drodze. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe podczas wyceny, nawet prywatnego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, będzie miało dostęp do historii prowadzenia wszystkich pojazdów. Obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwia zweryfikowanie historii ubezpieczenia z ostatnich 5 lat poprzez stronę internetową. 

W związku z tym warto ostrożnie poruszać się samochodem niezależnie od tego, czy on jest prywatny, czy służbowy. Jeśli zaś jeździmy bardzo roztropnie po drogach, ale wyłącznie autem służbowym, koniecznie zbierajmy stosowną dokumentację, dzięki której będziemy mogli starać się o niższe OC, gdy kupimy własny samochód. 

PODSUMOWANIE:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest polisą niezbędną do tego, by poruszać się po polskich drogach. 
  • Zniżki OC za jazdę służbowym samochodem można udowodnić, jeżeli byliśmy wskazani jako główny kierowca firmowego auta. 
  • W historii ubezpieczenia kierowcy wskazane będą również te zdarzenia drogowe, w których uczestniczył pojazdem służbowym.
  • Wypadki drogowe spowodowane firmowym autem mogą podwyższyć składkę ubezpieczenia OC prywatnego samochodu. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej