Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Zbieranie zniżek za bezszkodową jazdę jest jednym ze sposobów na obniżenie kosztów utrzymania samochodu. Dzięki zniżkom możemy zaoszczędzić nawet 60 proc. na składce za ubezpieczenie OC. Czy przerwa w kupowaniu OC ma wpływ na wypracowane zniżki? I ile kosztuje OC bez zniżek? Zapraszamy do naszego tekstu. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jednym z kosztów około samochodowych, na który narzekają kierowcy, jest składka za OC. Mimo że średnia od ponad roku nie przekroczyła 700 zł, to wiadomo że różnice w cenie mogą sięgać kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych. Każdy ubezpieczyciel ma swoje zasady obliczania stawki za OC. Pewne zasady są jednak wspólne i jedną z nich jest uwzględnianie w cenie zniżki za bezszkodową jazdę. 

Zniżki w OC – bonus malus

Najbardziej popularną i najwyższą zniżką przy zakupie OC jest upust za bezszkodową jazdę. Zazwyczaj każdy rok jazdy bez szkody premiowany jest przez ubezpieczyciela 10 proc. zniżką. W większości towarzystw górną granicą takiej zniżki jest 60 proc. Zniżki OC przypisane są do ich właściciela i „wędrują” za nim nawet, gdy zmieni zakład ubezpieczeń. 

Jest haczyk. Nie zawsze zmiana oznacza naliczenie dokładnie takich samych zniżek. Bonus malus nie jest regulowany ustawowo i dlatego każde towarzystwo może mieć własne zasady. Podobnie, gdy przenosisz się z ubezpieczeniem. Nowy zakład może przeliczyć ci bezszkodowe lata według własnej tabeli. Odmienne zasady mogą też dotyczyć przenoszenia zniżek z OC na AC. Nie wszystkie towarzystwa tak robią albo przenoszą tylko część. Przykładowo masz 60 proc. zniżki w OC, co daje ci  40 proc. upustu na AC.

Przerwa w ubezpieczeniu a zniżki. Zapłacisz więcej za OC?

Co się dzieje, gdy przez jakiś czas nie mieliśmy własnego samochodu lub jeździliśmy autem służbowym? Praktyka ubezpieczycieli jest mocno różna. Dla części towarzystw przerwa w posiadaniu OC na siebie nie ma znaczenia. Są ubezpieczyciele, którzy wezmą pod uwagę twoją bezszkodową jazdę samochodem służbowym. Ale są i takie zakłady ubezpieczeń, które potrącą ci zniżki za każdy rok przerwy albo w ogóle nie biorą ich pod uwagę po przekroczeniu odpowiedniego progu czasowego. 

Zazwyczaj towarzystwa nie robią nic ze zniżkami, gdy przerwa w ubezpieczeniu OC była krótsza niż 2 lata. Zdarzają się też limity, 3-, 4- a nawet 5-letnie. I po tym czasie, gdy masz przerwę w płaceniu za OC, będziesz zbierał zniżki od nowa. Taka praktyka jest szczególnie dotkliwa dla tych, którzy mają maksymalnie wypracowany bonus za bezszkodową jazdę. 

Ale znowu, pamiętajmy, że nawet przy utracie maksymalnych zniżek może być tak, że OC w danym towarzystwie będzie tańsze niż w tym, które honoruje część lub całość zniżek po przerwie w ubezpieczeniu OC. 

OC bez zniżek – jest na to sposób

Co się dzieje, gdy masz OC bez zniżek lub co gorsze, naliczone masz zwyżki za spowodowanie szkody? Jest kilka sposobów na obniżenie składki przy OC bez zniżek. Oto przykładowe:

    • Skorzystaj z cudzych zniżek. Dobierz sobie współwłaściciela auta z kompletem zniżek za OC. Towarzystwo skalkuluje cenę za ubezpieczenie według upustów tego kierowcy, który ma ich więcej. 
    • Wiek ma znaczenie. Każdy, kto zdobył już doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, czyli przestał być „młodym kierowcą” (ma więcej niż 25 lat oraz posiada prawo jazdy dłużej niż 2 lata)  może liczyć na niższą składkę z tego tytułu. 
    • „Tańsze miejsce zamieszkania”. Wysokość składki może też zależeć od miejsca zarejestrowania lub użytkowania pojazdu. Zwykle jest tak, że mieszkańcy z mniejszych miejscowości płacą mniej niż ci z aglomeracji. 
    • Odpowiednia marka. Składka za OC jest pochodną „szkodowości” określonych marek samochodów. Każde towarzystwo ma własne analizy w tym zakresie i w jednym zakładzie drożej nam wyjdzie ubezpieczenie za BMW, w innym mniej lubianą marką jest np. Volvo. Warto porównać propozycje ubezpieczycieli.
    • Promocje. Na to można liczyć zawsze. Płatność kartą, zakup online, zakup innych ubezpieczeń czy jazda z urządzeniami telemetrycznymi – to tylko część opcji, dzięki którym możesz obniżyć składkę za polisę.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Może ci się wydawać, że nie mając zniżek na OC średnio za to ubezpieczenie zapłacisz o 60 proc. więcej. Nic bardziej mylnego. Zasady obliczania ceny OC są mocno zróżnicowane i opierają się o kilka kategorii czynników. Może się więc zdarzyć, że nawet gdy masz komplet zniżek, nie zawsze masz tanie OC. I podobnie, gdy nie masz wypracowanych zniżek, możesz OC kupić taniej niż gdybyś miał 10 czy 20 proc. upustu w innym zakładzie ubezpieczeń. Upust jest tylko jednym z parametrów wpływający na cenę tego ubezpieczenia. 

Jednak z pewnością różnicę w cenie zauważysz, gdy jesteś młodym kierowcą albo jeździsz sportowym lub tuningowanym autem. Dla przykładu, przyjmijmy, że jesteś młodym, 21-letnim kierowcą z Poznania, który jeździ 20-letntim Fordem Focusem z niedużym silnikiem. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek i ze zniżkami pokazuje poniższe porównanie. 

Wysokość zniżki Składka OC w najtańszej opcji 

Brak zniżek

1671 zł

10 proc.

1320 zł

20 proc.

1289 zł

30 proc.

1120 zł

40 proc.

1025 zł

50 proc.

986 zł

6o proc.

835 zł

Różnica w cenie jest zauważalna – 835 zł, czyli praktycznie połowa składki, a porównaliśmy tylko najtańsze OC. Jak więc sobie poradzić z różnicami w cenie? Niezależnie od tego czy masz zniżki, przerwę w ubezpieczeniu, czy też masz OC bez zniżek – zawsze sprawdzaj oferty.  

PODSUMOWANIE:

  • Przerwa w ubezpieczeniu OC może wiązać się ze stratą wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. W zależności od towarzystwa możesz stracić cześć lub całość upustu. Niektórzy ubezpieczyciele ustalają limity, ile maksymalnie możesz nie kupować na siebie OC, by nie tracić zniżek. 
  • Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek, to odpowiedź znajdziesz, porównując ceny ubezpieczenia OC. Może się zdarzyć, że mimo braku upustu, twoja składka za polisę jest niska, bo jako kierowca masz inne pożądane przez towarzystwo cechy. 
  • Jeśli masz w perspektywie zakup OC bez zniżek, sprawdź czy możesz się współubezpieczyć z kimś, kto ma komplet zniżek. Być może opłaca ci się też przerejestrowanie samochodu do innej miejscowości. Sposobów jest przynajmniej kilka, a zniżki za bezszkodową jazdę nie są jedynym czynnikiem, który powoduje, że możesz mieć tańsze OC.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej