Ubezpieczenie OC w Opolu. Gdzie kupić online?

herb Opola

Ubezpieczenie OC, a konkretniej cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, to punkt zapalny dla wielu kierowców. Narzekamy, że płacimy za dużo. Szukamy sposobów na oszczędność. Zazdrościmy tym, którzy płacą mniej i współczujemy młodym, którzy za OC zawsze zapłacą więcej. Jest takie miasto na mapie Polski, które właśnie w tym momencie stanie się obiektem zazdrości wśród kierowców – Opole. To właśnie jemu przypadło miano miasta z najtańszym OC w Polsce. Średnia składka za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu jaką płacą kierowcy stolicy województwa opolskiego wynosi dokładnie 714 złotych. 

Opole w punktu widzenia kierowcy 

Opole – to miasto zna z pewnością każdy miłośnik PRL-owskiej motoryzacji. Mówi się o nim, że jest rajem dla amatorów aut z tamtych lat. Coroczny Opolski Zjazd Pojazdów PRL jest wystawą samochodów wyprodukowanych w Krajach Demokracji Ludowej w latach 1944-1991. Jej celem jest popularyzowanie historii samego miasta Opola, ale także zabytkowej motoryzacji. Kilka lat temu o mieście zrobiło się głośno między innymi za sprawą komisu, w którym można było kupić perełki motoryzacji pamiętające czasy naszych pradziadków. 

A jak wygląda sytuacja w Opolu z nieco nowszymi autami? Jak prezentuje się natężenie ruchu w województwie opolskim? Postanowiliśmy przyjrzeć się statystykom podsumowującym pierwsze dwa kwartały 2020 roku na rynku motoryzacyjnym w województwie opolskim. Wyniki zaskakują! Od stycznia do końca czerwca 2020 roku w województwie opolskim zarejestrowano 15 958 pojazdów. Dużo to czy mało?

Na pierwszy rzut oka liczba może imponować. Jeśli jednak zestawimy ją z danymi z innych województw, okaże się, że opolskie znajduje się na samym końcu zestawienia uwzględniającego liczbę zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce aut. Dla porównania – w pierwszych dwóch kwartałach 2020 roku w województwie małopolskim zarejestrowano 61 884 pojazdy, a w województwie śląskim aż 71 847. Absolutnymi rekordzistami pozostaje jednak województwo mazowieckie z zarejestrowanymi pojazdami w liczbie 134 924, ale goni je już województwo wielkopolskie, gdzie liczba rejestracji aut sięga niemal 90 tys. 

Patrząc na stolicę województwa opolskiego z motoryzacyjnego punktu widzenia, nie sposób pominąć jednej elektryzującej kierowców kwestii, a mianowicie kwestii dróg. Arteria komunikacyjna w opolskim nieustannie się rozwija. Co najważniejsze, w 2020 roku Opolszczyzna zyska nową obwodnic. Ruszą także prace mające na celu przebudowę istotnych dla regionu dróg krajowych i wojewódzkich. Co do najważniejszych dróg na Opolszczyźnie – jest nią bez wątpienia zarządzana przez GDDKiA autostrada A4 o długości 87 km. 

Więcej ciekawostek? Na koniec warto jeszcze wspomnieć o autach, które na opolskich drogach zobaczymy najczęściej. Jakie marki przypadły mieszkańcom regionu do gustu? Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w pierwszej trójce najchętniej wybieranych w pierwszym półroczu 2020 roku aut znajdują się Renault, Skoda oraz Toyota. 

Wypadkowość w Opolu na tle innych miast 

Miasto miastu nierówne. Różni się zarówno pod względem wielkości, jak i liczby ludności. Poszczególne miejscowości charakteryzuje też zróżnicowany poziom bezpieczeństwa. Na mapie Polski z łatwością możemy wskazać miejsca, które z komunikacyjnego punktu widzenia statystycznie są bardziej i mniej bezpieczne. Wyznacznikiem tego będzie między innymi wskaźnik wypadkowości w danym regionie. Ten wyliczany jest na podstawie policyjnych danych podsumowujących rok na polskich drogach. Według nich, w 2019 roku w Polsce doszło do 30 288 wypadków, w których zginęły 2 909 osób, a 35 477 zostało rannych. Jak w perspektywie tych liczb prezentuje się bezpieczeństwo na drogach województwa opolskiego? 

Stosunkowo małe natężenie ruchu w województwie opolskim każe sądzić, że region ten charakteryzuje się także stosunkowo niewielką wypadkowością. Czy statystyki w tym przypadku potwierdzą przypuszczenia? Jak najbardziej! Na koniec 2019 roku województwo opolskie zaistniało na samochodowej mapie Polski jako region z najniższym wskaźnikiem wypadkowości w kraju. W ciągu całego roku, na terenie opolskiego odnotowano 614 wypadków. To i tak sporo. Wynik ten pozostawia jednak daleko w tyle inne województwa. Niestety nieco inny pogląd sytuacji daje analiza wskaźnika liczby rannych i zabitych na 100 wypadków.

Okazuje się, że w 100 zdarzeniach drogowych w województwie opolskim zginęło 11 osób, a aż 114 zostało ranny. Co ciekawe, z niższym wskaźnikiem wypadkowości mamy do czynienia w regionach, w których było nieporównywalnie więcej wypadków. Przykładowo – województwo łódzkie zyskało miano regionu z rekordowo wysoką liczbą wypadków (3251), ale tam wskaźnik wypadkowości na 100 zdarzeń wynosi 7,1. 

Cena ubezpieczenia OC w Opolu na tle innych miast 

Cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu uzależniona jest od wielu różnych czynników. Wpływ ma na nią między innymi model pojazdu, pojemność silnika czy profil samego kierowcy. Na składkę ubezpieczenia OC wpłynie jego wiek, doświadczenie za kierownicą czy historia ubezpieczeniowa. Jest jeszcze coś, od czego uzależniona będzie wysokość obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Mowa oczywiście o samym mieście, po którym porusza się kierowca. I właśnie w tym momencie dochodzimy do sedna. 

Już na samym wstępie ogłosiliśmy radosną nowinę, więc nie ma sensu budować napięcia. Dla potwierdzenia i ku uciesze mieszkańcom Opola – stolica województwa opolskiego jest bezapelacyjnie miastem z najtańszym ubezpieczeniem samochodu w Polsce. Według danych Beesafe, średnia składka ubezpieczenia OC kształtuje się  tutaj na poziomie 714 złotych. Łatwo więc stwierdzić, że średnie ceny ubezpieczenia OC we wszystkich innych największych miastach w Polsce będą wyższe. O ile wyższe? To zależy. 

Jako ciekawostkę zdradzimy, że różnica w cenie OC pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem w Polsce wynosi aż 334 złote. Kto stoi po przeciwnej stronie barykady? Jak można się domyślić – mieszkańcy Wrocławia. Zazwyczaj o palmę pierwszeństwa pod względem najdroższego ubezpieczenia samochodu rywalizują oni z Gdańskiem. Według naszych danych, średnia składka ubezpieczenia OC dla gdańszczan jest 56 złotych niższa niż w przypadku Wrocławia. 

Zakres ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, którego zakres regulowany jest prawnie. Oznacza to, że niezależnie od ubezpieczyciela, oferowane przez niego obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, będzie miało dokładnie taki sam zakres. Skoro ten nie ma znaczenia, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC komunikacyjnego? Czym się kierować wybierając obligatoryjne ubezpieczenie samochodu? Dla niektórych decydującym kryterium będzie cena. Dla innych dodatkowe opcje, które mogą rozszerzyć polisę i sprawić, że dzięki nim poczujemy się kompleksowo zaopiekowani. Takie dodatki do ubezpieczenia OC oferuje właśnie Beesafe. 

Wygodny kierowca, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie opon czy pomoc prawna – to wszystko czeka na wyciągnięcie ręki. Decydując się na ubezpieczenie OC w Beesafe, możesz liczyć także na ubezpieczenie miejskie, które zapewni ochronę wtedy, gdy postanowisz przesiąść się na dwa kółka. Pokryje ono koszty szkód, gdy poruszając się rowerem czy hulajnogą, obetrzesz auto stojące na sąsiednim pasie. A wyobraź sobie, że Twoją wymarzoną podróż po Europie przerywa nagle jakaś niezidentyfikowana wcześniej usterka? Z ubezpieczeniem Pomoc na drodze – Assistance możesz liczyć na nasze wsparcie. 

OC dla młodych kierowców w Opolu 

Temat młodych kierowców to temat rzeka. Można o nich mówić wiele. Można powielać utarte stereotypy i wierzyć schematom. Można tworzyć legendy, których bohaterami są właśnie młodzi i niedoświadczeni adepci sztuki motoryzacyjnej. Zamiast jednak wierzyć w stereotypy, lepiej oprzeć swoje przekonania na statystykach. A te nie kłamią i niestety potwierdzają utrwalony obraz młodego kierowcy. 

W 2019 roku młodzi kierowcy byli sprawcami aż 4 910 wypadków, w których zginęły 462 osoby, a 6409 zostało rannych. Za główną przyczynę uznaje się niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Młodego kierowcę charakteryzuje skłonność do brawury i przesadnego ryzyka. Lubi on szybką jazdę, więc wybiera sportowe auta z mocnym silnikiem. Na drodze lubi zaznaczyć swoją pozycję, więc nie boi się mocniej wcisnąć pedał gazu. Wiecznie się spieszy, więc nie zawsze będzie respektował przepisy ruchu drogowego.

To wszystko tworzy mieszankę wybuchową. Właśnie to staje się także podstawą utrwalonego portretu młodego kierowcy, który w oczach ubezpieczycieli jest jednocześnie kierowcą niebezpiecznym. A jak wygląda sytuacja z OC dla młodych kierowców w Opolu? Ile zapłacą za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu? Czy mogą oni oczekiwać rekordowo niskich składek tak samo, ja ich bardziej doświadczeni za kółkiem koledzy? Nie do końca. 

Choć na tle innych miast młodzi kierowcy z Opola nie wypadają najgorzej, tak od krajan z wieloletnim doświadczeniem za kółkiem zapłacą nieporównywalnie więcej. Według danych Beesafe, młodzi kierowcy z Opola za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą średnio 1211 złotych. Co ciekawe, płacą oni 163 złote więcej od doświadczonych kierowców z Wrocławia. Zanim zaczną jednak narzekać na ceny obowiązkowego ubezpieczenia samochodu dla młodych, niech pomyślą ile za ubezpieczenie OC mogą zapłacić ich rówieśnicy z dolnośląskiego.

W ich przypadku składka polisy komunikacyjnej może sięgać nawet 2 tys. złotych. Pamiętajmy jednak, że młodzi kierowcy zawsze mają szansę na tańsze OC. Sposobów na obniżenie składki jest kilka, ale najpopularniejszym jest oczywiście współwłasność samochodu z doświadczonym za kółkiem kierowcą, który na swoim koncie zgromadził już zniżki za bezszkodową jazdę. 

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu w Opolu? 

Kończy Ci się polisa OC? Chcesz zmienić ubezpieczyciela? Kupiłeś samochód, który potrzebuje ochrony? Z odpowiedzią na te pytania poradzisz sobie sam. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu pozostanie jednak pewna wątpliwość – jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC? Sposobów jest kilka – jeden będzie trochę lepszy, drugi trochę gorszy. Musisz jednak wiedzieć, że chodzenie od agenta do agenta nie zawsze ma sens. Korzystanie przez lata z automatycznie odnowionej polisy wcale nie jest opłacalne. Nie zawsze też musisz tracić godziny na poszukiwanie najlepszego ubezpieczenia OC.

Co więcej – nie zawsze musisz wyjść z domu, aby nabyć ubezpieczenie samochodu. Zapytasz jak to możliwe? Beesafe – będzie odpowiedzią na wszystkie pytania. Wystarczy, że na znalezienie ubezpieczenia samochodu poświęcisz dosłownie kilka minut. Pamiętaj, że u nas masz szansę na wiele atrakcyjnych dodatków, dzięki którym polisa OC nabierze pełniejszego kształtu, a Ty będziesz mógł przemierzać kolejne drogi ze spokojną głową. Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości – nasi konsultanci pomogą Ci je rozwiać.

Sprawdź ubezpieczenie OC w pozostałych miastach: