Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Teoretycznie każdy właściciel pojazdu wie, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w ogóle nie podlega dyskusji. Wielu jednak zapomina, że wcale nie trzeba czekać na kontrolę drogową, aby dostać grzywnę. Stracić można wiele – nawet 5600 zł dla samochodu osobowego lub trzeba liczyć się z wizytą komornika!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Prawo w Polsce a obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu polisą OC ustalone jest w ramach ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W związku z powyższym właściciele aut są w bardzo dogodnej sytuacji, a mianowicie mogą decydować się na zakup konkretnej polisy jedynie na podstawie wysokości składki za 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniem komunikacyjnym.

Z czego to wynika? OC jest polisą obowiązkową i zakres ochrony w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce jest dokładnie taki sam – określony wspomnianą wyżej ustawą. W ramach tych rozwiązań wskazana jest suma gwarancyjna i suma ubezpieczenia, którą ubezpieczyciel wypłaca w momencie powstania szkody, czyli w razie wypadku lub kolizji. Bardzo istotne jest to, że przepisy prawa wskazują, iż zakład ubezpieczeń musi zaoferować obowiązkowe ubezpieczenie samochodu każdemu kierowcy. Nie ma prawa odmówić przygotowania oferty potencjalnemu klientowi. Wystarczy, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie OC dla pojazdów.

Ubezpieczyciele nie zawsze jednak chcą podpisywać polisy z osobami, które powodują wiele kolizji i zdarzeń na drodze, a co za tym idzie, wiążą się z dużymi kosztami dla towarzystwa ubezpieczeniowego i w takich sytuacjach, co prawda przedstawiają ofertę zgodnie z prawem, ale wskazują wysoką składkę za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – podstawowe zasady

OC można kupić na kilka sposobów. Po pierwsze można udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego, po drugie do agenta ubezpieczeń lub skorzystać z kalkulatora OC/AC internetowego np. Beesafe. Gdy decydujemy się na zakup OC osobiście, umowa podpisywana jest przez nas w formie papierowej, a ochrona polisą rozpoczyna się od dnia wskazanego w dokumencie. Nie mamy prawa podpisać takiego dokumentu z datą, które już minęła.

Nie mamy również możliwości zrezygnowania z ochrony (przez obowiązkowe ubezpieczenie samochodu) w towarzystwie, w którym podpisaliśmy umowę.  Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy zawieramy umowę na odległość. Możemy wtedy zrezygnować z wykupionego OC. Jednakże dzieje się tak tylko, jeśli nie jest to pojazd firmowy , a prywatny. Konsumenta w tym wypadku obowiązują przepisy wynikające z Ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta w artykule 40 ustęp 2, tj.:

’]

Dlatego jeśli w ciągu 30 dni inne towarzystwo ubezpieczeń zaoferuje lepszą, czyli tym wypadku tańszą, ofertę, właściciel pojazdu może odstąpić od wcześniej podpisanego dokumentu. Należy jednak pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu będzie obowiązywać tylko do dnia odstąpienia i należy jak najszybciej, jeszcze tego samego dnia, podpisać kolejną polisę.

Obowiązkowe ubezpieczenia samochodu – wysokość mandatu w 2022 roku

Kara za brak OC pojazdu osobowego:

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj pojazdu mechanicznego
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Od 1 do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
Od 3 do 14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
Powyżej 14 dni  6020 zł 9030 zł 1000 zł

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu weryfikowane jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG. Przez wiele lat brak OC można było sprawdzić jedynie podczas kontroli bezpośredniej auta. Teraz UFG korzysta ze specjalnych baz danych. Początkowo sprawdzana jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w celu weryfikacji, czy pojazd nie jest wyrejestrowany. Następnie fundusz bada ewentualną możliwość podpisania OC z towarzystwem ubezpieczeniowym z brakiem wpisu do bazy.

Następnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysyła list z zapytaniem o ubezpieczenie lub jakieś jego potwierdzenie przez posiadacza pojazdu. Gdy go nie otrzyma, nakłada grzywnę za brak OC. W szczególnych sytuacjach można zwrócić się do funduszu o rozłożenie kary finansowej na raty.

Pamiętaj, aby nigdy nie poruszać się bez obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i nawet jeśli zapomnisz o zakupie, szybko skorzystaj z internetu i kup polisę. Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji początkowo twoje zobowiązania finansowe pokryje UFG, jeśli nie masz OC, ale potem będzie od ciebie żądać zwrotu poniesionych wydatków, co może wiązać się z zajęciami komorniczymi z twojego majątku.

PODSUMOWANIE:

  •  W 2021 roku wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
  • Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, kupione na odległość, powoduje, że możesz odstąpić od niego w ciągu 30 dni jako osoba fizyczna.
  • Zakres ochrony polisą OC w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce jest dokładnie taki sam.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej