Zakup OC przez osobę spoza dowodu rejestracyjnego – czy to jest w ogóle możliwe? Co musi się stać, aby towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględniło wniosek o ubezpieczenie osoby, której nie ma jeszcze w dowodzie rejestracyjnym?
Samochód może posiadać kilku właścicieli. Zazwyczaj dzieje się tak w momencie, gdy kierowcą jest osoba młoda, a współwłaścicielem najczęściej jest członek rodziny, który posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Powodem tego typu działań jest zazwyczaj potrzeba zaoszczędzenia na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym.
Z tego artykułu dowiesz się...
Jak stać się współwłaścicielem samochodu?
Dotychczasowy właściciel pojazdu może sprzedać część udziałów w pojeździe dowolnej osobie. Nie musi być to członek rodziny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na współposiadanie pojazdu z rodzicem lub dzieckiem, najlepiej jest sporządzić umowę darowizny. W przypadku darowizny, zgodnie z przepisami polskiego prawa, wśród najbliższej rodziny, czyli na przykład: rodziców i dzieci, dziadków i wnuków czy dziecka i macochy, pozostajemy w tak zwanej zerowej grupie podatkowej.
Czytaj także: Akt darowizny samochodu
Nie musimy płacić za darowiznę żadnych podatków. Mamy jednak obowiązek poinformować odpowiedni urząd skarbowy o dokonaniu darowizny. Jeżeli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z konsekwencjami finansowymi ze strony urzędu skarbowego. Im dalszej rodzinie darujemy część udziałów w samochodzie, z tym większym podatkiem należy się liczyć. Najwięcej zapłacimy wtedy, gdy darujemy część auta osobie niespokrewnionej.
Zakup OC przez osobę spoza dowodu rejestracyjnego
Jeżeli pojazd posiadał już wykupione OC, należy postarać się o dopisanie osoby do ubezpieczenia samochodu. Może się jednak zdarzyć i tak, że właśnie kończy nam się ubezpieczenie OC i niezbędne będzie zakup polisy przez osobę spoza dowodu rejestracyjnego.
Kiedy się tak może zdarzyć? Każdy właściciel, jak już wspomnieliśmy, musi kupić OC. Może się zatem zdarzyć tak, że nie jesteśmy jeszcze dopisani do dowodu rejestracyjnego, a jesteśmy już zmuszeni do wykupienia polisy. Wtedy też wystarczy w towarzystwie ubezpieczeniowym okazać umowę darowizny lub przedstawić dokumenty dotyczące dziedziczenia, ponieważ i w ten sposób można wejść w posiadanie pojazdu.
Dopisanie do ubezpieczenia a niższa składka OC
Po dopisaniu nowego współwłaściciela zakłady ubezpieczeniowe z reguły rekalkulują składkę. W praktyce oznacza to, że po raz kolejny oceniają ryzyko, które niesie za sobą ubezpieczenie konkretnego pojazdu i konkretnych kierowców. Brane pod uwagę są nie tylko parametry pojazdu takie jak: marka, model, pojemność silnika, ale również umiejętności i doświadczenie kierowcy.
Zatem jeżeli dotychczasowym głównym kierowcą była osoba młoda z niewielkim stażem w prowadzeniu pojazdów, dopisanie do współwłasności auta kogoś z większym doświadczeniem, ale niską szkodliwością na drodze, może spowodować znaczącą obniżkę składki.
PODSUMOWANIE:
- Samochód może posiadać kilku właścicieli.
- Każdy ze współwłaścicieli ma prawo ubezpieczyć auto.
- Dopisanie współwłaściciela może odbyć się na przykład na podstawie darowizny lub spadku.
- Darowizna w rodzinie nie podlega opodatkowaniu, ale trzeba o niej powiadomić odpowiednie urząd skarbowy.
- Dopisanie do współwłasności pojazdu doświadczonego kierowcy może spowodować znaczne obniżenie składki za OC.
- Umowę OC można zawrzeć na podstawie darowizny lub orzeczenia sądu, w przypadku spadku, jeżeli jeszcze nie zostaliśmy dopisani do dowodu rejestracyjnego, a mija termin ubezpieczenia.
Przeczytaj więcej na temat: dowód rejestracyjny
Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
Karta pojazdu
Karta pojazdu
Dowód rejestracyjny
Dowód rejestracyjny
Status dowodu rejestracyjnego
Status dowodu rejestracyjnego
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny?
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny?
Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu?
Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu?
Zabrany dowód rejestracyjny.
Zabrany dowód rejestracyjny.