Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Zakup OC przez osobę spoza dowodu rejestracyjnego – czy to jest w ogóle możliwe? Co musi się stać, aby towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględniło wniosek o ubezpieczenie osoby, której nie ma jeszcze w dowodzie rejestracyjnym?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samochód może posiadać kilku właścicieli. Zazwyczaj dzieje się tak w momencie, gdy kierowcą jest osoba młoda, a współwłaścicielem najczęściej jest członek rodziny, który posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Powodem tego typu działań jest zazwyczaj potrzeba zaoszczędzenia na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym.

Jak stać się współwłaścicielem samochodu?

Dotychczasowy właściciel pojazdu może sprzedać część udziałów w pojeździe dowolnej osobie. Nie musi być to członek rodziny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na współposiadanie pojazdu z rodzicem lub dzieckiem, najlepiej jest sporządzić umowę darowizny. W przypadku darowizny, zgodnie z przepisami polskiego prawa, wśród najbliższej rodziny, czyli na przykład: rodziców i dzieci, dziadków i wnuków czy dziecka i macochy, pozostajemy w tak zwanej zerowej grupie podatkowej.

Czytaj także: Akt darowizny samochodu

Nie musimy płacić za darowiznę żadnych podatków. Mamy jednak obowiązek poinformować odpowiedni urząd skarbowy o dokonaniu darowizny. Jeżeli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z konsekwencjami finansowymi ze strony urzędu skarbowego. Im dalszej rodzinie darujemy część udziałów w samochodzie, z tym większym podatkiem należy się liczyć. Najwięcej zapłacimy wtedy, gdy darujemy część auta osobie niespokrewnionej.

Zakup OC przez osobę spoza dowodu rejestracyjnego

Jeżeli pojazd posiadał już wykupione OC, należy postarać się o dopisanie osoby do ubezpieczenia samochodu. Może się jednak zdarzyć i tak, że właśnie kończy nam się ubezpieczenie OC i niezbędne będzie zakup polisy przez osobę spoza dowodu rejestracyjnego. 

Kiedy się tak może zdarzyć? Każdy właściciel, jak już wspomnieliśmy, musi kupić OC. Może się zatem zdarzyć tak, że nie jesteśmy jeszcze dopisani do dowodu rejestracyjnego, a jesteśmy już zmuszeni do wykupienia polisy. Wtedy też wystarczy w towarzystwie ubezpieczeniowym okazać umowę darowizny lub przedstawić dokumenty dotyczące dziedziczenia, ponieważ i w ten sposób można wejść w posiadanie pojazdu.

Dopisanie do ubezpieczenia a niższa składka OC

Po dopisaniu nowego współwłaściciela zakłady ubezpieczeniowe z reguły rekalkulują składkę. W praktyce oznacza to, że po raz kolejny oceniają ryzyko, które niesie za sobą ubezpieczenie konkretnego pojazdu i konkretnych kierowców. Brane pod uwagę są nie tylko parametry pojazdu takie jak: marka, model, pojemność silnika, ale również umiejętności i doświadczenie kierowcy. 

Zatem jeżeli dotychczasowym głównym kierowcą była osoba młoda z niewielkim stażem w prowadzeniu pojazdów, dopisanie do współwłasności auta kogoś z większym doświadczeniem, ale niską szkodliwością na drodze, może spowodować znaczącą obniżkę składki. 

PODSUMOWANIE:

  • Samochód może posiadać kilku właścicieli.
  • Każdy ze współwłaścicieli ma prawo ubezpieczyć auto.
  • Dopisanie współwłaściciela może odbyć się na przykład na podstawie darowizny lub spadku.
  • Darowizna w rodzinie nie podlega opodatkowaniu, ale trzeba o niej powiadomić odpowiednie urząd skarbowy.
  • Dopisanie do współwłasności pojazdu doświadczonego kierowcy może spowodować znaczne obniżenie składki za OC.
  • Umowę OC można zawrzeć na podstawie darowizny lub orzeczenia sądu, w przypadku spadku, jeżeli jeszcze nie zostaliśmy dopisani do dowodu rejestracyjnego, a mija termin ubezpieczenia. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej