Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 30.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Znasz to uczucie? Wyjeżdżasz ze swojego miejsca parkingowego, a po powrocie zastajesz na nim inne auto? Przed taką nieprzyjemną niespodzianką może uchronić cię blokada parkingowa. Jednak od razu narzucają się pytania – czy na każdym parkingu można ją zainstalować? Kiedy wolno i jak założyć zaporę? Ile to kosztuje? Poznaj związane z tym szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy wolno postawić zaporę parkingową?

Blokada miejsca parkingowego to nic innego jak element, który zastawia prywatne miejsce parkingowe. Właściciel miejsca ma do tej zapory kluczyk lub pilota i może ją składać lub podnosić w zależności od potrzeb. Dzięki temu nikt nieuprawniony nie wjedzie na miejsce podczas nieobecności właściciela.

Czytaj także: Blokada alkoholowa

Gdzie najczęściej spotykamy blokady parkingowe? Przede wszystkim na osiedlach, na miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych, przed hotelami, czy w podziemnych garażach. Co ciekawe, zaporę kupić może każdy, ale nie każdy może ją legalnie zainstalować na swoim wykupionym miejscu parkingowym. Na to potrzebna jest specjalna zgoda od zarządcy terenu, czyli:

 • gminy
 • wspólnoty mieszkaniowej
 • prywatnego właściciela.

Jeśli takiej zgody nie ma, osoba zastawiająca nielegalnie miejsce parkingowe blokadą zapłaci mandat w wysokości 500 zł.

Na swoim prywatnym terenie można założyć blokadę pod warunkiem, że nie uniemożliwi to wjazdu takich służb jak straż czy policja.

Jak założyć blokadę parkingową?

Kiedy już dostaniesz pozwolenie na postawienie blokady, możesz ją założyć na swoim wykupionym miejscu samodzielnie, bo nie jest to wcale trudne. Do każdego typu składanych blokad dołączona jest instrukcja obsługi i wystarczy zgodnie z nią postępować, by zainstalować zaporę. Trzeba zabrać ze sobą na parking wiertarkę, klucz i kupione materiały. A na miejscu po kolei:

 • zdjąć obudowę blokady
 • wymierzyć i zaznaczyć miejsce na śruby
 • wywiercić otwory
 • przykręcić śruby
 • założyć baterie i obudowę.

Ile kosztuje montaż blokady parkingowej?

Zapora parkingowa ma zazwyczaj około 60 cm wysokości, ale może mieć różny kształt. Najprostszym rozwiązaniem są słupki parkingowe, do których właściciele miejsca postojowego mają kluczyki. Inne blokady mogą mieć postać litery „Y” motyla, jeża albo słonia.

Ile kosztuje taka blokada? Wszystko zależy od kształtu oraz użytych materiałów. Najtańsze są słupki, których cena oscyluje wokół 100 zł. bardziej skomplikowane kształty to zazwyczaj cena ok. 200 – 300 zł.

Najdroższa jest blokada parkingowa na pilota, ponieważ za wygodę i możliwość niewysiadania z auta na czas opuszczenia blokady możesz zapłacić ok. 300 - 500 zł.

Czy pieszy może zająć miejsce parkingowe?

Walka o miejsca parkingowe w miastach toczy się każdego dnia. Jednym ze sposobów na przechytrzenie innych użytkowników aut jest wysłanie pasażera na miejsce postoju. Takie rzeczy się zdarzają. Czy jednak są zgodne z prawem? Okazuje się, że pierwszy na miejscu parkingowym jest ten, kto podjeżdża samochodem.

Z kolei jeśli masz swoje prywatne miejsce, możesz zgłosić jego zajęcie policji lub straży miejskiej. Natomiast na pewno przed takimi niespodziankami uchroni cię zamontowana blokada parkingowa.

PODSUMOWANIE:

 • Blokada parkingowa to podnoszony element, który zapobiega korzystaniu z miejsca parkingowego przez nieuprawnione osoby.
 • Na swoim miejscu parkingowym można ją zainstalować po uzyskaniu zgody od gminy, wspólnoty mieszkaniowej lub prywatnego właściciela.
 • Zaporę można przykręcić samodzielnie do chodnika zgodnie z dołączoną instrukcją.
 • Cena za blokadę parkingową waha się od 100 do 500 zł w zależności od wybranego modelu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej