Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 06.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
1.7/5 - (7 votes)

Żółta kontrolka silnika to koszmar wielu kierowców. Jeśli nie gaśnie po odpaleniu samochodu, daje do myślenia. Nie chodzi tylko o to, że rażący kolor rzuca się w oczy, ale o to, że może zwiastować złe wiadomości. Jakie są przyczyny zapalenia się kontrolki check engine? Czy można z nią jeździć i czy zawsze musi oznaczać awarię? Przyjrzymy się dokładnie, co oznacza zapalona kontrolka silnika.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co oznacza kontrolka check engine?

W samochodach coraz więcej elektroniki i auta same dają nam znaki, że mają włączony dany tryb jazdy lub działa konkretny system. To bardzo pomaga w użytkowaniu samochodu. W formie kontrolek wyświetlają się także błędy pojazdu. Jedną z najczęściej się zapalających w naszych pojazdach jest kontrolka check engine czyli kontrolka silnika. Co oznacza ten żółty symbol?

Czytaj także: Kontrolki w samochodzie

Otóż wyświetla się on w samochodach produkowanych po roku 2000, które mają gniazdo diagnostyczne OBD-II. Kontrolka ta ma albo postać schematycznego rysunku silnika, albo pojawia się na tablicy napis check engine, który oznacza dobrą radę – „sprawdź silnik”. Kontrolka ta może mieć także postać połączenia ikony z napisem.

Bez względu na wygląd, ta autodiagnostyczna kontrolka próbuje nas ostrzec, że pojawia się w samochodzie jakiś problem. Jaki? Tego dowiemy się poniżej.

Czy można jeździć z zapaloną kontrolka check engine?

Na tablicy każdy z nas widzi różne kolory kontrolek. Jeśli zapali się któraś z czerwonych, natychmiast powinniśmy zrezygnować z dalszej jazdy, bo może to zagrażać naszemu i innych bezpieczeństwu na drodze. Na szczęście w przypadku kiedy zaświeci się żółta kontrolka, oznacza to drobną awarię, która nie powinna doprowadzić do sytuacji podbramkowej.

Jeśli więc nie widzimy innych problemów, możemy jechać dalej.

Jednak koniecznie jak najszybciej należy sprawdzić u mechanika, co może oznaczać taki sygnał. A to dlatego, że zlekceważona niewielka awaria może doprowadzić po niedługim czasie do poważniejszych problemów.

Co robić, kiedy zaświeci się kontrolka check engine?

W niektórych sytuacjach, kiedy zapali się na chwilę żółta kontrolka, wystarczy odczekać lub skasować ręcznie błąd z komputera pokładowego. Gorzej, jeśli kontrolka świeci uporczywie i wyraźnie chce nas ostrzec przed problemem. Wtedy czas na odpowiednią reakcję i wizytę u mechanika. Na miejscu specjalista podepnie nasze auto do komputera i ustali, co się dzieje z samochodem.

A po diagnostyce komputerowej będzie możliwa naprawa konkretnej awarii pojazdu. A najczęściej będą to problemy z układem paliwowym, wydechowym, świecami, zapłonem lub innymi systemami samochodu.

Na rynku dostępne są także urządzenia do samodzielnej diagnostyki. Wystarczy kupić odpowiedni interfejs lub skaner i odczytać kod błędu, który wskazuje kontrolka silnika.

Kłopoty z kontrolką check często mają użytkownicy samochodu z instalacją gazową. Wynika to z faktu, że gaz ma inne parametry spalania niż benzyna i czujnik pokazuje, że ma problem. W takiej sytuacji zaleca się wizytę u diagnosty, który wyreguluje sterownik instalacji.

Dlaczego pali się kontrolka check engine?

Nie ma jednej prostej przyczyny, dla której zapala się w naszym aucie żółta kontrolka. Zaświeca się ona w momencie, gdy nieprawidłowość w którymś z układów utrzymuje się przez dłuższy czas.

A trzeba jej przyznać, że jest wielofunkcyjna, bo czujnik zbiera informacje o różnych problemach. Co więc najczęściej może oznaczać świecąca się w czasie jazdy kontrolka check engine? Mogą to być różnego rodzaju awarie, a mianowicie:

  • niewłaściwe dawkowanie paliwa lub problem z mieszanką – czyli awaria układu wtryskowego
  • zużycie katalizatora
  • problem z recyrkulacją spalin – awaria układu EGR
  • nadmierna ilość nagarów zgromadzonych na zaworach
  • zużycie świec zapłonowych lub wadliwe cewki
  • zapchanie filtra DPF
  • awaria turbosprężarki
  • awaria przepływomierza.

Jak widać, nie ma jednego gotowego rozwiązania problemu po pojawieniu się na kokpicie symbolu silnika. Dlatego trzeba podchodzić do tej kwestii indywidualnie i sprawdzić, który układ daje sygnały, że coś jest z nim nie tak.

Czy kontrolka check engine zawsze oznacza awarię?

Kontrolka check ma to do siebie, że jest nieco kapryśna. Potrafi pozostać na tablicy dłużej niż cała reszta ikonek, a po jakimś czasie zgasnąć w trakcie jazdy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż czujnik odpowiedzialny za tę kontrolkę zbiera sygnały z różnych systemów. Wystarczy więc niższe napięcie w którymś układzie i już czujnik odczytuje to jako problem. Po rozgrzaniu auta wszystko wraca do normy i kontrolka gaśnie.

Może namieszać też wilgoć. Kiedy któryś z czujników zaśniedzieje, żółta kontrolka także potrafi „zwariować”. Czasem wystarczy jechać samochodem na oparach paliwa i czujnik pokaże nieprawidłową mieszankę. Jak widać, zdecydowanie nie zawsze zaświecona żółta kontrolka daje sygnał o awarii. Dlatego trzeba ją obserwować i odpowiednio reagować, jeśli świeci się ostrzegawczo na dłużej.

Ze sporą złośliwością żółtej kontrolki muszą liczyć się właściciele najnowszych samochodów. W nich zaświecenie check engine sprawia, że auto przechodzi na tryb awaryjny. Wtedy już nie da się uniknąć wizyty w serwisie.

PODSUMOWANIE:

  • Żółta kontrolka check engine oznacza drobną awarię i ma kształt rysunku silnika lub wyświetla się napis check engine.
  • Z palącą się kontrolką można jechać, ale koniecznie trzeba sprawdzić u mechanika, jaką awarię sygnalizuje.
  • Wyskakujący błąd check engine można skasować samodzielnie, ale w razie ciągłego sygnału trzeba udać się do mechanika i poddać samochód diagnostyce komputerowej.
  • Kontrolka silnika może sygnalizować różnego typu awarie układu paliwowego, wydechowego czy zapłonu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej