Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 06.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
1.7/5 - (7 votes)

Żółta kontrolka silnika to koszmar wielu kierowców. Jeśli nie gaśnie po odpaleniu samochodu, daje do myślenia. Nie chodzi tylko o to, że rażący kolor rzuca się w oczy, ale o to, że może zwiastować złe wiadomości. Jakie są przyczyny zapalenia się kontrolki check engine? Czy można z nią jeździć i czy zawsze musi oznaczać awarię? Przyjrzymy się dokładnie, co oznacza zapalona kontrolka silnika.

[bee_cta_inset style=’1′ header=’Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!’ link=’https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=zajawka’]

Co oznacza kontrolka check engine?

W samochodach coraz więcej elektroniki i auta same dają nam znaki, że mają włączony dany tryb jazdy lub działa konkretny system. To bardzo pomaga w użytkowaniu samochodu. W formie kontrolek wyświetlają się także błędy pojazdu. Jedną z najczęściej się zapalających w naszych pojazdach jest kontrolka check engine czyli kontrolka silnika. Co oznacza ten żółty symbol?

Czytaj także: Kontrolki w samochodzie

Otóż wyświetla się on w samochodach produkowanych po roku 2000, które mają gniazdo diagnostyczne OBD-II. Kontrolka ta ma albo postać schematycznego rysunku silnika, albo pojawia się na tablicy napis check engine, który oznacza dobrą radę – „sprawdź silnik”. Kontrolka ta może mieć także postać połączenia ikony z napisem.

[bee_quote_label message=’Bez względu na wygląd, ta autodiagnostyczna kontrolka próbuje nas ostrzec, że pojawia się w samochodzie jakiś problem. Jaki? Tego dowiemy się poniżej. ’]

Czy można jeździć z zapaloną kontrolka check engine?

Na tablicy każdy z nas widzi różne kolory kontrolek. Jeśli zapali się któraś z czerwonych, natychmiast powinniśmy zrezygnować z dalszej jazdy, bo może to zagrażać naszemu i innych bezpieczeństwu na drodze. Na szczęście w przypadku kiedy zaświeci się żółta kontrolka, oznacza to drobną awarię, która nie powinna doprowadzić do sytuacji podbramkowej.

[bee_quote_label message=’Jeśli więc nie widzimy innych problemów, możemy jechać dalej. ’]

Jednak koniecznie jak najszybciej należy sprawdzić u mechanika, co może oznaczać taki sygnał. A to dlatego, że zlekceważona niewielka awaria może doprowadzić po niedługim czasie do poważniejszych problemów.

Co robić, kiedy zaświeci się kontrolka check engine?

W niektórych sytuacjach, kiedy zapali się na chwilę żółta kontrolka, wystarczy odczekać lub skasować ręcznie błąd z komputera pokładowego. Gorzej, jeśli kontrolka świeci uporczywie i wyraźnie chce nas ostrzec przed problemem. Wtedy czas na odpowiednią reakcję i wizytę u mechanika. Na miejscu specjalista podepnie nasze auto do komputera i ustali, co się dzieje z samochodem.

A po diagnostyce komputerowej będzie możliwa naprawa konkretnej awarii pojazdu. A najczęściej będą to problemy z układem paliwowym, wydechowym, świecami, zapłonem lub innymi systemami samochodu.

Na rynku dostępne są także urządzenia do samodzielnej diagnostyki. Wystarczy kupić odpowiedni interfejs lub skaner i odczytać kod błędu, który wskazuje kontrolka silnika.

[bee_quote_label message=’Kłopoty z kontrolką check często mają użytkownicy samochodu z instalacją gazową. Wynika to z faktu, że gaz ma inne parametry spalania niż benzyna i czujnik pokazuje, że ma problem. W takiej sytuacji zaleca się wizytę u diagnosty, który wyreguluje sterownik instalacji.’]

Dlaczego pali się kontrolka check engine?

Nie ma jednej prostej przyczyny, dla której zapala się w naszym aucie żółta kontrolka. Zaświeca się ona w momencie, gdy nieprawidłowość w którymś z układów utrzymuje się przez dłuższy czas.

A trzeba jej przyznać, że jest wielofunkcyjna, bo czujnik zbiera informacje o różnych problemach. Co więc najczęściej może oznaczać świecąca się w czasie jazdy kontrolka check engine? Mogą to być różnego rodzaju awarie, a mianowicie:

  • niewłaściwe dawkowanie paliwa lub problem z mieszanką – czyli awaria układu wtryskowego
  • zużycie katalizatora
  • problem z recyrkulacją spalin – awaria układu EGR
  • nadmierna ilość nagarów zgromadzonych na zaworach
  • zużycie świec zapłonowych lub wadliwe cewki
  • zapchanie filtra DPF
  • awaria turbosprężarki
  • awaria przepływomierza.

Jak widać, nie ma jednego gotowego rozwiązania problemu po pojawieniu się na kokpicie symbolu silnika. Dlatego trzeba podchodzić do tej kwestii indywidualnie i sprawdzić, który układ daje sygnały, że coś jest z nim nie tak.

Czy kontrolka check engine zawsze oznacza awarię?

Kontrolka check ma to do siebie, że jest nieco kapryśna. Potrafi pozostać na tablicy dłużej niż cała reszta ikonek, a po jakimś czasie zgasnąć w trakcie jazdy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż czujnik odpowiedzialny za tę kontrolkę zbiera sygnały z różnych systemów. Wystarczy więc niższe napięcie w którymś układzie i już czujnik odczytuje to jako problem. Po rozgrzaniu auta wszystko wraca do normy i kontrolka gaśnie.

Może namieszać też wilgoć. Kiedy któryś z czujników zaśniedzieje, żółta kontrolka także potrafi „zwariować”. Czasem wystarczy jechać samochodem na oparach paliwa i czujnik pokaże nieprawidłową mieszankę. Jak widać, zdecydowanie nie zawsze zaświecona żółta kontrolka daje sygnał o awarii. Dlatego trzeba ją obserwować i odpowiednio reagować, jeśli świeci się ostrzegawczo na dłużej.

Ze sporą złośliwością żółtej kontrolki muszą liczyć się właściciele najnowszych samochodów. W nich zaświecenie check engine sprawia, że auto przechodzi na tryb awaryjny. Wtedy już nie da się uniknąć wizyty w serwisie.

PODSUMOWANIE:

  • Żółta kontrolka check engine oznacza drobną awarię i ma kształt rysunku silnika lub wyświetla się napis check engine.
  • Z palącą się kontrolką można jechać, ale koniecznie trzeba sprawdzić u mechanika, jaką awarię sygnalizuje.
  • Wyskakujący błąd check engine można skasować samodzielnie, ale w razie ciągłego sygnału trzeba udać się do mechanika i poddać samochód diagnostyce komputerowej.
  • Kontrolka silnika może sygnalizować różnego typu awarie układu paliwowego, wydechowego czy zapłonu.

[bee_cta_button label=”Sprawdź najszybszy kalkulator OC” link=”https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=button”]

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

karta ekuz dla dziecka
Karta EKUZ dla dziecka By Katarzyna Matusiak Turystyczne
Podróżowanie z dzieckiem za granicę wiąże się z wieloma przygotowaniami, a jednym z kluczowych aspektów jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego. Karta EKUZ dla dziecka to dokument, który umożliwia dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego S...
Czytaj dalej
Napęd AWD
Napęd AWD By Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Napęd AWD (All-Wheel Drive), czyli napęd na wszystkie koła, to technologia, która zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów napędu na jedną oś (FWD – na przednią oś, RWD – na tylną oś), napęd AWD rozdziela moc na wszystkie...
Czytaj dalej