Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 01.09.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Biała suknia z welonem, huczne wesele i żyli długo i szczęśliwie – oto marzenie wielu kobiet. Jednak na nowej drodze życia oprócz miodowego miesiąca czeka młodą mężatkę kilka formalności. To samo dotyczy mężczyzny, jeśli zdecydował się na zmianę nazwiska. Jedną z pilnych spraw do załatwienia jest właśnie wymiana prawa jazdy po ślubie. Sprawdź więc, jak to zrobić i ile masz na to czasu?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wymienić prawo jazdy po ślubie?

Zmiana prawa jazdy po ślubie jest konieczna, jeśli któreś ze współmałżonków zmieniło nazwisko. W jaki sposób należy to zrobić? Jest kilka możliwości i żadna nie powinna być trudna do realizacji. Po pierwsze tradycyjnie można zrobić to osobiście w urzędzie miasta lub starostwie powiatu.

Czytaj także: Zmiana nazwiska a polisa OC

Jeśli z jakiegoś powodu osobiste pojawienie się w urzędzie jest niemożliwe, dokumenty można złożyć przez upoważnioną osobę. Wniosek o wymianę prawa jazdy można także wysłać pocztą. Przy składaniu wniosku należy zaznaczyć, czy nowy dokument kierowca odbierze osobiście, czy pocztą.

Jeszcze większym ułatwieniem jest wymiana prawa jazdy przez Internet. W tym celu koniecznie trzeba mieć założony profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Wymiana prawa jazdy online rozpoczyna się od zebrania wszystkich potrzebnych dokumentów i opłaty za prawo jazdy. Po zalogowaniu na ePUAP formalności dokonuje się w usłudze „Wymiana prawa jazdy”.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli posiadasz aktualne badania lekarskie, nie trzeba robić nowych. Ale oprócz tego wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska wymaga złożenia ważnych dokumentów, a są to:

 • wniosek o wydania prawa jazdy
 • aktualne zdjęcie
 • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy
 • dowód osobisty albo paszport (paszport albo kartę pobytu – jeżeli ktoś jest cudzoziemcem)
 • prawo jazdy.

 Jaki jest czas na wymianę prawa jazdy po ślubie?

Pozostają kwestie formalne związane z wyrobieniem aktualnego dokumentu. Pierwsza z nich dotyczy tego, ile kosztuje wymiana prawa jazdy po ślubie. Kwota, którą musisz zapłacić za wyrobienie nowego dokumentu, czyli koszt wymiany prawa jazdy po ślubie, to100,50 zł.

 A ile czasu masz na wyrobienie aktualnego dokumentu? Okazuje się, że koniecznie trzeba się z tym zadaniem wyrobić w ciągu miesiąca miodowego. Tylko miesiąc po zmianie danych możesz jeździć ze starym prawem jazdy. Po tym czasie traci ono ważność. Czyli masz jedynie 30 dni na wyrobienie nowego dokumentu.

A trzeba wziąć pod uwagę, że po złożeniu wniosku z załącznikami musisz poczekać na prawo jazdy z nowym nazwiskiem 9 dni. Tyle trwa procedura wyrobienia nowego dokumentu.

Czy muszę wymienić prawo jazdy po ślubie?

To, czy po ślubie musisz wymienić dokument uprawniający do kierowania pojazdami, zależy od podjętej decyzji. Jaki związek ma zmiana nazwiska a prawo jazdy? Otóż jeśli nie zmieniasz nazwiska, nie musisz wymieniać prawa jazdy. W Polsce przepisy wyraźnie wskazują, że w następujących sytuacjach konieczna jest wymiana prawa jazdy:

 • zmiana nazwiska
 • zmiana imienia
 • utrata ważności prawa jazdy.

Czyli po zmianie nazwiska po ślubie istnieje prawny obowiązek wymiany dokumentu. Co ciekawe zmiana adresu nie wymusza takiej formalności jak wymiana prawa jazdy.

Jeśli więc zdecydujesz się na przyjęcie nazwiska męża lub żony, konieczna jest wymiana prawa jazdy po ślubie. Kara za brak aktualizacji dokumentu w ściśle wyznaczonym terminie jest od 2022 roku bardzo surowa. Wcześniej można było za to dostać 50 zł mandatu, jeśli przyłapał cię policjant w czasie kontroli.

Obecnie, jeśli w odpowiednim czasie prawo jazdy nie zostanie wymienione lub nie zostanie złożony wniosek o wydanie aktualnego dokumentu na nowe dane, oznacza to, że prawo jazdy straciło ważność.

A jaką karę przewiduje nasze prawo dla takiego kierowcy? Może nie skończyć się na niewielkim mandacie, ale na co najmniej 1500 zł grzywny.

PODSUMOWANIE:

 • Polskie prawo nakazuje wymianę prawa jazdy po zmianie ważnych danych osobowych, czyli imienia lub nazwiska po ślubie.
 • Wniosek o wymianę dokumentu można złożyć osobiście w urzędzie, wysłać pocztą lub złożyć online.
 • Na wymianę prawa jazdy po zmianie nazwiska jest 30 dni, a po złożeniu wniosku czeka się na dokument 9 dni.
 • Koszt wymiany dokumentu to 100,50 zł.
 • Kara za brak wymiany dokumentu może wynieść aż 1500 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej