Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

System naliczania punktów za wykroczenia drogowe został wprowadzony na terenie Polski już w 1993 roku. Wtedy też po raz pierwszy właściciele samochodów w ogóle zaczęli się stawiać sobie pytanie: ile mam punktów karnych? Podpowiadamy, jak sprawdzić liczbę punktów karnych. To ważne, aby nie stracić prawa jazdy!

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Tak zwaną “tradycyjną metodą” sprawdzenia liczby punktów na naszym koncie jest pójście do najbliższego komisariatu. W jednostce policji każdy właściciel pojazdu otrzyma dokument informujący o aktualnej liczby punktów karnych. Nie jest to jednak usługa bezpłatna. W urzędzie gminy lub miasta należy uiścić opłatę manipulacyjną w wysokości 17 zł. Dopiero z tego rodzaju potwierdzeniem, czyli kwitkiem z kasy, możemy zgłosić się do najbliższej jednostki policji.

Tego rodzaju zaświadczenie stanowi dokument uznawany przez polskie sądy i urzędy. Jeśli interesuje nas tylko sama liczba punktów i nie potrzebujemy żadnego zaświadczenia, możemy po prostu spytać na najbliższej komendzie, ile posiadamy punktów. Każdy kierowca ma do tego prawo i informacja udzielana ustnie przez policjanta jest całkowicie bezpłatna. 

Punkty karne sprawdzenie internetowe

Gdzie sprawdzić punkty karne? Oczywiście – w Internecie. Obecnie, aby sprawdzić punkty karne, trzeba posiadać profil zaufany. Pozwala on na potwierdzenie Twojej tożsamości w sieci. W ramach tej usługi każdy kierowca może sprawdzić liczbę punktów wyłącznie na swoim koncie.

Jak należy to zrobić? Trzeba skorzystać z usługi Sprawdź swoje punkty karne i zalogować się poprzez profil zaufany. Po tej czynności zostaniesz przeniesiony do portalu obywatel.gov.pl i na jego stronach wyświetli Ci się liczba punktów karnych. Tę informację możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. W przeciwieństwie jednak do dokumentu wystawionego przez jednostkę policji druk ten nie jest dokumentem urzędowym. Oznacza to, że nie może stanowić dowodu w sprawie i być na przykład przedłożony do sądu. Baza danych aktualizowana jest na bieżąco, online.

Kiedy punkty karne zostaną usunięte?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa po przedawnieniu, czyli po roku kalendarzowym. Obecnie kierowca może również ukończyć szkolenie, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych. Tego rodzaju kursy organizowane są przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Nie można w nich jednak uczestniczyć częściej niż raz na pół roku.

Ile można mieć punktów karnych?

W momencie gdy posiadasz prawo jazdy ponad rok i będziesz mieć więcej niż 24 punkty, zostaniesz skierowany na egzamin, który zweryfikuje Twoje umiejętności oraz wiedzę. Brak zaliczenia tego kursu skutkuje odebraniem prawa jazdy. 

W innej sytuacji są osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż rok. Jeśli będą mieć na koncie więcej niż 20 punktów karnych, automatycznie starosta odbierze im uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dlatego sprawdzenie punktów karnych jest istotne – bez tej wiedzy możemy łatwo stracić „prawko”!

PODSUMOWANIE:

  • Punkty karne można sprawdzić w jednostce policji. Zapytanie jest nieodpłatne, natomiast uzyskanie dokumentu potwierdzającego liczbę punktów karnych, otrzymamy po uiszczeniu 17 zł opłaty.
  • Punkty karne możemy sprawdzić również w Internecie. Należy zalogować się przez profil zaufany i sprawdzić liczbę punktów karnych.
  • Dokument wydrukowany ze strony internetowej nie jest dokumentem urzędowym i nie może być przedstawiany jako taki w sądach oraz urzędach. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej