Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Zakup samochodu najczęściej wiąże się ze sporymi emocjami – zwłaszcza po stronie kupującego. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na zakup pojazdu z drugiej ręki. Tylko co wymienić po kupnie samochodu używanego? Musimy pamiętać, że używane auto nigdy nie będzie w pełni sprawdzone. Z budżetu, który przygotowaliśmy na zakup, należy wygospodarować pewną kwotę na wymianę najczęściej zużywających się części. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Stare przysłowie mówi, że jeżeli chcesz, aby coś było zrobione dobrze, powinieneś zrobić to sam. Nie oszukujmy się, osoba, sprzedająca pojazd nie zawsze powie nam, co trzeba wymienić po kupnie samochodu i co sprawdzić w używanym aucie, Z naszą listą najważniejszych komponentów będziesz wiedział, co sprawdzić w używanym aucie.

Co wymienić po kupnie samochodu – podstawa to płyny eksploatacyjne 

Co wymienić po kupnie samochodu używanego? Naszą listę zaczynamy od oleju silnikowego. Po pierwsze spełnią on kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu. Odpowiednie smarowanie zapewnia bezproblemową i bezawaryjną jazdę. Należy pamiętać, że producenci zalecają wymianę oleju co 10-15 tys. km lub po upływie roku.

Przy tej okazji warto skontrolować również olej w skrzyni biegów – zarówno automatycznej, jaki i manualnej.

Mimo zapewnień poprzedniego właściciela o regularnej wymianie oleju, dla pewności powinniśmy wymienić „płyny ustrojowe” w naszym nowym pojeździe. Zużyty olej niskiej jakości może spowodować nieodwracalne uszkodzenia silnika oraz jego podzespołów i narazić nas na koszty liczone w tysiącach złotych. Każdy olej ma swoją określoną przydatność, a tego, który już krąży w silniku i podzespołach nie da się sprawdzić, dlatego na pewności najlepiej wlać nowy.

Standardowo do silników samochodowych wlewa się od 3 do 7 litrów oleju. Litr oleju syntetycznego to koszt od ok. 25 do 50 zł. Mechanik za usługę policzy ok. 50 zł. Należy pamiętać również o konieczności wymiany filtra oleju (koszt od ok. 40 do 80 zł.)

Kolejny na liście jest płyn chłodzący. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest regularna kontrola i wymiana. Preparat o odpowiedniej jakości uchroni nasz silnik przed przegrzaniem, które jest dla niego bardzo niebezpieczne. Unikniemy również odkładających się zanieczyszczeń pogarszających właściwości cieplne serca samochodu. Należy pamiętać, że niektóre elementy układu chłodzenia wykonane są z aluminium – metalu podatnego na korozję. Nowoczesne płyny pokryją instalacje specjalną, cienką warstwą ochronną, co powinno przedłużyć jego żywotność.

Czytaj także: Kontrolki w samochodzie

Uzupełnienie płyny chłodzącego jest bardzo proste – w tym celu nie musimy udawać się do mechanika. Butelki z płynem chłodzącym (o różnych wielkościach) są ogólnodostępne – np. na stacjach benzynowych, w dużych marketach, a nawet internecie. Warto więc kupić 5 litrowy baniak (koszt to ok. 40 zł), regularnie kontrolować poziom płynu i w razie potrzeby go uzupełniać.

Co wymienić po kupnie samochodu – podstawa bezpieczeństwa, czyli płyn hamulcowy

Na sprawność układu hamulcowego wpływa kilka czynników – każdy wie, że samochód powinien mieć proste tarcze i niezużyte klocki hamulcowe. Mało kto pamięta jednak o płynie hamulcowym, który jest kluczowym czynnikiem działania układu. Płyn hamulcowy (podobnie jak olej silnikowy) ma określoną przydatność. Zaniechanie wymiany może doprowadzić do skorodowania układu hamulcowego, co z kolei skutkuje znacznie szybszym zużywaniem się tarcz i kloców. W najgorszym wypadku możemy nie mieć kontroli nad naszym pojazdem, a to może być tragiczne w skutkach.

Filtry chronią kierowcę i samochód

Zazwyczaj podczas okresowych przeglądów serwisowych wraz z płynami eksploatacyjnymi warto wymienić filtry – zazwyczaj w samochodach występują filtr powietrza, kabinowy i paliwa.

Nie każdy wie, że zanieczyszczony filtr powietrza może doprowadzić do unieruchomienia samochodu. Szczególną uwagę na wymianę filtrów powinni zwrócić właściciele nowoczesnych pojazdów z silnikiem diesla.

Nawet najdrobniejsze zanieczyszczenie, które przedostanie się do skomplikowanego i zaawansowanego układu wtryskowego może wyrządzić szkody warte tysiące złotych. W zależności od marki i modelu filtr powietrza kosztuje od 20 do 150 zł. Nie ma więc wątpliwości, że jest to niewielki wydatek, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jakie koszty mogą spowodować zanieczyszczenia przedostające się do silnika wraz z powietrzem.

Wcześniej wspomniany filtr chroni więc nasz samochód – ale w pojazdach równie ważny jest filtr kabinowy – chroniący kierowcę. Sprawny filtr ochroni nas przed smogiem, drobnoustrojami, grzybami czy pleśnią, które powodują astmę, alergię czy inne choroby układu oddechowego. Najtańszy filtr bawełniany możemy kupić za ok. 20 zł. Te ze średniej półki to wydatek ok. 50 zł. Na rynku dostępne są również filtry węglowe pochłaniające również nieprzyjemne zapachy. Mogą one kosztować nawet 100 zł.

Co wymienić po kupnie samochodu – klimatyzacja

Dziś zdecydowana większość samochodów posiada układ klimatyzacji. Trudno wyobrazić sobie podróżowanie po mieście w pełnym słońcu bez klimy. Nie jest to jednak bezobsługowy układ. Jego przegląd nie należy również do najtańszych, dlatego musimy zakładać, że poprzedni właściciel nie pokusił się o jego konserwację przed sprzedażą samochodu.

Mało osób wie, że klimatyzacja może nam posłużyć nie tylko w upalne dni. Warto używać jej również w zimę – czynnik ograniczy np. parowanie szyb.

Przegląd klimatyzacji powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku – zazwyczaj polega on na odgrzybieniu układu oraz nabiciu nowego czynnika. Taka usługa kosztuje ok. 150 zł. Przy okazji warto poprosić zakład serwisujący o sprawdzenie poprawnego działania kompresora, szczelności przewodów oraz wymianę filtra. Profilaktyka w tym zakresie pozwoli nam uniknąć kosztownych awarii. Nie będziemy również narażeni na niemiłą niespodziankę, jaką niewątpliwe jest niesprawna klimatyzacja w upalny dzień.    

Wymiana paska rozrządu

Większości kierowców słowo rozrząd kojarzy się z dużymi kosztami – niestety w rzeczywistości tak właśnie może być. Zaniechanie wymiany rozrządu (zwłaszcza w nowoczesnych samochodach) może mieć katastrofalne skutki. Zerwany pasek powoduje, że silnik naszego samochodu nadaje się wyłącznie do generalnego remontu. Trzeba też zauważyć, że wraz z postępem technologicznym napęd rozrządu staje się coraz bardziej skomplikowany i znacznie podatniejszy na usterki.

W zależności od modelu wymiana rozrządu może kosztować od 500 do ok. 2000 zł. To jednak niewielki wydatek przy tym, ile może kosztować nas wcześniej wspomniany remont jednostki napędowej.

Co wymienić po kupnie samochodu – tarcze i klocki hamulcowe

Wcześniej pisaliśmy o płynie hamulcowym – jednak bez porządnych tarcz i kloców, nawet najlepszy płyn na nic się zda. Sprawdzenie układu hamulcowego jest szczególnie ważne, ponieważ w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i naszych potencjalnych pasażerów. Na szczęście klocki i tarcze zużywają się stosunkowo wolno, a właściciele samochodów zazwyczaj o nie dbają. Warto poprosić jednak mechanika, aby ocenił ich obecną kondycję.

Gdyby jednak okazało się, że elementy układu hamulcowego nie nadają się już do dalszego użycia, to niezwłocznie powinniśmy je wymienić. Niestety nie jest to najtańsze – koszt takiej usługi (w najpopularniejszych modelach) wraz z częściami z pewnością przekroczy 1000 zł.

Wiele tańsze w obsłudze są hamulce starego typu (bębnowe), jednak samochodów posiadających ten typ układu jest na naszych drogach coraz mniej.

Opony samochodowe – nie zapomnij o ogumieniu auta!

Po zakupie wymarzonego auta z rynku wtórnego może się okazać, że poprzedni właściciel wykorzystał każdy milimetr bieżnika opony. Rzadko się zdarza, że sprzedający oddaje auto na świeżym ogumieniu. Na stan opon najlepiej zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem. Może to być bowiem niezły argument do negocjowania ceny.

Jazda na starej i popękanej oponie może być bardzo niebezpieczna. Niewiele osób o tym pamięta, ale z powodu złego stanu kół możemy otrzymać również mandat od policji.

Producenci prześcigają się w rozwiązaniach – obecnie na rynku oprócz opon zimowych i letnich mamy również wielosezonowe. To rozwiązanie może być szczególnie praktyczne dla osób, które głównie poruszają się w warunkach miejskich.

Wydatek, na jaki musimy się przygotować to od 150 do 300 zł za sztukę. Jeżeli nie chcemy wydawać fortuny, warto wybrać opony ze średniej półki cenowej. Należy przy tym zwrócić uwagę na parametry, które producent musi umieścić na swoim produkcie – są to m.in. przyczepność na nawierzchni mokrej, oprowadzenie wody czy hałas mierzony w decybelach.

Co wymienić po kupnie samochodu – układ elektryczny i oświetlenie

Układ elektryczny, zwłaszcza w niektórych markach samochodów, potrafi przysporzyć wielu problemów. Przed zakupem auta warto upewnić się, że wszystkie elementy wyposażenia, takie jak elektryczne szyby, przyciski odpowiadające za pracę komputera pokładowego czy radio działają bez zarzutu.

Przy okazji sprawdzania układu elektrycznego nie można zapomnieć o oświetleniu. Sprawne kierunkowskazy to podstawa bezpiecznego poruszania się po drogach. Warto pamiętać, że z niesprawnymi „migaczami” nasz pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego.

Sprawdzając oświetlenie naszego pojazdu, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę również na stan kloszy przednich lamp oraz żarówki.  W większości modeli upływ czasu sprawia, że potrafią one płowieć, co znacząco pogarsza ich właściwości świetlne.  Wymiana żarówek to niedroga inwestycja – podstawowe żarówki możemy kupić już za 20 zł. Zdecydowanie większy koszt może generować konieczność wymiany klosza lampy.

Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto udać się do zakładu polerującego lampy. W ten sposób możemy zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę.

PODSUMOWANIE:

  • Czy w używanym samochodzie trzeba wymienić części? W zdecydowanej większości przypadków będziemy musieli to zrobić. Dlatego tak ważne jest, aby podczas zakupu pojazdu przeznaczyć pewną część kwoty na naprawy.
  • Co wymienić po kupnie samochodu? Z przygotowaną przez nas listą będziecie pamiętali o najważniejszych podzespołach i częściach, którymi są: płyny eksploatacyjne, filtry, układ klimatyzacji, tarcze i klocki hamulcowe, opony oraz układ elektryczny i oświetlenie.
  • Przestrzeganie podstawowych zasad obsługi i konserwacji zapewni nam bezawaryjną, komfortową i przede wszystkim bezpieczną jazdę.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej