Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
5/5 - (1 vote)

Chyba każdy był w takiej sytuacji, gdy zamiast przyjemnego nawiewu z klimatyzacji, poczuł przykry zapach kojarzący się zatęchłą ścierką. Gorzej jest, gdy klimatyzacja samochodowa całkowicie odmówiła współpracy. Jak sprawdzić klimatyzację w samochodzie? Czy napełnianie klimatyzacji samochodowej jest trudne?

Klimatyzacja samochodowa. Jak działa?

Klimatyzacja w samochodzie składa się z kilku elementów, należy do niej między innymi: sprężarka oraz chłodnica. Czynnik chłodniczy w płynie przechodzi przez osuszacz, a następnie przechodzi do zaworu rozprężnego i zamienia się w gaz.

Gaz ten jest wyjątkowo chłodny i dzięki niemu temperatura parownika ulega obniżeniu, zaś czynnik chłodzący zasysany jest z powrotem do klimatyzacji. Tak schłodzone powietrze wyprowadzane jest do kabiny pasażerskiej przez otwory wentylacyjne w pojeździe.

Odgrzybianie klimatyzacji to podstawa!

Zazwyczaj właściciele aut nie zaprzątają sobie głowy klimatyzacją. Przypominają sobie o niej dopiero wtedy, gdy zapach z niej wydobywający się przeszkadza im w jeździe samochodem. 

O czym należy pamiętać przede wszystkim? To proste, o czystości! Układ klimatyzacji w samochodzie to bardzo wrażliwy system. W klimatyzacji bardzo często znaleźć można zarodki grzybów i pleśni. Dlatego też warto udać się do specjalistycznych zakładów, które zajmują się usuwaniem tego rodzaju zagrożeń dla zdrowia. Brudna klimatyzacja może prowadzić do alergii, nieżytu nosa, angin, a nierzadko bakteryjnego zapalenia płuc. 

Warunki, jakie grzyby, bakterie i pleśń mają w klimatyzacji samochodowej, są wręcz idealne dla ich rozwoju. Właściciel pojazdu powinien pamiętać również o czyszczeniu filtra kabinowego. Większość filtrów dostępnych na polskim rynku działa przez rok. Filtry węglowe, oprócz swojego podstawowego działania, neutralizują również spaliny.

Sprawność układu klimatyzacji nie podlega co prawda kontroli podczas okresowych badań technicznych pojazdu, niemniej warto jest utrzymywać te podzespoły w dobrej kondycji.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji samochodowej?

Tego rodzaju czynności pielęgnacyjne w samochodzie zazwyczaj są niewidoczne i często kierowcy o nich zapominają. Mają one jednak bezpośrednie przełożenie na zdrowie osób podróżujących pojazdem. Każdy z nas, szczególnie latem słyszał, o osobach chorujących z powodu klimatyzacji.

To nie tylko kwestia zbyt niskich temperatur ustawionych przez te osoby, ale również braku zachowania podstawowych elementów higieny w klimatyzacji. Koszt tego rodzaju działań nie powinien przekraczać około 80 zł. Możemy zatem przyjąć, że jest to dość niski wydatek i nawet osoby, które nie potrafią wymienić filtra kabinowego samodzielnie, co faktycznie w niektórych modelach pojazdów nie jest proste, mogą sobie pozwolić na taki wydatek dwa razy w roku.

Ważne!
Z klimatyzacji możemy korzystać w aucie również w okresach jesienno-zimowych. W tym czasie w samochodzie może zbierać się wilgoć. Jeśli chcemy ją usunąć szybko, warto włączyć klimatyzację. Dlaczego? Oprócz chłodzenia klimatyzacja skutecznie osusza otoczenie. Ten sprytny trik może ułatwić życie niejednemu młodemu kierowcy.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej