Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Terminowe prawo jazdy – dla kogo są te przepisy? Jak przedłużyć prawo jazdy terminowe? O czym musi pamiętać kierowca? Wyjaśniamy w naszym artykule – sprawdź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Prawo jazdy terminowe – od kiedy obowiązuje?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że obecnie w Polsce mamy 2 rodzaje prawa jazdy. Wśród kierowców możemy spotkać takie osoby, które posiadają terminowe prawo jazdy oraz takie, którym wydano bezterminowy dokument. Od roku 2013 zgodnie z przepisami wydawane są wyłącznie dokumenty z terminem ważności. W związku z tym wszystkie bezterminowe prawa jazda są wydane przed 2013 rokiem.

Czytaj także: Uprawnienia do kierowania pojazdami

Zmiana związana z dokumentami terminowymi wynika z przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. W ramach Unii obowiązuje jednolity wzór prawa jazdy i dokumenty wydawane są na czas określony. Kraje będące członkami Unii mają pewną dowolność w zakresie określania okresu ważności tego rodzaju dokumentu. Reasumując, prawo jazdy terminowe jest obecnie jedynym dokumentem wydawanym przez urzędy.

Prawo jazdy terminowe wymiana

Warto wiedzieć, że brak wymiany dokumentu w momencie gdy utracił on ważność, oznacza grzywnę w wysokości 500 zł. Jak przedłużyć prawo jazdy terminowe? Na szczęście nie jest to skomplikowany proces i wystarczy orzeczenie lekarskie oraz wypełnienie wniosku, który znajdziemy w każdym wydziale komunikacji, jak również na stronach internetowych urzędu.

Jeżeli wraz z oboma wyżej wymienionymi dokumentami zjawimy się w urzędzie, musimy pamiętać oczywiście o aktualnym zdjęciu, opłacie i dokumencie potwierdzającym naszą tożsamość, czyli dowodzie osobistym lub paszporcie.

Kiedy należy wymienić terminowe prawo jazdy?

Terminowe prawo jazdy należy wymienić w kilku przypadkach. Oczywiście, jeśli terminowe prawo jazdy straciło już swoją ważność, to zobowiązani jesteśmy do jego wymiany lub zaprzestania poruszania się samochodem, gdyż grozi nam za to mandat. Terminowe prawo jazdy należy również wymienić wtedy, gdy zmienione zostały nasze dane osobowe na przykład imię lub nazwisko.

Pamiętajmy, że chwili obecnej nie wymieniamy dokumentu, jeżeli zmieniliśmy miejsce zamieszkania - terminowe prawo jazdy nadal obowiązuje.

W przypadku, gdy zgubimy dokument lub zostanie on zniszczony, musimy złożyć uszkodzone dokument lub też oświadczenie o zagubieniu dokumentu i na tej podstawie należy zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji lub rzędu z uzupełnionymi wnioskami wraz z orzeczeniem lekarskim i podobnie jak przy wymianie innych dokumentów należy przynieść zdjęcie i dokument potwierdzający naszą tożsamość. Na podstawie wyżej wymienionych dokumentów urzędnik wydaje wtórnik prawa jazdy.

Terminowe prawo jazdy – ile kosztuje wymiana?

Za wydanie nowego dokumentu w urzędzie kierowca zapłaci 100 zł 50 gr. Obecnie kwotę można wpłacić zarówno w kasie urzędu, jak i na konto przelewem. Jednakże warto zwrócić uwagę na to, jakie (aktualnie!) przepisy obowiązują i czy kasy urzędu są czynne, czy też obowiązuje wyłącznie forma bezgotówkowa. Terminowe prawo jazdy nieodzownie łączy się również z kosztem, który jest obowiązkowy i niemały, czyli badaniem lekarskim.

Za wizytę z zaświadczeniem od lekarza zapłacimy około 200 zł.

Jeżeli nie możemy złożyć dokumentów osobiście w wydziale komunikacji, możemy upoważnić do tego inną osobę. Pełnomocnictwo to koszt 17 zł. Tego rodzaju opłaty możemy oczywiście uniknąć, jeżeli wskażemy, że załatwia za nas sprawę najbliższa rodzina. Musimy wtedy wskazać w oświadczeniu, kim jest dla nas osoba, którą upoważniamy.

Terminowe prawo jazdy, ile trwa wymiana?

Naturalnie urzędy starają się rozpatrywać tego rodzaju wnioski jak najszybciej i jeżeli nie ma wątpliwości natury formalnej lub ewentualnych braków złożonych dokumentacji, to możemy spodziewać się dokumentu do odbioru w terminie dwóch tygodni. Na stronie www.info-car.pl każdorazowo możemy sprawdzać, czy masz dokument jest już gotowy do odbioru.

Jaki jest najkrótszy termin ważności prawa jazdy?

W ramach tego dokumentu mogą obowiązywać różnego rodzaju terminy. Co do zasady terminowe prawa jazdy wydawane obecnie ważne są przez 15 lat.

Jednakże osoby, które mają na przykład wady wzroku lub innego rodzaju kody opisane w dokumencie prawa jazdy, mogą otrzymać dokument ważny od 1 roku do 10 lat.

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju kod został przyznany przez lekarza wydającego zaświadczenie lekarskie. Osoby, które otrzymują prawo jazdy wraz ze specjalnym kodem, zazwyczaj mają krótszy termin ważności prawa jazdy.

PODSUMOWANIE:

  • W Polsce obowiązują dwa rodzaje prawa jazdy terminowe i bezterminowe.
  • Wszystkie terminowe prawa jazdy wydawane są od 19 stycznia 2013 roku.
  • Prawo jazdy należy wymienić po zmianie danych osobowych, ale nie trzeba tego robić, jeżeli zmienił się adres zamieszkania kierowcy.
  • Urząd skracając ważność terminowego prawa jazdy, określa czas ważności dokumentu. Może to być j1 rok lub nawet 10 lat.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej