Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Zaprawieni „górale” z ekwipunkiem problemu nie mają. Co zabrać w góry, gdy dopiero zaczynasz przygodę na szlaku? Chcesz się dobrze przygotować, ale nie wiesz, czy warto inwestować w sprzęt, bo może to jednorazowa akcja?  Na twoje wątpliwości odpowie nasz poradnik.  

Wysokie czy niskie, z łatwymi trasami czy bardziej wymagającymi, góry budzą respekt. A przynajmniej powinny. Niezależnie od stopnia twojego zaawansowania, do każdego wyjścia na szlak powinieneś dobrze się przygotować. Niezwykle pomocny jest dobry ekwipunek. Podpowiadamy, co koniecznie musisz mieć ze sobą na szlaku. Za to ty zadecyduj, na ile od razu chcesz inwestować w zaawansowany sprzęt. Może na początek wystarczą rzeczy, które masz i te kupione w sportowych sklepach. 

Jak się ubrać na szlak? 

Ubranie powinno być wygodne i przewiewne, więc raczej nie stawiamy na jeansy. Strój dobieramy do warunków pogodowych, ale pamiętajmy, że pogoda w górach jest zmienna. Dlatego najlepiej sprawdza się model warstwowy, bo daje ci największe pole manewru. Dzięki temu możesz od razu reagować na zmiany temperatury. Zabieramy dwie lub trzy cienkie warstwy: koszulka z krótkim rękawem,  bluza, koszula z długim rękawem (najlepiej rozpinane) lub softshell i coś ciepłego na wierzch: kurtka, polar lub windstoper. Do tego powinieneś mieć przy sobie kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie głowy (chustka, czapka). Na dół zakładasz spodnie. Najlepiej długie lub takie, które pozwalają na regulowanie długości. 

Na nogi zakładasz dobre buty z przyczepną podeszwą. Idealnie, gdyby były za kostkę, bo zapewniają większą stabilność i trudniej o skręcenia lub zwichnięcia. Zdecydowanie nie polecamy obuwia sportowego. Na kamienistych lub mokrych szlakach będziesz się ślizgać i wtedy o wypadek nie trudno. Na stopy zakładasz skarpetki – nie stópki – tylko sięgające za kostkę. Dobrze wziąć też zapasową parę do plecaka. 

Części garderoby, których ci brakuje i buty możesz kupić w specjalistycznych lub sportowych sklepach. Te drugie są zazwyczaj tańsze i też oferują w miarę niezłe produkty. Może poza butami, choć na pierwszą wycieczkę trekkingowe obuwie z popularnych sieciówek sportowych wystarcza. Jeśli chwycisz bakcyla gór, wtedy warto pomyśleć o pełnym specjalistycznym wyposażeniu. 

Typowy ekwipunek na szlak

Podstawą jest dobry plecak, nie torba czy worek. Nie musi być od razu duży, na pierwsze wycieczki wystarczy od 15 do 30 litrów. Idealnie jeśli jest z wewnętrznym stelażem i oddychającymi plecami. Nawet jak się spocisz, plecak nie będzie oddawał tak mocno wilgoci. Dobrze, jeśli będzie miał też pas biodrowy i piersiowy oraz regulowane ramiona. Przy dobrym ustawieniu nie odczujesz za specjalnie, że coś niesiesz. 

A co zabrać w góry do plecaka? Te części odzieży, których nie zakładasz na starcie, a powinieneś mieć. Do jedzenia bierzesz to, co da ci energię. Nawet jeśli planujesz posiłek w schronisku, uwierz, że na szlaku szybko poczujesz się głodny. W górach sprawdzają się bułki, kanapki, banany, jabłka, kabanosy, czekolada i orzechy. Do picia polecamy wodę, bo najlepiej gasi pragnienie i ewentualnie coś ciepłego do termosu. 

Nawet jeśli nie planujemy chodzić w górach po ciemku, bierzemy ze sobą latarkę. Nigdy nie wiadomo, co się nam przydarzy po drodze. Latarka może być mała zwykła, ale najlepiej sprawdza się czołówka. Nie zapominamy też o mapie (tak, papierowej), naładowanym telefonie  i dokumentach. W plecaku powinna też się znaleźć podstawowa apteczka, która zawiera środek antyseptyczny, plastry, bandaże i nożyczki. 

Jeśli wybierasz się w góry na narty, sprawdź nasz artykuł o ubezpieczeniu narciarskim!

Co zabrać w góry? Ubezpieczenie

Wypadki w górach są dość częste i to niezależnie od twojego doświadczenia. Dlatego na górską wyprawę zabierz też odpowiednią polisę. W Polsce akcje ratownicze i poszukiwawcze są darmowe, więc dobre ubezpieczenie na kraj to po prostu polisa NNW i zdrowotna. Przydadzą się, gdy będziesz musiał zadbać o odpowiednie leczenie, rehabilitację i koszty powypadkowe.

W opcji gór za granicą niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne. W tym artykule przeczytasz, na co zwrócić uwagę wybierając takie ubezpieczenie: Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Dobra polisa ma wysokie sumy ubezpieczenia przy poszczególnych elementach i zawiera koszty leczenia, assistance, NNW oraz OC w życiu prywatnym. Zwróć uwagę na zakres assistance: musi zawierać akcję ratunkową i poszukiwawczą jednocześnie. W wielu krajach obie akcje są traktowane rozdzielnie i obie kosztują dużo, dlatego warto się w pełni zabezpieczyć. 

PODSUMOWANIE:

  • Do każdego wyjścia w góry musisz się dobrze przygotować. 
  • Co zabrać w góry na start? Lekkie i wygodne ubranie, buty z przyczepną podeszwą, coś ciepłego na wierzch oraz kurtkę przeciwdeszczową. 
  • W plecaku górołaza powinny się też znaleźć: jedzenie, picie, mapa, latarka, apteczka i dokumenty. 
  • Jeśli wybierasz się na górskie szlaki nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu. Szczególnie za granicą ważne, byś miał polisę, która obejmuje akcję poszukiwawczą i ratowniczą w górach.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej