Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 30.05.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (4 votes)

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co tak naprawdę oznacza „konfiskata samochodu”? Czy każdy nietrzeźwy kierowca straci swoje cztery kółka, czy może są pewne wyjątki? A może zastanawialiście się, kiedy nowe przepisy w tej sprawie wejdą w życie? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące konfiskacji samochodu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Na czym polega konfiskata samochodu?

Konfiskata samochodu, choć brzmi groźnie, jest po prostu procesem prawnym, który pozwala organom ścigania na przejęcie samochodu od osoby, która została uznana za winną pewnych naruszeń prawa, najczęściej związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Dokładniej mówiąc, konfiskata samochodu polega na odebraniu prawa do posiadania samochodu przez organy ścigania. Jest to kara dodatkowa, która ma na celu zniechęcenie do powtarzania tego samego wykroczenia. W praktyce oznacza to, że samochód zostaje przeniesiony na własność państwa, a poprzedni właściciel traci wszelkie prawa do niego.

Co miałoby ulec zmianie? Co stanie się, jeśli pojazd nie należy do osoby, która go prowadziła?

Proponowany projekt nowelizacji procedur cywilnych i karnych wprowadzać ma zmiany w przepisach dotyczących przejęcia pojazdu w przypadku popełnienia przestępstwa.

  • Zgodnie z proponowaną zmianą w § 44b ust. 2, jeśli pojazd nie był wyłączną własnością sprawcy, czyli kierowcy pojazdu mechanicznego, w momencie popełnienia przestępstwa lub został sprzedany, darowany albo też ukryty, sąd zdecyduje o przepadku kwoty stanowiącej równowartość rynkową pojazdu.
  • Równowartość pojazdu zostanie określona na podstawie wartości polisy ubezpieczeniowej OC na dany rok, a jeśli samochód nie miał kupionego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, średniej wartości rynkowej pojazdu o podobnych parametrach jak pojazd prowadzony przez sprawcę.
  • Uwzględniane przy określaniu wartości mają być takie dane jak: marka, model, rok produkcji, typ nadwozia, rodzaj napędu i silnika, pojemność lub moc silnika, a także przybliżony przebieg.
  • Nie będzie konieczności konieczności powoływania biegłego, dzięki możliwosci skorzystania z wyceny z polisy ubezpieczeniowej.

Konfiskata samochodu to bardzo poważne zdarzenie, które może dotknąć każdego kierowcę, który będzie popełniał przestępstwo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że samochód może zostać skonfiskowany przez organy ścigania. Dlatego warto wiedzieć, co może spowodować taką konfiskatę oraz jakie będą skutki.

Jak przepisy wyglądają obecnie?

Art. 44. – [Przepadek przedmiotów. Przesłanki orzekania] – Kodeks karny.

§  1. Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa.

§  2. Sąd może orzec, a w wypadkach wskazanych w ustawie orzeka, przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

§  3. Jeżeli orzeczenie przepadku określonego w § 2 byłoby niewspółmierne do wagi popełnionego czynu, sąd zamiast przepadku może orzec nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa.

§  4. Jeżeli orzeczenie przepadku określonego w § 1 lub 2 nie jest możliwe, sąd może orzec przepadek równowartości przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa lub przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

§  5. Przepadku przedmiotów określonych w § 1 lub 2 nie orzeka się, jeżeli podlegają one zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi.

§  6. W razie skazania za przestępstwo polegające na naruszeniu zakazu wytwarzania, posiadania, obrotu, przesyłania, przenoszenia lub przewozu określonych przedmiotów, sąd może orzec, a w wypadkach przewidzianych w ustawie orzeka, ich przepadek.

§  7. Jeżeli przedmioty wymienione w § 2 lub 6 nie stanowią własności sprawcy, ich przepadek można orzec tylko w wypadkach przewidzianych w ustawie; w razie współwłasności orzeka się przepadek udziału należącego do sprawcy lub przepadek równowartości tego udziału.

Czytaj także: Darmowy raport VIN

Powody konfiskaty samochodu

Głównym powodem konfiskaty samochodu jest popełnienie przestępstwa lub wykroczenia drogowego przez kierowcę. W przypadku, gdy kierowca popełnił przestępstwo, które zagraża życiu lub zdrowiu innych osób, organy ścigania mogą skonfiskować samochód.

Kiedy można skonfiskować samochód pijanemu kierowcy?

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy może mieć miejsce w przypadku poważnego przestępstwa drogowego. Jeżeli kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu i spowoduje wypadek, jego samochód może zostać skonfiskowany jako część kary. Ta konfiskata ma na celu zapobieganie przyszłym przestępstwom, zaszkodzenie przestępcy, a także służyć jako silny środek odstraszający dla innych kierowców.

Jak uniknąć konfiskaty samochodu?

Aby uniknąć konfiskaty samochodu, należy przede wszystkim przestrzegać przepisów drogowych oraz nie prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków i nie popełniać przestępstw. W przypadku, gdy samochód nie jest własnością kierowcy, warto pamiętać, że właściciel ponosi odpowiedzialność za działania osoby korzystającej z jego pojazdu.

Wprowadzenie takiej sankcji jak skonfiskowanie samochodu ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz przestrzeganie przepisów. Wprowadzenie tak surowych sankcji wobec prowadzących pojazd ma również pokazać, że przestrzeganie przepisów jest niezwykle ważne i niewłaściwe postępowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Jesteś kierowcą? Zawsze pamiętaj o przepisach!

Konfiskata samochodu

W przypadku naruszania przepisów ruchu drogowego kierowcy narażają nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych oraz innych przepisów ruchu drogowego.

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno prawnych, jak i finansowych. Kierowcy, którzy łamią przepisy, muszą liczyć się z karą grzywny, a w niektórych przypadkach, również z konsekwencjami karnymi, takimi jak utrata prawa jazdy czy pozbawienie wolności.

Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

Zmiany w przepisach dotyczących konfiskaty samochodu miały wejść w życie 12 miesięcy po ich ogłoszeniu, czyli pod koniec 2023 roku. Jednakże termin ten został przesunięty, a aktualna data wejścia w życie zmian to 14 marca 2024

Warto również pamiętać, że przepisy ruchu drogowego są ciągle aktualizowane, aby lepiej odpowiadać na zmieniające się potrzeby i wyzwania związane z ruchem drogowym. Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy regularnie aktualizować swoją wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, aby zachować bezpieczeństwo na drodze.

Podsumowanie:

  • Przepisowe poruszanie się samochodami to nie tylko obowiązek, ale również kwestia bezpieczeństwa i przestrzegania prawa.
  • Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to podstawa dla każdego kierowcy, aby uczestniczyć w ruchu drogowym w sposób odpowiedzialny oraz bezpieczny dla wszystkich uczestników.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej