Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 23.11.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.2/5 - (20 votes)

Wniosek o rejestrację pojazdu musi uzupełnić każdy nowy właściciel samochodu. Jest to obowiązkowe. Wniosek o przerejestrowanie samochodu to również dodatkowe formalności, o których nie można zapomnieć. Czy wiesz, co musisz zrobić i ile masz na to czasu? Jak się nie zagubić w gąszczu prawnych i urzędniczych dokumentów? Sprawdziliśmy, przeczytaj koniecznie!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wniosek o rejestrację pojazdu – podstawowe informacje

Zakup pojazdu to nie tylko niemały wydatek finansowy, ale również wiele formalności i szereg dokumentów, o których podpisaniu nie możemy zapomnieć. Większość procedur, do których zobowiązany jest kierowca auta, znajduje się w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. Na podstawie tych rozwiązań formalnych określono, że to po stronie starosty leży przyjęcie dokumentów dotyczących rejestracji samochodu.

Oznacza to, że wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w wydziale komunikacji w danym powiecie, mieście czy też dzielnicy. Wybór właściwego wydziału komunikacji nie leży po stronie posiadacza samochodu, ale według regulacji prawnych wynika on z miejsca zamieszkania kierowcy. Wiele osób zastanawia się, co zrobić w sytuacji gdy ich adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania. Nie powinni jednak mieć żadnych rozterek, ponieważ w tym zakresie przepisy są jednoznaczne i wskazują wyłącznie miejsce zamieszkania. Także pomimo zameldowania na przykład w innym mieście, możemy jeździć na tablicach rejestracyjnych przepisanych do miasta, w którym spędzamy większą część roku kalendarzowego.

Rejestracja samochodu przez internet

Biuletyn Informacji Publicznej danego urzędu miejskiego lub starostwa zazwyczaj jasno opisuje, jakiego rodzaju dokumenty będą niezbędne do zgłoszenia samochodu poprzez specjalny system. Wniosek uzupełnia się elektronicznie, a do niego dołącza wszystkie wskazane przez urząd dokumenty, w postaci zdjęć lub skanów. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat rejestracji pojazdu sprowadzonego spoza granic Polski, przeczytaj nasz artykuł „Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Jak przygotować i wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

W urzędzie znajdują się specjalne wydrukowane wzory dokumentów, które musimy uzupełnić, jeśli chcemy zarejestrować swój nowy pojazd. Wystarczy wybrać właściwy wniosek. Rejestracja pojazdu przebiega następnie według wskazówek urzędników. Niezwykle istotnym jest, aby pamiętać, że od 2020 roku na spełnienie tego obowiązku mamy zaledwie 30 dni od momentu zakupu auta. 

Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji pojazdu?

Aby nie odwiedzać urzędu wielokrotnie, trzeba zawczasu przygotować komplet wszystkich niezbędnych dokumentów oraz uzupełnić wzór wniosku o rejestrację samochodu. Zazwyczaj właściciel pojazdu musi przygotować dowód osobisty lub paszport, a w przypadku osób prawnych – aktualny odpis z KRS. Należy także przedstawić dowód zakupy samochodu.

Może nim być umowa sprzedaży, faktura czy też umowa darowizny. Aby zarejestrować auto, należy również posiadać zaświadczenie z badania technicznego pojazdu, a także aktualną polisę OC. Dokumenty do rejestracji samochodu musimy mieć ze sobą w oryginale. Nie wystarczą skany czy kserokopie.

Wniosek o rejestrację pojazdu. Wzór dokumentu

Naturalnie, należy również uzupełnić i podpisać wniosek o rejestrację, jest on dostępny nie tylko w siedzibie wydziału komunikacji, ale też na stronach internetowych większości urzędów w Polsce. W przypadku gdy będziemy rejestrować auto po raz pierwszy, musimy przedstawić również fakturę zakupu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, świadectwo homologacji oraz kartę pojazdu.

Wniosek o rejestrację pojazdu – pobierz plik PDF

Jeżeli kupujemy samochód używany, z tak zwanej drugiej ręki, to w urzędzie musimy złożyć również stary dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli została wydana i tablice rejestracyjne. Jeżeli zbywca oraz kupujący mieszkają tym samym powiecie, to nabywca nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych i w ten sposób nie będzie musiał płacić za wydanie kolejnych. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie on zobowiązany do stawienia się w urzędzie z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi przy składaniu wniosku o przerejestrowanie auta.

W sytuacji gdy sprowadzamy samochód z innego kraju, musimy się liczyć z tym, że zapłacimy za przetłumaczenie wszystkich niezbędnych dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo będziemy zmuszeni do zapłaty akcyzy oraz cła, jeśli samochód przyjedzie do Polski spoza Unii Europejskiej.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej