Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
1/5 - (1 vote)

Wniosek o rejestrację pojazdu musi uzupełnić każdy nowy właściciel samochodu. Jest to obowiązkowe. Wniosek o przerejestrowanie samochodu to również dodatkowe formalności, o których nie można zapomnieć. Czy wiesz, co musisz zrobić i ile masz na to czasu? Jak się nie zagubić w gąszczu prawnych i urzędniczych dokumentów? Sprawdziliśmy, przeczytaj koniecznie!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wniosek o rejestrację pojazdu – podstawowe informacje

Zakup pojazdu to nie tylko niemały wydatek finansowy, ale również wiele formalności i szereg dokumentów, o których podpisaniu nie możemy zapomnieć. Większość procedur, do których zobowiązany jest kierowca auta, znajduje się w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. Na podstawie tych rozwiązań formalnych określono, że to po stronie starosty leży przyjęcie dokumentów dotyczących rejestracji samochodu.

Oznacza to, że wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w wydziale komunikacji w danym powiecie, mieście czy też dzielnicy. Wybór właściwego wydziału komunikacji nie leży po stronie posiadacza samochodu, ale według regulacji prawnych wynika on z miejsca zamieszkania kierowcy. Wiele osób zastanawia się, co zrobić w sytuacji gdy ich adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania. Nie powinni jednak mieć żadnych rozterek, ponieważ w tym zakresie przepisy są jednoznaczne i wskazują wyłącznie miejsce zamieszkania. Także pomimo zameldowania na przykład w innym mieście, możemy jeździć na tablicach rejestracyjnych przepisanych do miasta, w którym spędzamy większą część roku kalendarzowego.

Rejestracja samochodu przez internet

Biuletyn Informacji Publicznej danego urzędu miejskiego lub starostwa zazwyczaj jasno opisuje, jakiego rodzaju dokumenty będą niezbędne do zgłoszenia samochodu poprzez specjalny system. Wniosek uzupełnia się elektronicznie, a do niego dołącza wszystkie wskazane przez urząd dokumenty, w postaci zdjęć lub skanów. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat rejestracji pojazdu sprowadzonego spoza granic Polski, przeczytaj nasz artykuł „Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Jak przygotować i wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

W urzędzie znajdują się specjalne wydrukowane wzory dokumentów, które musimy uzupełnić, jeśli chcemy zarejestrować swój nowy pojazd. Wystarczy wybrać właściwy wniosek. Rejestracja pojazdu przebiega następnie według wskazówek urzędników. Niezwykle istotnym jest, aby pamiętać, że od 2020 roku na spełnienie tego obowiązku mamy zaledwie 30 dni od momentu zakupu auta. 

Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji pojazdu?

Aby nie odwiedzać urzędu wielokrotnie, trzeba zawczasu przygotować komplet wszystkich niezbędnych dokumentów oraz uzupełnić wzór wniosku o rejestrację samochodu. Zazwyczaj właściciel pojazdu musi przygotować dowód osobisty lub paszport, a w przypadku osób prawnych – aktualny odpis z KRS. Należy także przedstawić dowód zakupy samochodu.

Może nim być umowa sprzedaży, faktura czy też umowa darowizny. Aby zarejestrować auto, należy również posiadać zaświadczenie z badania technicznego pojazdu, a także aktualną polisę OC. Dokumenty do rejestracji samochodu musimy mieć ze sobą w oryginale. Nie wystarczą skany czy kserokopie.

Wniosek o rejestrację pojazdu. Wzór dokumentu

Naturalnie, należy również uzupełnić i podpisać wniosek o rejestrację, jest on dostępny nie tylko w siedzibie wydziału komunikacji, ale też na stronach internetowych większości urzędów w Polsce. W przypadku gdy będziemy rejestrować auto po raz pierwszy, musimy przedstawić również fakturę zakupu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, świadectwo homologacji oraz kartę pojazdu.

Jeżeli kupujemy samochód używany, z tak zwanej drugiej ręki, to w urzędzie musimy złożyć również stary dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli została wydana i tablice rejestracyjne. Jeżeli zbywca oraz kupujący mieszkają tym samym powiecie, to nabywca nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych i w ten sposób nie będzie musiał płacić za wydanie kolejnych. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie on zobowiązany do stawienia się w urzędzie z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi przy składaniu wniosku o przerejestrowanie auta.

W sytuacji gdy sprowadzamy samochód z innego kraju, musimy się liczyć z tym, że zapłacimy za przetłumaczenie wszystkich niezbędnych dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo będziemy zmuszeni do zapłaty akcyzy oraz cła, jeśli samochód przyjedzie do Polski spoza Unii Europejskiej.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Kiedy przysługuje auto zastępcze
Kiedy przysługuje auto zastępcze? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wokół aut zastępczych w Polsce narosło wiele mitów i postanowiliśmy się z kilkoma z nich rozprawić, ponieważ od lat po internecie krążą opowieści, które mogą zmrozić krew w żyłach. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='htt...
Czytaj dalej
Domki fińskie
Domki fińskie Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Domki fińskie stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych altan. Te niewielkie sauny stają się coraz popularniejsze, a przy tym mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wyjaśniamy, czym są sauny fińskie i co warto wiedzieć przed ich budową? Sprawdź! Czym są domki fińskie? D...
Czytaj dalej