Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
1/5 - (1 vote)

Wniosek o rejestrację pojazdu musi uzupełnić każdy nowy właściciel samochodu. Jest to obowiązkowe. Wniosek o przerejestrowanie samochodu to również dodatkowe formalności, o których nie można zapomnieć. Czy wiesz, co musisz zrobić i ile masz na to czasu? Jak się nie zagubić w gąszczu prawnych i urzędniczych dokumentów? Sprawdziliśmy, przeczytaj koniecznie!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wniosek o rejestrację pojazdu – podstawowe informacje

Zakup pojazdu to nie tylko niemały wydatek finansowy, ale również wiele formalności i szereg dokumentów, o których podpisaniu nie możemy zapomnieć. Większość procedur, do których zobowiązany jest kierowca auta, znajduje się w ustawie – Prawo o ruchu drogowym. Na podstawie tych rozwiązań formalnych określono, że to po stronie starosty leży przyjęcie dokumentów dotyczących rejestracji samochodu.

Oznacza to, że wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w wydziale komunikacji w danym powiecie, mieście czy też dzielnicy. Wybór właściwego wydziału komunikacji nie leży po stronie posiadacza samochodu, ale według regulacji prawnych wynika on z miejsca zamieszkania kierowcy. Wiele osób zastanawia się, co zrobić w sytuacji gdy ich adres zamieszkania różni się od adresu zameldowania. Nie powinni jednak mieć żadnych rozterek, ponieważ w tym zakresie przepisy są jednoznaczne i wskazują wyłącznie miejsce zamieszkania. Także pomimo zameldowania na przykład w innym mieście, możemy jeździć na tablicach rejestracyjnych przepisanych do miasta, w którym spędzamy większą część roku kalendarzowego.

Rejestracja samochodu przez internet

Biuletyn Informacji Publicznej danego urzędu miejskiego lub starostwa zazwyczaj jasno opisuje, jakiego rodzaju dokumenty będą niezbędne do zgłoszenia samochodu poprzez specjalny system. Wniosek uzupełnia się elektronicznie, a do niego dołącza wszystkie wskazane przez urząd dokumenty, w postaci zdjęć lub skanów. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat rejestracji pojazdu sprowadzonego spoza granic Polski, przeczytaj nasz artykuł „Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Jak przygotować i wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

W urzędzie znajdują się specjalne wydrukowane wzory dokumentów, które musimy uzupełnić, jeśli chcemy zarejestrować swój nowy pojazd. Wystarczy wybrać właściwy wniosek. Rejestracja pojazdu przebiega następnie według wskazówek urzędników. Niezwykle istotnym jest, aby pamiętać, że od 2020 roku na spełnienie tego obowiązku mamy zaledwie 30 dni od momentu zakupu auta. 

Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji pojazdu?

Aby nie odwiedzać urzędu wielokrotnie, trzeba zawczasu przygotować komplet wszystkich niezbędnych dokumentów oraz uzupełnić wzór wniosku o rejestrację samochodu. Zazwyczaj właściciel pojazdu musi przygotować dowód osobisty lub paszport, a w przypadku osób prawnych – aktualny odpis z KRS. Należy także przedstawić dowód zakupy samochodu.

Może nim być umowa sprzedaży, faktura czy też umowa darowizny. Aby zarejestrować auto, należy również posiadać zaświadczenie z badania technicznego pojazdu, a także aktualną polisę OC. Dokumenty do rejestracji samochodu musimy mieć ze sobą w oryginale. Nie wystarczą skany czy kserokopie.

Wniosek o rejestrację pojazdu. Wzór dokumentu

Naturalnie, należy również uzupełnić i podpisać wniosek o rejestrację, jest on dostępny nie tylko w siedzibie wydziału komunikacji, ale też na stronach internetowych większości urzędów w Polsce. W przypadku gdy będziemy rejestrować auto po raz pierwszy, musimy przedstawić również fakturę zakupu, potwierdzenie zapłaty akcyzy, świadectwo homologacji oraz kartę pojazdu.

Jeżeli kupujemy samochód używany, z tak zwanej drugiej ręki, to w urzędzie musimy złożyć również stary dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli została wydana i tablice rejestracyjne. Jeżeli zbywca oraz kupujący mieszkają tym samym powiecie, to nabywca nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych i w ten sposób nie będzie musiał płacić za wydanie kolejnych. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie on zobowiązany do stawienia się w urzędzie z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi przy składaniu wniosku o przerejestrowanie auta.

W sytuacji gdy sprowadzamy samochód z innego kraju, musimy się liczyć z tym, że zapłacimy za przetłumaczenie wszystkich niezbędnych dokumentów przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo będziemy zmuszeni do zapłaty akcyzy oraz cła, jeśli samochód przyjedzie do Polski spoza Unii Europejskiej.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Kierunkowskaz na rondzie
Kierunkowskaz na rondzie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Kierunkowskaz - ten mały, często niedoceniany element naszego samochodu, który jest niczym nasza osobista forma komunikacji na drodze. Kiedy używamy kierunkowskazów, mówimy innym kierowcom, co zamierzamy zrobić. Ale co się dzieje, gdy stoimy przed jednym z najbardziej skomplikowanych elemen...
Czytaj dalej
7 tysięcy utraconych praw jazdy
7 tysięcy utraconych praw jazdy! Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Nowy taryfikator punktów karnych w Polsce spowodował prawdziwą rewolucję na drogach. Kierowcy, którzy do tej pory ignorowali przepisy ruchu drogowego, teraz z utęsknieniem wspominają stare czasy. Wzrost liczby utraty punktów karnych prowadzi nieuchronnie do coraz częstszych przypadków utr...
Czytaj dalej