Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 29.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3/5 - (2 votes)

Pomniejszanie i miniaturyzacja to obecnie powszechny trend. Mniejsze opakowanie za te same pieniądze, mniejsze urządzenie o lepszych parametrach – downsizing dotyczy różnych dziedzin i ma różne oblicza. Co konkretnie oznacza to pojęcie i na czym polega w przypadku motoryzacji? Czy downsizing jest dobry? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to znaczy „downsizing”?

Jeśli chodzi o downsizing, definicja ta dotyczy handlu oraz motoryzacji i w każdej z tych dziedzin niesie ze sobą nieco inne znaczenie, jednak związane z pomniejszeniem, redukowaniem. W marketingu oznacza celowe zmniejszenie wagi lub ilości produktu, by zachować cenę.

Czytaj także: Spalanie paliwa

A teraz przejdziemy do innego oblicza zjawiska, jakim jest downsizing. Motoryzacja rozumie przez to słowo zastępowanie większego układu napędowego mniejszym, czyli o mniejszej pojemności czy mniejszej liczbie cylindrów. W jakim celu, skoro wizja Audi A8, BMW 7, Mercedesa S, Porsche Boxtera czy Lexusa LS 460 z silnikiem z Toyoty Yaris wydaje się zabawna?

Oczywiście nie odbywa się to aż tak drastycznie, by z trzylitrowych silników przeskoczyć od razu do pojemności 1.2.

Ale w idei downsizingu chodzi oczywiście o oszczędność, ekologię i zwiększenie wydajności samochodu.

Na czym polega downsizing?

Krótko mówiąc, wkładamy do samochodu z dużym silnikiem mniejszy. Czy chodzi o samodzielną wymianę silnika w warsztacie? Downsizing po polsku często właśnie na tym polega, że silnik zmieniany jest w kilkuletnim aucie. Oczywiście trzeba wtedy uważać z wyborem, ponieważ nowy silnik musi zachować te same parametry, co poprzedni, aby samochód sprawował się bez zarzutu.

Jak sprawić, by silnik o mniejszej pojemności poradził sobie z dużym samochodem? Wydajność zmniejszonej jednostki napędowej może wynikać z kilku przyczyn. A mogą być to następujące zmiany podzespołów:

  • zamontowanie turbosprężarki lub kompresora
  • zastosowanie zmiennych kątów rozrządu
  • zastosowanie bezpośredniego wtrysku paliwa o wysokim stopniu sprężania.

Downsizing jest tendencją, która pojawia się w ostatnich latach już na etapie produkcji. Oznacza to, że sami producenci samochodów instalują w wielu modelach mniejsze silniki niż robili to do tej pory. Jednak doładowanie silników sprawia, że z takiej jednostki da się wycisnąć tyle samo koni, co z poprzednio stosowanego silnika o większej pojemności.

W efekcie zamiast silników o pojemności 2.0, czy 2.2 montuje się w autach silniki o pojemności 1.6, które mają ok. 200 KM. Natomiast z silnika 1.2 lub 1.0 producenci potrafią wycisnąć aż ok. 120 KM.

Czy downsizing jest dobry?

Najczęściej silniki benzynowe poddaje się metodzie downsizing. Diesel także miał montowane silniki o mniejszej pojemności, aby zmniejszyć emisję spalin. Czy downsizing jest dobry? Jak najbardziej.

Dzięki wprowadzeniu mniejszych silników do aut segmentu D można sporo zaoszczędzić na eksploatacji samochodu.

Zmniejsza się wówczas zużycie paliwa, oleju, płynów eksploatacyjnych. Samochód mniej waży i lepiej się go prowadzi. A jeszcze jedną bardzo ważną zaletą jest fakt, że po downsizingu silnika zapłacimy mniej za OC, ponieważ jednym z głównych kryteriów wysokości składki jest właśnie pojemność silnika.

PODSUMOWANIE:

  • Downsizing w motoryzacji oznacza montowanie w samochodach silników o mniejszej pojemności.
  • Można zmienić silnik w warsztacie, ale część producentów montuje mniejsze silniki w nowych autach.
  • Silnik poddany downsizingowi ma niższą pojemność, ale jest odpowiednio doładowany.
  • Zaletami downsizingu są oszczędność i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej