Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 22.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Spalanie paliwa przez samochód, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, może przyprawić niejednego posiadacza czterech kółek o zimne dreszcze. Ceny paliwa są bowiem najwyższe w historii. Zużycie paliwa stało się jedną z najistotniejszych cech samochodu. Jak obliczyć spalanie paliwa? Jak obliczyć koszt paliwa? Tego dowiecie się w naszym artykule.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak producenci zmniejszają spalanie paliwa przez silniki?

Producenci nowych samochodów prześcigają się w odkryciach technologicznych pozwalających na zmniejszenie zużycia paliwa. Nie jest do jednak wyłącznie chęć przyciągnięcia nowego klienta, ale również coraz bardziej restrykcyjne przepisy nakładane przez Unię Europejską.

Czytaj także: Ecodriving

Pojazdy mają więc bardzo małe silniki wyżyłowane za pomocą turbo sprężarek i kompresorów. Trudno powiedzieć, jaki będzie długoterminowy efekt tego typu rozwiązań, ponieważ nowoczesne silniki nie mają nic wspólnego z żywotnością tych produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu.

Prawda jest jednak taka, że również kierowcy poszukują rozwiązań, które pozwolą na zaoszczędzenie paliwa. Przy tak drastycznych wzrostach cen paliw, niestety codzienna podróż do pracy stała się dla niektórych wydatkiem nie do udźwignięcia. Jeżeli samochód jest nam niezbędny, a nie stać nas na nowoczesną hybrydę, warto rozejrzeć się na rynku pojazdów używanych – wciąż istnieją samochody, które są solidne i mało palą.

Koszty podróży możemy obniżyć, montując w naszych samochodzie instalację LPG. Oczywiście warunkiem koniecznym jest to, aby pojazd wyposażony był w jednostkę benzynową. Różnica w cenie LPG i benzyny 95 wynosi teraz ponad 4 zł na litrze. Zasada jest prosta – im większa różnica w cenie tych paliw, tym bardziej opłaca się zainstalować gaz w samochodzie.

Dobrym rozwiązaniem są też wspomniane wcześniej hybrydy – ich ceny niestety są dosyć wysokie, ale samochód wyposażony w taki system potrafi spalić poniżej 4 litrów na 100 kilometrów. Nie da się ukryć, że jest to wynik imponujący, a koszty podróży są porównywalne z jazdą na LPG.

Jeżdżąc w długie trasy, sprawdzi się pojazd wyposażony w silnik diesla. Nowoczesne diesle spalają koło 5-6 litrów ropy na 100 kilometrów, a cena tego rodzaju paliwa jest porównywalna do benzyny. W samochodzie benzynowym raczej nie możemy nawet marzyć o takim spalaniu – chyba, że jest to hybryda.

Ile kilometrów przejadę na litrze paliwa?

Ile kilometrów możemy przejechać na jednym litrze paliwa? Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki model samochodu posiadamy. Zakładając, że nasza jednostka spala 10 litrów paliwa na 100 kilometrów, bez trudu możemy obliczyć, że na jednym litrze paliwa przejedziemy 10 kilometrów. Jeżeli pojazd spala 5 litrów na 100 kilometrów, przejedziemy o 10 kilometrów więcej i tak dalej.

Warto pamiętać, że wysokość spalania w dużej mierze zależy od rodzaju trasy, jaką pokonujemy.

Jazda miejska pochłania większe ilości paliwa, zaś na trasie może udać nam się je zaoszczędzić. Przy tej okazji mamy dla was wskazówkę – jeżeli wasz pojazd posiada komputer pokładowy wskazujący średnie (chwilowe) zużycie paliwa, to warto poeksperymentować (zwłaszcza na trasie) i sprawdzić, przy jakiej prędkości i na jakim biegu nasze auto jedzie najbardziej ekonomicznie.

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Jak obliczyć spalanie paliwa? Jeżeli nasz samochód jest wyposażony we wcześniej wspomniany komputer pokładowy, wskazujący średnie (chwilowe) zużycie paliwa, to właściwie nie musimy wiele robić. Komputer sam wskaże nam ilość zużywanego paliwa – choć podkreślamy jednocześnie – że komputery pokładowe nie zawsze są precyzyjne. Jest jednak bardzo prosty sposób na precyzyjne obliczenie zużycia paliwa.

Pojedźmy na stację, zatankujmy samochód do pełna, przejedźmy dokładnie 100 km i znów zatankujmy do pełna. Ilość paliwa, która zmieści nam się do baku, precyzyjnie określi, ile paliwa spalił nasz pojazd.

W internecie możemy znaleźć te kalkulator spalania czy kalkulator paliwowy. To bardzo wygodne narzędzia, które pozwolą określić średnie zużycie paliwa czy jego koszt. W tego typu kalkulatorach możemy wpisać liczbę przejechanych kilometrów (np. podczas długiej podróży) oraz ilość zatankowanego paliwa.

System automatycznie obliczy wszystkie pożądane parametry. Ważne będzie też podanie wagi i liczby osób podróżujących w samochodzie. Wbrew pozorom ma to duży wpływ na spalanie paliwa w samochodzie. Podróżując w pojedynkę, spalimy więc najmniejszą liczbę paliwa.

Jak obliczyć koszt zużycia paliwa?

Metoda obliczenia kosztu zużycia paliwa jest bardzo podobna do tej, o której pisaliśmy wcześniej. Tu również możemy zrobić to na różne sposoby. Pierwszy z nich to zaufanie komputerowi pokładowemu (jeżeli nasz samochód jest w niego wyposażony). Zakładając, że komputer pokładowy wskazuje średnie spalanie paliwa na poziomie 10 litrów na 100 kilometrów.

Wystarczy, że wspomniane 10 litrów pomnożymy przez koszt litra paliwa na stacji benzynowej (np. 7 zł na litr benzyny bezołowiowej 95). Prosta matematyka wskazuje, że przejechanie 100 kilometrów będzie kosztowało nas 70 zł. Możemy wykorzystać też sposób z tankowaniem do pełna – w trasie przejechaliśmy 374 km.

Zatankujmy bak do pełna w tej samej cenie – w ten sposób dowiemy się, ile kosztowała nas ta podróż. Możemy skorzystać również z internetowych kalkulatorów. Tak jak wcześniej – wystarczy, że wpiszemy wymagane wartości, a system sam obliczy wszystkie interesujące nas liczby.

Poszukiwanie tego typu kalkulatorów jest bardzo proste – wystarczy, że w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej wpiszemy hasło „oblicz spalanie paliwa”.

Ile auto pali na 1 km?

Aby dowiedzieć się, ile nasze auto pali na jeden kilometr, znów musimy posłużyć się prostym działaniem matematycznym. Jeżeli auto pali 10 litrów paliwa na 100 kilometrów, oznacza to, że po przejechaniu jednego kilometra zużyjemy 100 mililitrów benzyny. Utrudnijmy sobie trochę to zadanie – zakładając, że nasze auto spala 7,4 litra paliwa na 100 kilometrów 0,074 pomnożone przez 100 daje nam 7,4.

Czyli auto zużywające 7,4 litra paliwa na 100 kilometrów po przejechaniu jednego kilometra spali 74 mililitry paliwa. Te działania matematyczne nie powinny sprawić nikomu problemu.

Obliczanie spalania paliwa po przejechaniu jednego kilometra możemy traktować jako ciekawostkę – zazwyczaj tego typu dane nie będą nam do niczego potrzebne.

Jak obliczyć spalanie paliwa na 100 km?

Przelicznik paliwa, zużycie paliwa, koszt paliwa, kalkulator zużycia paliwa – te hasła najczęściej pojawiają się w wynikach wyszukiwarek internetowych. Życie w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ szereg portali oferuje nam wygodne sposoby na rozwiązanie zagadki, która akurat nas trapi.

Nie inaczej jest z kalkulatorami paliwa. Obliczenie spalania na 100 kilometrów zajmie nam kilka sekund, nawet jeżeli nie jesteśmy orłami matematyki. Jeżeli jednak wolimy zrobić to starym sposobem, bez wykorzystania portali internetowych, będzie to równie proste.

Pamiętaj!
Zużycie paliwa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne dla zdecydowanej większości kierowców. Koszty benzyny, ropy czy gazu LPG poszybowały w górę, drenując portfele Polaków. W naszym artykule dowiedzieliście się, w jaki sposób obliczyć średnie zużycie paliwa, ile samochód pali na 1 kilometr, ile samochód pali na 100 kilometrów, czy jak obliczyć koszt spalonego paliwa.

Istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów. W każdym z nich możemy wykonać to samodzielnie. Pierwszy sposób to zatankowanie samochodu do pełna, przejechanie pewnej ilości kilometrów i następnie znów zatankowanie do pełna – w ten sposób precyzyjnie dowiemy się, ile paliwa spalił nasz samochód.

Drugi sposób to komputer pokładowy, w który wyposażonych jest większość samochodów – komputer sam oblicza interesujące nas parametry.

Trzeci sposób przyszedł do nas z internetu – w sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów zużycia paliwa, kosztów podróży i tym podobnych. Są bardzo proste w obsłudze i każdy powinien sobie z nimi poradzić. Warto to robić, aby precyzyjnie obliczyć koszty podróży, np. do pracy. Jeżeli okaże się, że nasz pojazd pali zbyt dużo, możemy pomyśleć o zmianie na coś bardziej oszczędnego.

PODSUMOWANIE:

  • Istnieje kilka metod obliczania spalania paliwa.
  • W obliczeniu ile wynosi spalanie paliwa pomocny jest komputer pokładowy samochodu, ale można też skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie.
  • Ekologiczna jazda samochodem pozwala zaoszczędzić na kosztach paliwa.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej