Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Nowoczesne technologie wkraczają śmiało we wszystkie dziedziny życia – także w identyfikowanie tożsamości podróżnych. Dlatego od jakiegoś czasu tradycyjny paszport zastępuje paszport biometryczny. Czym jest ten dokument? Jak wygląda i czym różni się od zwykłego? W jakich sytuacjach jest niezbędny? Jak wyrobić paszport biometryczny? Odpowiemy na te pytania w dalszej części artykułu.

Co to jest paszport biometryczny?

Rozpoczniemy od wyjaśnienia, czym konkretnie jest paszport biometryczny. Otóż paszport biometryczny jest dokumentem tożsamości, który może być odczytany przy użyciu odpowiednich urządzeń optycznych i elektronicznych.

Czytaj także: Nieważny dowód osobisty a wyjazd zagraniczny

Jak to działa? Aby dokument pełnił swoją rolę, w jego okładce umieszczony zostaje mikroprocesor, na którym zgromadzone są podstawowe dane właściciela dokumentu. Jednak dane osobowe to nie wszystko. Paszport biometryczny zawiera bowiem dane biometryczne wczytane na czip EEPROM (wg standardu ISO 14443) o pojemności 32 KB.

Paszport biometryczny wytwarzany jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. a za jego standardy odpowiedzialna jest Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

Paszport biometryczny – jak wygląda?

Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, polski paszport biometryczny nie różni się na pierwszy rzut oka od wcześniejszego dokumentu. Nadal ma on formę bordowej książeczki z 40 stronami oraz złotymi napisami i godłem na okładce. Oczywiście chodzi tu o perspektywę zwykłego właściciela paszportu.

Z perspektywy służb i organów kontrolujących tożsamość dokument ten zawiera czip, który pozwala na weryfikację danych także na podstawie cech ciała.

Paszport biometryczny został wprowadzony w Polsce 28 sierpnia 2006 roku i od tej pory przeszedł poważną metamorfozę:

  • w latach 2006 – 2009 – paszport biometryczny zawierał jedynie wizerunek twarzy
  • od 2009 roku dokument w serii EA zawierał odciski palców zapisane w czipie RFID
  • od 2018 roku paszport biometryczny ma wkładkę z poliwęglanu z zatopionym czipem. Wkładka ta znajduje się w okładce, a można to wyczuć, ponieważ okładka jest w tym miejscu sztywna. Koniecznie trzeba uważać na to właśnie miejsce, by czip nie uległ zniszczeniu.

Jak odróżnić paszport biometryczny od zwykłego?

Paszport biometryczny, mimo że wygląda jak zwykły, niesie ze sobą znacznie więcej informacji. Posiadacz dokumentu być może zwróci jedynie uwagę na sztywną okładkę, ale służby natychmiast mogą odczytać paszport biometryczny przy użyciu czytnika. Sprawdza się to doskonale w sytuacjach, gdy ruch na lotnisku lub przejściu granicznym jest natężony.

A oto, jakie dane zawiera paszport biometryczny. Są to:

  • dane personalne – imię, nazwisko, PESEL, płeć, data i miejsce urodzenia
  • cyfrowe zdjęcie w formacie JPG
  • seria i numer dokumentu oraz dane organu wydającego paszport
  • dane biometryczne – linie papilarne, kształt małżowiny usznej, cechy tęczówki oka, układ naczyń krwionośnych, wizerunek twarzy. Dane te znajdują się w bazach właściwych dla miejsca zameldowania osoby posiadającej paszport biometryczny oraz w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

Jak wyrobić paszport biometryczny?

W jakich sytuacjach paszport biometryczny jest niezbędny? Przede wszystkim potrzebujemy go, jeśli mamy zamiar wyjechać do któregoś z państw spoza Unii Europejskiej. Aby wyrobić ten dokument należy:

  • złożyć wniosek o wydanie paszportu, który jest dostępny w punkcie paszportowym przy Urzędzie Wojewódzkim
  • dołączyć aktualne kolorowe zdjęcie paszportowe
  • dołączyć dowód opłaty za wyrobienie paszportu – 140 zł
  • przedstawić dowód tożsamości czyli dowód osobisty lub dotychczasowy paszport.

Dodatkowo oczywiście przed wyrobieniem paszportu wnioskodawcy pobrane zostaną potrzebne dane biometryczne takie jak choćby odciski palców. Dla osoby powyżej 13 roku życia ważność dokumentu, jakim jest paszport biometryczny, to 10 lat. Dzieciom wydaje się paszport biometryczny na 5 lat.

Paszport biometryczny znacznie usprawnia odprawę graniczną. Jest też dokumentem bardzo trudnym do podrobienia i dzięki temu znacznie zwiększa bezpieczeństwo podróżnych.

PODSUMOWANIE:

  • Paszport biometryczny to dokument tożsamości, który oprócz danych osobowych i zdjęcia zawiera dane biometryczne zapisane na czipie.
  • Dokument ten potrzebny jest do przekroczenia granicy państwa spoza UE, znacznie usprawnia identyfikację i sprawdzanie danych oraz zwiększa bezpieczeństwo podróżnych.
  • Paszport biometryczny obowiązuje w Polsce od 2006 roku.
  • Aby wyrobić paszport biometryczny, trzeba w złożyć odpowiedni wniosek ze zdjęciem i dowodem wpłaty oraz zgłosić się na pobranie danych biometrycznych.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej