Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Już niebawem rozpoczyna się kolejny sezon urlopowy. Wielu z nas szuka atrakcyjnych cenowo wyjazdów w tym okresie. Jednak ci bardziej doświadczeni wiedzą, że najlepsze okazje, zarówno w kwestii ceny, jak i destynacji, znajdziemy po wakacjach. Zatem gdzie na wakacje we wrześniu? Sprawdź!

Wakacje we wrześniu. Dlaczego warto?

Wakacje we wrześniu pozwalają zdecydować się na wypoczynek w znacznie lepszym standardzie niż w szczycie sezonu bez przepłacania. Wczasy we wrześniu to zdecydowanie najlepszy wybór dla tych, którzy mają bardzo małe dzieci i nie są zobligowani do wysyłania ich do obowiązkowych placówek edukacyjnych.

Kilka dodatkowych dni bez żłobka czy przedszkola nie powinno stanowić wyrwy edukacyjnej, a może dać szansę na wyjazd bardziej licznej rodzinie za mniejszą kwotę. Tego rodzaju wyjazdami zainteresowani są również ci, którzy lubią aktywny wypoczynek, uprawiają sporty wysokiego ryzyka oraz sporty ekstremalne w dzikich zakątkach świata. Po wysokim szczycie sezonu tego rodzaju atrakcje dostępne są cenowo niemal dla wszystkich. Zatem gdzie wyjechać we wrześniu? 

Gdzie na wakacje we wrześniu?

Przede wszystkim na samym początku musimy zdecydować, czy jesteśmy zainteresowani w klasycznym city breakiem, który pozwala na to, by zwiedzić zabytki w mniejszym tłumie niż zazwyczaj w okresie wakacyjnym, czy też wolelibyśmy bardziej aktywnie spędzić czas. Jeśli interesuje nas nurkowanie, pływanie łódką czy kitesurfing nasze wybory zdeterminowane będą lokalizacją. Gdzie lecieć we wrześniu? 

Wrzesień, gdzie na wakacje?

Podróżując wraz z całą rodziną, w tym dziećmi, warto zastanowić się nad wyjazdem lub wylotem, który nie będzie trwał zbyt długo. Najchętniej we wrześniu Polacy decydują się na wyjazdy do Grecji i Włoch, a coraz częściej również do Turcji. Od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również takie kraje jak Chorwacja i Albania oraz Bułgaria. We wszystkich wyżej wymienionych krajach temperatura we wrześniu nadal jest dość wysoka, bo w granicach 30 stopni Celsjusza, natomiast turystów jest o wiele mniej. Hotele i biura podróży zazwyczaj na ten okres przygotowują specjalne, rodzinne oferty z wieloma atrakcjami skierowanymi głównie do najmłodszych uczestników wyjazdów.

To właśnie dla nich tworzone są specjalne menu w restauracjach, a ceny pobliskich aquaparków nierzadko spadają nawet o 1/3 dotychczasowej ceny. Średnio podróżujący zapłaci o 30% mniej za wyjazd, niż gdyby zdecydował się na podróż do tych krajów w szczycie okresu wakacyjnego w Europie. Chorwacja i Albania to kraje, do których najczęściej na wyjazd decydują się ludzie młodzi i bezdzietni. Od paru lat możemy nawet usłyszeć porównanie Bułgarii i Słonecznego Brzegu do imprezowej Ibizy. Nocne życie w kurorcie nad Morzem Czarnym oznacza dyskoteki, kluby, a także beach bary. Temperatura w tym kraju we wrześniu jest odrobinę niższa i wynosi około 25 stopni Celsjusza. Często hotele i pensjonaty w dobrym standardzie dostępne są w kwotach około 2000 zł za tygodniowy pobyt jednej osoby.

Gdzie wyjechać na wakacje we wrześniu? Za co nie zapłaci NFZ? Czemu polisa turystyczna jest konieczna?

Tak jak już wspomnieliśmy, decydując się na wyjazd, powinniśmy nie tylko kierować się ceną, ale również potencjalnymi atrakcjami dostępnymi w okolicy, która nas interesuje. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że w momencie gdy decydujemy się na wyjazd za granicę nie wszędzie polskie ubezpieczenie medyczne będzie miało taką samą moc jak w Polsce. Karta EKUZ, którą każdy z nas powinien wyrobić sobie przed wyjazdem poza granice Polski, obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jednak zakres świadczeń, które obowiązują w każdym z krajów wspólnotowych może być zupełnie inny.

W wielu państwach obywatele zobowiązani są do dopłat do leczenia. W takim wypadku powinniśmy koniecznie pamiętać o wykupieniu polisy turystycznej. Chroni ona każdego podróżującego przed wydatkami, który musiałby ponieść z własnej kieszeni. Zazwyczaj ubezpieczenie turystyczne pokrywa nie tylko kwestia wizyty u lekarza, ale również zagubiony bagaż, leczenie szpitalne i inne świadczenia wymienione w umowie polisy. 

Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajduje się również możliwość transportu do kraju w przypadku poważniejszych zdarzeń. Jest to o tyle istotne, że jest to jeden z największych wydatków, które możemy ponieść. 

Koszt i klauzula alkoholowa

Jeżeli decydujemy się na aktywny, sportowy wyjazd dokupmy również ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje dla swoich klientów rozszerzenie ochrony o klauzulę alkoholową. Dzięki temu podróżujący, który na przykład skręci nogę po spożyciu alkoholu, może liczyć na rekompensatę ze strony ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że polisa turystyczna może zawierać cały szereg świadczeń i warto zweryfikować, które z nich dla nas są istotne i niezbędne oraz potencjalnie ochronią nas przed wysokimi wydatkami z własnej kieszeni.

Najtańsze ubezpieczenie w Europie w przeliczeniu na dobę to koszt zaledwie 3 zł dziennie i nie jest to więc nadmierny wydatek w stosunku do zabezpieczenia, które świadczyć nam będzie towarzystwo ubezpieczeniowe. 

PODSUMOWANIE:

  • Decydując się na wyjazd urlopowy we wrześniu, sprawdźmy ceny oferowane krajach, w których temperatura nadal jest wysoka.
  • W Grecji, Turcji oraz we Włoszech można spotkać specjalne oferty dla rodzin z dziećmi, które podróżują we wrześniu. Ich ceny zazwyczaj są niższe o około 30%.
  • Podróżnicy wyjeżdżający bez rodziny mogą wybrać się do Bułgarii, gdzie ceny są dość niskie.
  • Niezależnie od kierunku wyjazdu koniecznie wykup polisę turystyczną.
  • W wielu europejskich krajach dopłacisz do leczenia mimo posiadania karty EKUZ. 
  • Polisa turystyczna chronieni tylko przed wydatkami związanymi z leczeniem, ale również zabezpiecza podróżującego przed wydatkami związanymi z następstwem nieszczęśliwych wypadków, a także odpowiedzialnością cywilną w życiu prywatnym.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej