Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 05.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Zimowa rzeczywistość kierowców to nie tylko trudniejsze warunki drogowe, ale często także stawianie czoła złośliwości rzeczy martwych. Przymarznięte drzwi w samochodzie wcale nie należą do rzadkości, a w przypadku aut parkowanych pod chmurką, wydają się być nieodłącznym elementem zimowych doświadczeń zmotoryzowanych. Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie i w jaki sposób temu zapobiegać? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zamarznięte drzwi w samochodzie – czego nie robić?

Trudności z dostaniem się do auta spowodowane zimową aurą nie należą do rzadkości. Każdy kierowca, choć raz w życiu, doświadczył chyba problemów z otwarciem auta, których przyczyną były przymarznięte drzwi w samochodzie czy zamarznięty zamek. Wystarczy niewielki opad deszczu czy śniegu i temperatura spadająca poniżej 0, żeby gromadząca się w okolicach zamka czy uszczelek woda, po prostu zamarzła. Stojąc w obliczu takiego problemu, z pewnością wielu z nas zacznie gorączkowo szarpać za klamkę, usiłując sforsować drzwi.

Niestety taki zabieg zazwyczaj nie tylko nie przyniesie żadnych rezultatów, a może doprowadzić do poważnych i kosztownych szkód. Uszkodzić delikatne uszczelki nie jest trudno, a niestety założenie nowych może kosztować nas nawet kilkaset złotych za sztukę. 

Często w takiej sytuacji, zamiast zastanowić się, jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie, ci bardziej kreatywni spróbują dostać się do wnętrza auta chociażby przez bagażnik. Nie jest to najgorszy pomysł, ale z pewnością nie najłatwiejszy. Zanim jednak zaczniemy rozważać różne metody sforsowania drzwi i wymyślimy, jak otworzyć zamarznięty samochód, sprawdźmy chociażby drzwi od strony kierowcy czy drzwi tylne.

Jeśli którekolwiek puszczą, włączmy ogrzewanie samochodu i odczekajmy chwilę, aż przymarznięte drzwi w samochodzie poddadzą się. 

UWAGA: Pamiętajmy, że postój z odpalonym silnikiem nie może trwać dłużej niż jedną minutę. Za przekroczenie tego czasu, grozi mandat. Nie ma tutaj znaczenia, czy samochód z włączonym silnikiem jest zaparkowany na prywatnej posesji czy w miejscu publicznym.

Jak otworzyć zamarznięty samochód – sprawdź, w czym tkwi problem 

Stało się – trudności z dostaniem się do auta niestety stały się faktem. Wśród przyczyn możemy upatrywać dwóch najczęstszych – zamarznięty zamek oraz przymarznięte drzwi w samochodzie. Zatem – jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie? Zanim zaczniemy jednak walczyć z samymi drzwiami, sprawdźmy czy zamek działa bez zarzutu. Jeśli okaże się, że to właśnie tutaj tkwi problem, istnieje kilka sposobów na szybkie dostanie się do wnętrza. Najprostszym będzie oczywiście użycie specjalnego rozmrażacza do zamków, który w chwilę upora się z zamarzniętym mechanizmem.

Jest jednak pewien warunek - taki spray musimy mieć przy sobie, a nie we wnętrzu samochodu.

Domorośli mechanicy często próbują także sforsować zamarznięty zamek poprzez podgrzanie klucza, na przykład za pomocą zapalniczki. Pod żadnym pozorem nie używajmy jednak do tego gorącej wody. Ta sama zasada dotyczy właśnie sytuacji z zamarzniętymi drzwiami. A więc jeśli już przekonamy się, że problem nie tkwi w zamku, to jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie?

Jak otworzyć przymarznięte drzwi samochodu? 

Jedną z najgorszych metod, którą wykorzystujemy nie wiedząc jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie, jest siłowe ich otwieranie i ciągnięcie za klamkę. W efekcie ta metoda może przynieść jednak więcej szkody niż pożytku. W tym przypadku lepiej zadziałać na odwrót, a więc zacząć dociskać zamarznięte drzwi. Istnieje cień szansy, że taki zabieg pozwoli skruszyć lód powstały pomiędzy uszczelkami a wnętrzem auta.

Dobrym pomysłem jest także delikatne ostukiwanie drzwi dookoła tak, by rozkruszyły się kryształki lodu uniemożliwiające dostanie się do środka. Kolejnym sposobem będącym odpowiedzią na pytanie: jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie jest wykorzystanie w tym celu klasycznego odmrażacza do szyb. Często wystarczy jedynie spryskać płynem szczelinę wokół drzwi i dać im chwilę. 

UWAGA: Pamiętaj, że kiedy lód się skruszy i uszczelki w końcu puszczą, warto dokładnie oczyścić je z pozostałości odmrażacza tak, aby pozbyć się wilgoci.

Osoby z większą fantazją często kuszą się na polanie drzwi gorącą wodą, która ma rozpuścić lód. Jest to jednak jedna z najgorszych metod, jakich pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować. Może ona doprowadzić nie tylko do pęknięcia szyby (sprawdź Ubezpieczenie szyby w aucie), ale także uszkodzenia karoserii, a w efekcie – z powodu nadmiaru wody oraz wilgoci, i tak będzie prowadziła do kolejnego zamarznięcia drzwi. 

Przymarznięte drzwi w samochodzie – jak temu zapobiec? 

Kady z nas doskonale wie, że lepiej (a na pewno łatwiej) jest zapobiegać niż leczyć. Z uwagi na to warto zrobić coś, by nie musieć zastanawiać się, jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie. W tym celu możemy użyć wazeliny technicznej lub silikonu do uszczelek. Preparaty te nie tylko świetnie zabezpieczą uszczelki przed wysychaniem czy pękaniem, ale zapobiegną także przymarzaniu gumy do metalowych elementów auta. 

UWAGA: Pamiętaj, że preparaty będą skuteczne jedynie wtedy, gdy zostaną nałożone na czyste i dokładnie osuszone uszczelki.

Jeśli chcemy zapobiec zamarzaniu drzwi w samochodzie warto wyeliminować najbardziej podstawowe czynniki, które mogą się do tego przyczynić. Niektóre, choć z pozoru nieznaczące, mogą uchronić nas przed wieloma problemami. Mowa tutaj chociażby o wilgotnych dywanikach samochodowych. Woda, która gromadzi się na dywaniku i wysoka wilgotność wewnątrz auta to najprostsza droga do problemów z zamarzniętymi drzwiami. 

PODSUMOWANIE: 

  • Chcąc sforsować przymarznięte drzwi w samochodzie, zrezygnuj z ich siłowego otwarcia. Zamiast tego zacznij delikatnie ostukiwać drzwi lub je przyciskać tak, by skruszyć powstałe kryształki lodu. 
  • Nie polewaj zamarzniętych drzwi ani zamka gorącą wodą – ta metoda może przynieść znacznie więcej szkód. Zamiast tego użyj odmrażacza do zamka.
  • Kiedy lód się skruszy i drzwi w końcu ustąpią, warto dokładnie oczyścić uszczelki z pozostałości odmrażacza tak, aby pozbyć się wilgoci. 
  • Przymarzniętym drzwiom w samochodzie możemy zapobiec stosując wazelinę techniczna lub silikon do uszczelek. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej