Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 05.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Zima z pewnością nie jest ulubioną porą roku kierowców. Szczególną sympatią nie darzą jej także nasze samochody. Mycie auta na mrozie jest kwestią dość kontrowersyjną i nieustannie rodzi wiele pytań. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać mycie samochodu w zimę, czy należy to robić i wyjaśniamy, czy dobrym pomysłem jest mycie auta na mrozie na myjni. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Mycie samochodu w zimę – czy należy to robić? 

Mycie auta na mrozie – wokół tego tematu narosło już wiele mitów. Wśród nas znajdą się i tacy, którzy powstrzymują się od mycia samochodu w okresie zimowym. Tacy, którzy z pierwszym odgruzowywaniem czterech kółek po zimie czekają aż na nadejście wiosny. Razem z nimi czeka brud, piasek, sól i inne środki chemiczne, które drogowcy wykorzystują do posypywania dróg zimą.

Czytaj także: Mycie samochodu na posesji

Tak, aby było bezpiecznie. Co jednak istotne – do końca bezpieczne nie jest to dla naszego samochodu. Dlatego podstawowe pytanie nie powinno brzmieć: “mycie samochodu w zimę – czy należy to robić”, a raczej: “gdzie umyć samochód zimą i jak to zrobić?”. 

UWAGA: Pamiętajmy, że regularne mycie auta pozwoli nie tylko doraźnie usunąć zanieczyszczenia i poprawić jego wygląd wizualny, ale przede wszystkim jest ochroną karoserii i sprawia, że wszelkie zabrudzenia nie wnikają w lakier, a na bieżąco są po prostu łatwiejsze do usunięcia.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie umyć samochód zimą, to musisz wiedzieć, że masz kilka możliwych opcji. Którą wybrać? 

Mycie auta na mrozie – na myjni czy własnym podwórku? 

Przeczekanie okresu zimowego i wstrzymanie się z myciem auta nie jest dobrym pomysłem. Miejsca, w których widać jakikolwiek odprysk lakieru, po kontakcie z solą drogową, po prostu zaczną korodować. Nawet odśnieżając samochód i próbując zrzucić z niego zalegający śnieg, rozprowadzamy po nim jednocześnie brud i piasek, który bardzo łatwo może porysować karoserię czy szyby. To chociażby dlatego warto regularnie poddawać auto myciu – nawet w okresie zimowym. Jednak, aby wszystko przebiegało sprawnie i nie narażało naszych czterech kółek na jakiekolwiek szkody, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. 

Oczywiście najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie umycie auta na myjni automatycznej, co nie oznacza, że będzie to jednocześnie rozwiązanie najlepsze.

Zanim jednak rozważymy mycie auta na mrozie na myjni, zastanówmy się nad myciem samochodu we własnym zakresie, na podwórku. Jeśli wybierzemy taką opcję, warto zapoznać się z prognozą pogody i zrezygnować z czynności wówczas, gdy zapowiadane są przymrozki. Umyjmy samochód w nieco cieplejszy dzień, a do jego czyszczenia używajmy ciepłej wody z dodatkiem płynu. Na koniec dokładnie osuszamy auto ręcznikami z mikrofibry. Pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu zamków i uszczelek. Woda, która zamarznie wewnątrz zamka, może całkowicie uniemożliwić otwarcie samochodu albo uszkodzić mechanizm.

Gdzie umyć samochód zimą? 

W przypadku, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni, mycie auta na mrozie, na własnym podwórku, nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji lepiej postawić na mycie na myjni. Tutaj natomiast może pojawić się pytanie – czy mycie auta na mrozie na myjni jest dobrym pomysłem? Możemy zdecydować się na myjnie automatyczne czy też myjnie ręczne. Te pierwsze będą zdecydowanie prostszym i bardziej oczywistym rozwiązaniem, ale niekoniecznie najlepszym. 

Mycie samochodu podczas okresu zimowego wymaga dokładnego płukania wstępnego pojazdu i bardzo dokładnego spłukania go wodą pod wysokim ciśnieniem. Tylko w ten sposób usuniemy wszelkie zanieczyszczenia i zalegająco błoto, które podczas mycia zasadniczego może spowodować zarysowania lakieru. Dlatego też w okresie zimowym zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór myjni ręcznej, gdzie obsługa rozpocznie cały proces od mycia wstępnego, a dopiero później przejdzie do mycia zasadniczego.

Oprócz tego wytrze karoserię do sucha oraz nasmaruje zamki czy uszczelki. Optymalne byłoby również zabezpieczenie lakieru woskiem.

Mycie auta na mrozie – o czym warto pamiętać? 

Wiemy już, że dbałość o czystość naszych czterech kółek – nawet podczas zimy – jest absolutną podstawą. Mycie auta na mrozie może być również bezpieczne dla naszego auta pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych reguł. Pierwszą z nich jest odpowiednie zabezpieczenie zamków i uszczelek.

Ważne jest także używanie ciepłej wody i zrezygnowanie z jakichkolwiek czynności w momencie, gdy temperatura sięga kilka stopni poniżej zera.

Nawet w czasie zimowej aury zdarzają się cieplejsze i pogodniejsze dni, które możemy wykorzystać na mycie samochodu. Na koniec pamiętajmy o dokładnym osuszeniu wszelkich wnęk i karoserii. W opinii specjalistów najlepszym rozwiązaniem będzie także mycie samochodu przed planowaną dłuższą trasą, kiedy wyższa temperatura auta odprowadzi wilgoć i osuszy wodę z wszelkich zakamarków, zapobiegając ewentualnemu przymarznięciu. 

PODSUMOWANIE: 

  • Mycie auta na mrozie wymaga dostosowania się do kilku zasad tak, by nie porysować lakieru ani nie dopuścić do zamarznięcia zamków czy uszczelek.
  • Myjąc auto zimą pamiętajmy o dokładnym zabezpieczeniu zamków. 
  • Zimowe mycie auta powinno rozpocząć się od wstępnego płukania z błota i soli i dokładnego spłukania wodą pod wysokim ciśnieniem.
  • Najlepszym rozwiązaniem podczas mrozów będzie ręczne mycie samochodu na myjni, gdzie w ogrzewanym pomieszczeniu auto zostanie dokładnie spłukane przed umyciem oraz dokładnie osuszone. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej