Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 07.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3/5 - (4 votes)

Chcesz zdobyć nowy poziom wtajemniczenia i zastanawiasz się, ile trwa kurs na prawo jazdy? Marzysz o niezależności? A może chcesz rozszerzyć swoje kwalifikacje i zamierzasz zdobyć uprawnienia do kierowania chociażby samochodami ciężarowymi? Wyjaśniamy, ile trwa kurs teoretyczny na prawo jazdy, ile godzin praktyki obejmuje i czy możliwe jest przyspieszenie zdobycia uprawnień. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile godzin trwa kurs na prawo jazdy? 

Planujesz zapisać się na kurs prawa jazdy i zdobyć uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi? A może marzy Ci się przemierzania świata na dwóch kółkach czy wręcz przeciwnie – kierowanie pojazdami ciężarowymi? W każdym z tych przypadków z pewnością zastanawiasz się, jak długa jest droga prowadząca do legalnego poruszania się po drodze i ile godzin trwa kurs na prawo jazdy. 

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

W tym miejscu warto zaznaczyć, że każdy kurs będzie składał się zarówno z części teoretycznej, jak i części praktycznej. To, ile godzin trwa kurs na prawo jazdy, a konkretniej minimalna liczba godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych, jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. To, co najważniejsze – różni się ona w zależności od kategorii. Odpowiadając na pytanie: “ile trwa kurs na prawo jazdy” warto również zwrócić uwagę, że pula zajęć obowiązkowych nie przesądza o długości trwania kursu.

Do tego dochodzi również częstotliwość zajęć i możliwości czasowe instruktora czy czas oczekiwania na sam egzamin. 

Ile trwa kurs teoretyczny na prawo jazdy? 

Każdy kurs na prawo jazdy będzie składał się z części teoretycznej oraz praktycznej. Każdy kandydat na kierowcę – bez względu na rodzaj zdobywanych uprawnień – zanim podejdzie do egzaminu musi zaliczyć obie części. To, ile trwa kurs teoretyczny na prawo jazdy zależy przede wszystkim od kategorii. Każda ze szkół musi zagwarantować kursantom pewną liczbę godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych, która nie może być mniejsza od tej wymaganej prawnie. 

UWAGA: Zazwyczaj, przy standardowym toku nauki, kurs na prawo jazdy zajmuje około 2-3 miesięcy - bez dokupowania dodatkowych lekcji doszkalających.

Minimalna liczba godzin zajęć teoretycznych musi wynosić co najmniej: 

  • 26 godzin zajęć teoretycznych dla kategorii A1, A2, A, B1 oraz B,
  • 4 godziny zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla kategorii A1, A2, A, B1 oraz B,
  • 30 godzin zajęć teoretycznych dla kategorii C1, C, D1, D,
  • 5 godzin zajęć teoretycznych dla kategorii AM,
  • 1 godzina zajęć w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla kategorii AM. 

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii B?

Zastanawiasz się, ile trwa kurs na prawo jazdy w przypadku kategorii B? Otóż do wymaganej liczby zajęć teoretycznych musisz dołożyć 30 godzin zegarowych zajęć praktycznych. W efekcie musisz odbyć 30 godzin teorii oraz minimum 30 godzin praktyki. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz dokupić dodatkowe godziny jazd, by jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu praktycznego. 

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii C? 

Pytanie brzmi – ile trwa kurs na prawo jazdy kat. C. Aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów kategorii C, do 20 godzin zajęć teoretycznych musisz doliczyć 30 godzin zegarowych zajęć praktycznych – o 10 godzin więcej niż w przypadku kategorii B. 

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii A? 

W przypadku uzyskania uprawnień do kierowania motocyklami, część teoretyczna kursu obejmuje 30 godzin, do tego dochodzi oczywiście część praktyczna w wymiarze minimum 20 godzin. Pamiętaj jednak, że ostateczna długość kursu zależy zarówno od Twojej dyspozycyjności, jak i dyspozycyjności chociażby instruktora. 

Ile trwa przyspieszony kurs na prawo jazdy? 

Nie masz czasu do stracenia i chcesz jak najszybciej uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem? Zastanawiasz się, czy proces ten da się skrócić i ile trwa przyspieszony kurs na prawo jazdy? Niektóre szkoły jazdy oferują kursy w wersji przyspieszonej, która polega po prostu za zintensyfikowaniu zajęć. 

UWAGA: Przyspieszony kurs na prawo jazdy oznacza zintensyfikowanie zajęć, a nie zmniejszenie ilości godzin. 

Oznacza to, że część teoretyczna przerabiana jest w kilkugodzinnych sesjach np. kilka dni pod rząd, a zajęcia praktyczne odbywają się chociażby codziennie. 

PODSUMOWANIE: 

  • Kurs na prawo jazdy kategorii B to obowiązkowe 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin praktyki. 
  • Kurs na prawo jazdy kategorii C to 20 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki.
  • Kurs na prawo jazdy kategorii A to 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin praktyki.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej