Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 31.08.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Biura podróży to instytucje, dzięki którym możemy przeżyć wakacje życia w świetnych warunkach, bez potrzeby organizowania wyjazdu na własną rękę. Interesujące oferty, egzotyczne kraje, wszystko dopięte na ostatni guzik… Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Oprócz rzetelnych biur, które dbają o najwyższy komfort klienta, jest także kilka takich, które lepiej omijać szerokim łukiem. Jak sprawdzić biuro podróży i gdzie szukać informacji na ich temat?

Bezpieczne wakacje – jak sprawdzić biuro podróży?

Wyjazd z biurem podróży to jedna z najwygodniejszych opcji, gdy próbujemy zorganizować urlop lub wakacje – zwłaszcza w przypadku wizyt w innych krajach. Wybierając tę formę, często nie musimy się martwić o wiele różnych spraw, które organizacja może załatwić za nas. Wycieczkę z biurem podróży można wykupić już teraz i spokojnie oczekiwać wakacji, lecz często dostępne są również bardzo atrakcyjne oferty last minute. Przede wszystkim warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić biuro podróży, by mieć pewność, że faktycznie będziemy w stanie zrealizować nasze plany.

Czytaj także: Najtańsze kraje świata

Upadłość podmiotu tego typu może stanowić spory problem dla klientów. Osoby, które chciały skorzystać z usług biur podróży, które przestały istnieć po zamówieniu wycieczki, zazwyczaj mogą pożegnać się z zainwestowaną kwotą. Jak uniknąć takich sytuacji? Przed udaniem się na wakacje – a właściwie jeszcze przed zarezerwowaniem wycieczki – warto upewnić się, że dana firma jest po prostu wiarygodna. Jak sprawdzić biuro podróży? Istnieje kilka metod, które mogą znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów z wyjazdem.

Jak sprawdzić, czy biuro podróży jest wiarygodne?

Zanim jeszcze przejdziemy do konkretnych stron i planu działania w celu weryfikacji danego biura podróży, warto zaznaczyć, że to dość łatwy proces. Nie musimy mieć specjalnych umiejętności detektywistycznych czy wieloletniego rozeznania w branży, by dowiedzieć się, czy dana organizacja jest godna zaufania. Sprawdzanie wiarygodności możemy zacząć od wykonania prostego telefonu. Informacje o biurach podróży muszą znaleźć się w rejestrze organizatorów turystyki utrzymywanym przez marszałka województwa. Wystarczy zadzwonić do urzędu odpowiedniego dla miejsca zarejestrowania danej organizacji, by zdobyć kilka niezwykle ważnych informacji:

  • czy biuro podróży jest zarezerwowane,
  • czy firma zawarła gwarancję bankową lub ubezpieczeniową,
  • do kiedy ważna jest umowa ubezpieczenia na rzecz podróżujących.

Jeśli biuro podróży widnieje w rejestrze wraz z wymaganymi dokumentami, jest to dobry znak w kwestii rzetelności firmy. Dzięki gwarancji i ubezpieczeniom mamy znacznie większą szansę, że w razie problemów będziemy w stanie odzyskać swoje pieniądze – nawet jeśli biuro ogłosi upadłość.

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem? Gdzie szukać informacji?

Jak sprawdzić biuro podróży? Centrala Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPT) to w zasadzie pierwsze miejsce, do którego należy zajrzeć przed zarezerwowaniem wycieczki. Wszystkie organizacje, które zajmują się tego typu usługami, mają obowiązek wpisać się do tego rejestru. Listę biur podróży, które tego dokonały, znajdziemy na stronie Systemu Rejestrów Publicznych w Turystyce. Sprawdzimy tutaj nie tylko status rejestracji danego biura podróży, lecz także możemy zweryfikować, czy nie toczą się przeciwko niemu żadne postępowania.

Może się również okazać, że dana organizacja została wykreślona z tego rejestru – to kolejna informacja, którą znajdziemy w CEOTiPT.

Kolejnym publicznym rejestrem, który może się przydać w celu sprawdzenia biura podróży, jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Dzięki niemu dowiemy się między innymi, czy dana firma nie znajduje się w stanie upadłości.

Jak sprawdzić biuro podróży, czy nie jest zadłużone?

Zanim wykupimy wycieczkę i udamy się na wakacje, należy również sprawdzić, czy dane biuro podróży nie jest zadłużone. Taka sytuacja może stanowić spory problem dla podróżnych – długi mogą utrudnić organizacji opłacenie ubezpieczenia, przez co będziemy znacznie mniej chronieni w trakcie podróży.

Jak sprawdzić biuro podróży w KRD?

Pierwszym miejscem, do którego warto zajrzeć, jest Krajowy Rejestr Długów. W tym miejscu znajdziemy informacje na temat ewentualnych zaległości. Biuro podróży, które znajduje się w tym rejestrze, może po krótkim czasie okazać się niewypłacalne – zdecydowanie nie chcielibyśmy, by zdarzyło się to w samym środku wakacyjnego wypoczynku. Dostęp do KRD w wersji przeznaczonej dla konsumentów jest jednak w pewnym stopniu ograniczony.

Aby uzyskać informacje o firmie, konieczna jest rejestracja; do tego mamy możliwość śledzenia tylko dwóch przedsiębiorstw przez jeden rok.

Jak sprawdzić biuro podróży w BIG?

Istnieją także inne biura informacji gospodarczej – Krajowy Rejestr Długów to tylko jedna z pięciu instytucji tego typu w Polsce. Możemy skorzystać także ze wsparcia innych organizacji:

  • ERIF,
  • InfoMonitor,
  • KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej),
  • KIDT (Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych).

Warto mieć na uwadze, że portale powyższych instytucji funkcjonują zwykle w dwóch wersjach: dla firm i dla konsumentów. Korzystając z danych biur informacji gospodarczej, możemy sprawdzić również ogólną sytuację finansową innych firm, z których usług chcemy skorzystać w kontekście wakacji – na przykład pensjonatów, kurortów czy hoteli, w których planujemy nocleg.

PODSUMOWANIE:

  • Przed wyjazdem na wakacje należy sprawdzić, czy dane biuro podróży jest wiarygodne, nie ma długów i czy nie toczy się przeciwko niemu postępowanie.
  • Jak sprawdzić biuro podróży? Jednym ze sposobów jest telefon do urzędu marszałkowskiego.
  • Kolejna opcja to sprawdzenie obecności biura podróży w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośrednictwa Turystycznego.
  • Chcąc sprawdzić, czy dane biuro podróży jest zadłużone, można wejść na stronę Krajowego Rejestru Długów lub innych BIG-ów, czyli biur informacji gospodarczej.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej