Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 03.05.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
5/5 - (1 vote)

Majówka jest jednym z ulubionych długich weekendów Polaków. To świetna okazja, by wybrać się na krótki wyjazd czy to po Polsce, czy za granicę. Sprawdzamy, czy Majówka 2023 pozwoli na organizację dłuższego wypadu i kiedy najlepiej wziąć urlop, by przedłużyć sobie wolne. Podpowiadamy też kilka pomysłów, jak w fajny sposób spędzić ten krótki urlop.

W tym roku będziemy mieli trochę okazji do wolnego. Dlaczego? Bo wpada nam 13 dni ustawowo wolnych od pracy, które dają szansę na aż 8 przedłużanych weekendów. Jedną z takich możliwości jest tzw. długi weekend majowy. Kiedy najlepiej wziąć urlop, żeby majówka 2023 była wykorzystana najlepiej jak się da?

Kiedy jest majówka 2023?

Majówka to czas, który wypada pomiędzy 1 a 3 maja. Oba dni są ustawowo wolne od pracy. Pierwszego dnia maja obchodzimy Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy), natomiast dwa dni później jest Święto Konstytucji. Majówka 2023 wypada korzystnie. A to dlatego, że 1 maja jest w poniedziałek.

Żeby przedłużyć sobie weekend, musimy skorzystać z jednego dnia urlopowego – 2 maja, który wypada we wtorek. Dzięki temu będziemy mieli okazję na 5 dni wolnego – od soboty do środy, a do pracy wrócimy dopiero w czwartek. Ale to nie jedyna opcja. Majówka 2023 może trwać nawet 9 dni. Wykorzystując dodatkowe 2 dni urlopu – na czwartek i piątek, z przedłużonego weekendu zrobi nam się aż 9 dni wolnego. Od soboty do kolejnej niedzieli.

Czy to się opłaca? To zależy, jak mamy rozplanowane dni urlopowe w 2023 roku i co wolimy. Możemy maksymalnie wykorzystać aż 8 okazji na przedłużane weekendy, bo tak się ułożył tegoroczny kalendarz. Albo mieć tydzień wolny od pracy plus dwa weekendy. Razem da nam to 9 dni wolnego.

Majówka 2023 – jak ją efektywnie wykorzystać?

Bez względu na to, ile potrwa nasza majówka 2023 – czy 5 czy 9 dni – warto zawczasu zastanowić się, co chcemy robić. Czy gdzieś jedziemy, czy jednak zostajemy w domu? Czy chcemy leniuchować, czy też spędzić ten czas aktywnie? Czy organizujemy ją sami, czy wybierzemy ofertę biura podróży? Jedno jest pewne, każdemu z nas zależy na odpoczynku w tym czasie, a na to sposobów jest kilka.

Majówka 2023 w domu

To jak najbardziej możliwa opcja i wcale nie oznacza kiepskiej zabawy. Możemy zwyczajnie spędzić długi weekend w domu po prostu leniuchując. Możemy też postawić na gry planszowe, nadrobienie zaległości książkowych lub kinowych czy zamienić mieszkanie w domowe spa.

Jeśli chcemy wyjść poza nasze cztery ściany, sprawdźmy, co się dzieje w naszej okolicy i skorzystajmy z lokalnych atrakcji planowanych na ten czas. Część z nich może być bezpłatna, więc przy okazji zaoszczędzimy trochę pieniędzy. 

Długi weekend jest też okazją do nadrobienia zaległości towarzyskich.

Grill na działce lub w ogrodzie

Grillowanie to nasza polska specjalność, a majówka to idealny czas na otwarcie sezonu. Taka propozycja idealnie nadaje się dla tych, którzy lubią spędzać czas w domu lub nie chcą wydawać pieniędzy na większe podróżowanie. Ogródkowy grill jest też świetną okazją do spotkań ze znajomymi czy rodziną. Poza jedzeniem i drinkami, można grać w gry czy zorganizować sobie kino domowe lub pod chmurką.

Dla tych, którzy wychodzą z założenia, że nie samym grillowaniem żyje człowiek, sielski weekend w ogrodzie czy na działce możemy połączyć z rowerowaniem. Trasy na pewno się znajdą, byle pogoda dopisała. 

Wypad za miasto

Góry, jeziora, morze? Każdy kierunek jest dobry, by sympatycznie spędzić kilka dni wolnego. Od naszej fantazji i oczekiwań zależy, czy wybierzemy się do pensjonatu, hotelu, agroturystyki, a może na kemping. Choć przeszkodą dla tej ostatniej propozycji może być pogoda. Możemy pojechać w jedno miejsce albo zrealizować małą objazdówkę. Część z nas wyruszy pewnie na piesze czy rowerowe szlaki. W każdej z opcji możecie robić dokładnie to, co lubicie.

Krótki wyjazd po Polsce możemy zaplanować samodzielnie lub skorzystać z inspiracji w internecie. W sieci jest też sporo miejsc z gotowymi pomysłami na 4-dniowe wypady np. na Mazury, w Beskidy czy na szlakiem polskich zamków.

City-break w Polsce

5 dni to idealny czas na miejski wypad. Wystarczy, żeby poczuć klimat odwiedzanego miasteczka, poznać jego główne atrakcje oraz liznąć trochę jego historii. Tym bardziej , że polskie miasta kryją w sobie ogromny potencjał.

Jakie miejsca polecamy na taki wypad? Świetnie sprawdzą się te najbardziej popularne, jak Kraków, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Kraków, Kazimierz czy Wrocław. Nie zawiodą się też ci, którzy wybiorą miasta mniej oblegane przez turystów. Polecamy m.in. Przemyśl, Sandomierz, Poznań, Augustów czy Łódź.

Majówka 2023 za granicą

Przedłużany weekend to też idealny czas, by na kilka dni odwiedzić któryś z europejskich kierunków. Włochy, Grecja, Hiszpania, Malta czy Portugalia na pewno pozwolą ci cieszyć się dobrą pogodą. Te 5 majówkowych dni świetnie nadają się też na odwiedziny u naszych sąsiadów. Tropical Island w Berlinie, Czesko-Saksońska Szwajcaria, Morawy, Mierzeja Kurońska, litewskie Wilno, Kowno i Troki czy ukraińskie Gorgany to tylko kilka możliwości, które macie w zasięgu kilkugodzinnej jazdy samochodem z Polski.

Niezapomniany odpoczynek możemy też zaliczyć na Węgrzech, Bałkanach czy Rumunii. Możliwości jest sporo, jak i sposobów ich organizacji. Do wyboru mamy wyjazd z biurem podróży czy na własną rękę. Możemy pojechać w jedno miejsce lub zaliczyć objazdówkę.

Tańsze loty na majówkę – są sposoby

Jeśli chcemy majówkę spędzić za granicą i na własną rękę pamiętajmy, że na tzw. długie weekendy linie lotnicze często podnoszą ceny biletów. Warto więc wcześniej zaplanować wyjazd i kupić bilety z wyprzedzeniem. Drugą opcją jest polowanie na okazję i promocje last minute. Przy czym w tym wariancie musicie wykazać się elastycznością. Nie nastawiajcie się z góry na określony kierunek. Dobra wiadomość jest też taka, że na 5 dni możecie z powodzeniem spakować się w podręczny bagaż. A to oznacza oszczędności na cenie biletu samolotowego. Więcej o szukaniu lotniczych promocji piszemy w naszym artykule Jak szukać tanich lotów.

Ubezpieczenie turystyczne na majówkę

Jeśli planujesz na długi weekend majowy leniwy relaks we własnym domu lub na działce, nie musisz czytać dalej. Osoby, które chcą majówkę spędzić aktywnie lub za granicą, powinny pamiętać o ubezpieczeniu dla siebie i współpodróżników.

Ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne nawet na krótki wypad. Jak mówi znane powiedzenie, wypadki chodzą po ludziach i w każdej sytuacji może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Co się może stać? Niezależnie od rodzaju wyjazdu narażeni jesteśmy na szereg nieszczęśliwych wypadków, które mogą się skończyć jakimś urazem, np. zwichnięciem czy złamaniem. Ryzykiem jest też nagłe zachorowanie. Może przytrafić się nam też utrata sprzętu lub bagażu, z którym podróżujemy. No i wreszcie możemy niechcący wyrządzić szkodę komuś innemu.

Dlatego właśnie przydaje się ubezpieczenie turystyczne, bo dzięki niemu nie musimy martwić finansowymi skutkami nieszczęśliwych zdarzeń.

Polisa turystyczna gwarantuje nam dostęp do publicznych i prywatnych usług medycznych w miejscu naszego pobytu. Zapewnia pokrycie kosztów wszelkich usług pomocowych, np. akcji ratunkowej, transportu medycznego, miejsca w hotelu czy usług tłumacza. Ubezpieczyciel przejmie też na siebie finansową rekompensatę za szkody, które spowodujemy innym/

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na majówkę?

Ostateczna cena ubezpieczenia turystycznego zależy od wybranego zakresu, sum ubezpieczeniowych oraz okresu ochrony. Zależność jest prosta: im szerszy zakres wybierzemy i wyższe sumy ubezpieczenia, tym cena ubezpieczenia będzie wyższa. Jednak koszt polisy podróżnej nie jest wygórowany nawet przy „wypasionym” wariancie i zaczyna się od kilku złotych dziennie od osoby, niezależnie czy jedziemy na parę dni czy na parę tygodni.

A co powinna zawierać taka polisa? O tym szerzej piszemy w naszym poradniku Dodatki do polisy turystycznej. Tutaj więc tylko krótko podsumujemy niezbędne elementy ubezpieczenia turystycznego:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji ratowniczych,
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie NNW,
  • assistance podróżne,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu turystycznego.

PODSUMOWANIE:

  • Majówka 2023 przy wykorzystaniu jednym dniu urlopu pozwala na 5-dniowy długi weekend, który zacznie się jeszcze 29 kwietnia w sobotę, a skończy 3 maja, w środę.
  • Polisę turystyczną na majówkę można kupić już za kilka złotych dziennie.
Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej