Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 22.11.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Granicząca z Polską Słowacja to raj dla miłośników górskich wycieczek. Niektórzy mówią, że po słowackiej stronie Tatr można spotkać więcej Polaków niż Słowaków. Ci pierwsi obierają ten kierunek zarówno na amatorski górski trekking, jak i bardziej profesjonalne wspinaczki. I w jednym i w drugim przypadku nieodzowne będzie ubezpieczenie w Tatry Słowackie. Jego brak może nas kosztować setki tysięcy złotych.

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie – dlaczego warto je mieć? 

Z roku na rok rośnie liczba turystów, którzy wymagają pomocy w Tatrach. Regularnie docierają do nas informacje mówiące niekiedy o skrajnej bezmyślności podróżnych, którzy w wysokie góry udają się bez podstawowego przygotowania. Nie obowiązuje tutaj żadna zasada – wypadek w górach może zdarzyć się amatorowi, który wybiera się na leniwy górski trekking, jak i profesjonalnie przygotowanym alpinistom zdobywającym najwyższe szczyty.

Czytaj także: Samochodem na Słowację

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pomaga każdemu. Bez wyjątków. Bezpłatnie. Jeśli jednak znajdziemy się po słowackiej stronie Tatr i tam będziemy potrzebowali wsparcia – za taką pomoc możemy zapłacić już dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. 

Słowacki odpowiednik GOPR-u, czyli Horská záchranná služba, pobiera opłaty za akcje poszukiwawcze w górach, pomoc ratownika czy transport śmigłowcem. Koszty idą w tysiące euro. Turyści, którzy będą potrzebowali więc jakiejkolwiek pomocy, cały rachunek będą musieli pokryć z własnej kieszeni.

Jedynym wyjątkiem są tylko Ci, którzy przed wyjazdem zabezpieczyli się na taką ewentualność i kupili ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie. 

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie? 

Nie ma znaczenia, czy na słowacką stronę Tatr wybierasz się na krótki trekking czy planujesz poważne zdobywanie szczytów – zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, nie jesteś w stanie przewidzieć tego, co może się wydarzyć. Warto więc przygotować się na każdą ewentualność i wykupić ubezpieczenie w Tatry Słowackie. Co powinno gwarantować ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie?

UWAGA: Karta EKUZ, choć obowiązuje na Słowacji, nie zastąpi ubezpieczenia podróżnego. Jej zakres jest zbyt wąski, by zapewnić optymalną ochronę podczas podróży.

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie powinno obejmować kilka kluczowych elementów. 

Jest to bez wątpienia najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego. Obejmuje nagłą chorobę, jak i nieszczęśliwy wypadek, do którego może dojść na stoku. Koszty leczenia na Słowacji należą do dość wysokich, w związku z czym suma gwarantowana ubezpieczenia powinna wynosić minimum 30 000 – 40 000 euro. 

  • Ubezpieczenie NNW

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe świadczenie otrzymamy w razie wypadku. To właśnie dzięki NNW pokryjemy wszelkie koszty usług medycznych i rehabilitacji oraz otrzymamy odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu

  • Ubezpieczenie kosztów akcji górskiej

Na Słowacji kosztują one krocie. W przypadku, gdy konieczne będzie wykorzystanie helikoptera – otrzymamy rachunek na bajońskie sumy. Wybierając ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie, koszty ratownictwa nie powinny być niższe niż 6 000 euro.

  • Pomoc Assistance

Dzięki polisie Assistance otrzymamy wsparcie w razie nagłego zdarzenia lub nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie może zorganizować między innymi pomoc prawną czy wsparcie tłumacza, a także zajmie się organizacją powrotu do kraju czy sprowadzeniem do nas bliskich. 

UWAGA: Podczas wyprawy w góry konieczne mogą okazać się dodatkowe rozszerzenia ochrony. Sporty wysokiego ryzyka czy sporty ekstremalne - za takie uznawane może być chociażby białe szaleństwo na nartach. Przed podjęciem decyzji o kupnie ubezpieczenia, warto zweryfikować, jak ubezpieczyciel definiuje sporty podwyższonego ryzyka.

Koszty ratownictwa na Słowacji 

O ile GOPR prowadzi akcje ratunkowe bezpłatnie, o tyle po słowackiej stronie Tatr otrzymamy za taką pomoc rachunek opiewający na setki tysięcy złotych. Dla przykładu – godzina pracy ratownika medycznego to koszt rzędu 500 euro, a za transport z miejsca wypadku możemy zapłacić nawet 400 euro.

Kolejne 2000 euro to koszt samego uruchomienia helikoptera. Czy to koniec wydatków związanych z ewentualnym wypadkiem w Słowackich Tatrach? Bynajmniej. Poszkodowany będzie musiał wrócić do kraju, a koszty transportu medycznego to kolejny ogromny wydatek. 

UWAGA: Akcja ratownicza po słowackiej stronie Tatr może nas kosztować setki tysięcy złotych. Koszt samego uruchomienia helikoptera to 2000 euro, a godzina pracy ratownika - 500 euro.

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie – gdzie kupić? 

O polisę gwarantującą ochronę podczas wyprawy warto zadbać jeszcze przed podróżą. Ubezpieczenie w Tatry Słowackie online to najłatwiejszy i najszybszy sposób, by odpowiednio przygotować się do wyjazdu. W ofercie Beesafe i Compensa znajdziesz ubezpieczenie turystyczne, którego kształt możesz dowolnie dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań. 

Gdzie kupić ubezpieczenie w Tatry Słowackie w Zakopanem?

Nie zadbałeś o ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie przed wyjazdem? Nic straconego. Przy wejściu na większość szlaków jest możliwe zakupienie jednodniowego ubezpieczenia turystycznego. Pamiętaj, że nawet jeśli planujesz kilka godzin trekkingu po słowackiej stronie Tatr – ubezpieczenie może okazać się absolutnie bezcenne. 

Ile kosztuje ubezpieczenie w Tatry Słowackie? 

O ile koszty ratownictwa w Tatrach Słowackich liczone są w setkach tysięcy złotych, o tyle ubezpieczenie w Tatry Słowackie możesz kupić już od kilku złotych za dzień. Koszt takiej polisy będzie uzależniony przede wszystkim od jej zakresu, wysokości sum gwarancyjnych czy dodatkowych rozszerzeń, na jakie się zdecydujesz. 

PODSUMOWANIE: 

  • Słowacki odpowiednik GOPR-u, czyli Horská záchranná služba pobiera opłaty za akcje poszukiwawcze w górach, pomoc ratownika czy transport śmigłowcem.
  • Akcja ratownicza po słowackiej stronie Tatr może nas kosztować setki tysięcy złotych.
  • Karta EKUZ, choć obowiązuje na Słowacji, nie zastąpi ubezpieczenia podróżnego. 
  • Wybierając ubezpieczenie na Słowację warto wybrać polisę z kosztami leczenia opiewającymi na 30 – 40 000 euro. 
  • Przed zakupem ubezpieczenia zweryfikuj, jak ubezpieczyciel definiuje sporty podwyższonego ryzyka czy sporty ekstremalne.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej