Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Kupując samochód nabywca musi dopełnić szeregu formalności. Jedną z nich jest rejestracja pojazdu w wydziale komunikacji. A co jeśli nowy właściciel nie może osobiście zrealizować tej czynności administracyjnej? Z pomocą przychodzi upoważnienie do rejestracji pojazdu osoby trzeciej przez właściciela samochodu. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Upoważnienie do rejestracji pojazdu – to warto wiedzieć

Przede wszystkim warto wiedzieć, że za ustalenie pełnomocnictwa zarówno dla osób fizycznych, jak i dla osób prawnych, czyli dla spółek, pobierana jest opłata w wysokości 17 złotych. Jest jednak jedna szczególna sytuacja, w której zezwolono na niepobieranie opłaty, a mianowicie – najbliższa rodzina. Przez najbliższą rodzinę rozumiemy w tym wypadku tak zwana pierwszą linia pokrewieństwa, to jest: mąż i żona, matka i syn, siostra i brat, itp. Oznacza to, że bliscy krewni za upoważnienie do rejestracji samochodu nie zapłacą.

Bardzo ważne jest to, aby w rzędzie podczas rejestracji stawili się wszyscy właściciele pojazdu. Oznacza to, że jeżeli auto ma trzech właścicieli, wszyscy oni powinni osobiście zjawić się w urzędzie. Praktyka wskazuje, że bardzo często jednemu ze współwłaścicieli pozostali podpisują upoważnienie do wydziału komunikacji, co pozwala na usprawnienie procesu rejestracji samochodu i szybkie załatwienie sprawy.

Pełnomocnictwo. Wydział komunikacji je akceptuje

Wiele dzielnic i urzędów na swoich stronach internetowych udostępnia wzór upoważnienia do rejestracji auta czy na przykład odbioru dowodu rejestracyjnego. Również w internecie można znaleźć szereg stron udostępniających treść tego rodzaju druku.

Nie mamy jednak obowiązku stosować się do tego typu rozwiązań, możemy wpisać samodzielnie na kartce upoważnienie. Nie będzie nam potrzebna do tego wizyta u żadnego notariusza. Do tego rodzaju czynności możemy upoważnić wskazaną osobę osobiście. Taki dokument musi jednak posiadać kilka kluczowych informacji, które pozwolą urzędnikom na zidentyfikowanie nowego właściciela pojazdu oraz osoby, która ma działać w jego imieniu. 

Co należy zawrzeć w pełnomocnictwie dla wydziału komunikacji?

Nie możemy zatem zapomnieć o wpisaniu podstawowych danych, czyli imienia i nazwiska (zarówno właściciela pojazdu, jak i osoby, która będzie go reprezentować) wraz z adresem i numerem dowodu osobistego oraz przypisanym mu numerem PESEL. Jeżeli pełnomocnik i nabywca auta są najbliższą rodziną, warto również dopisać to w upoważnieniu, gdyż pozwoli to na uniknięcie obowiązkowej opłaty urzędowej. Bardzo istotnym faktem jest precyzyjne wskazanie, do jakiego rodzaju czynności właściciel pojazdu upoważnia pełnomocnika, ponieważ tylko taką czynność będzie on mógł wykonać.

Nie można zapomnieć również o spisaniu informacji dotyczących pojazdu, wskazujemy zatem: markę i rodzaj pojazdu, numer VIN oraz dotychczasowy numer rejestracyjny samochodu. Właściciel auta powinien również własnoręcznie podpisać (czytelnie) taki dokument.

Często zdarza się również tak, że kierowcy zapominają do takiego dokumentu dodać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego. Oczywiście nabywca auta nie musi upoważniać pełnomocnika do tej czynności, ale bez tego rodzaju zapisu w urzędzie nie będzie możliwości odebrania dowodu rejestracyjnego przez wyznaczonego pełnomocnika.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Najszybsze auto na świecie
Najszybsze auto na świecie Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Pogoń za maksymalną prędkością od dawna fascynuje producentów samochodów. Od ponad wieku granica tego, co wydawało się niemożliwe, jest przesuwana do góry. Hipersamochody są niewyobrażalnie szybkie, bardzo dynamiczne, o pięknej sylwetce i … bardzo drogie. Jakie jest aktualnie najszyb...
Czytaj dalej
Obszycie kierownicy Autor Agata Wiśniewska Uncategorized
Obszycie kierownicy skórą czy innym materiałem sprawia, że zyskuje ona niepowtarzalny wygląd i jest wygodniejsza w użyciu. Taka operacja ma też swój praktyczny wymiar – chroni powierzchnię kierownicy przez zużyciem czy tuszuje widoczne pęknięcia lub przetarcia. Jak się robi obszycia k...
Czytaj dalej